Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/30/13 8:35 a.m.

Show Name:

Burlington Wisconsin Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

Elkhorn, WI

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

7-29-13

Total Entry: 616

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Ms. Nikki Riggsbee 

German Shepherd Dog

Ch Anne-Isle’s Promise Keeper TDX OJP OAP RA CGC

Reserve Best In Show

 

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Ellen Fetter - 16

Best Junior:

Micah Waters – Open Senior – Wire Fox Terrier

Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Jim Noe - 120

1st:

English Setter

GCH Aerden’s Pretty In Pink JH

2nd:

Brittany

GCH Star Flight Jumpin Jack Flash RN OA OAJ

3rd:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game CRK Hot Diggity JH

4th:

Golden Retriever

Ch Summits Emery Its In The Bag

Hound Group:

Judge's Name: Mrs. Ellen Fetter - 59

1st:

Whippet

Templar Zepeda Under The Boardwalk

2nd:

Petit Basset Griffon Vendeen

Ch Mirepoix’s Figgy Pudding

3rd:

Saluki

Basra Danika Starr Of Sardius

4th:

Otterhound

Ch Riverrun McHugh TDX

Working Group:

Judge's Name: Ms. Charlotte Clem McGowan - 203

1st:

Doberman Pinscher

GCH Vondura’s Xceleerator Belle Amie

2nd:

Samoyed

GCH Rexann’s Excalibur

3rd:

Rottweiler

Gamegard ILL Have Another At Braeside

4th:

Kuvasz

GCH Mattiaci High Voltage At Glacier Creek

Terrier Group:

Judge's Name: Mr. Robert Hutton - 42

1st:

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

2nd:

Bedlington Terrier

Ch First Class Willow Wind The Poenix

3rd:

Fox Terrier - Wire

Aljamar Lach On To The Affirmative

4th:

Miniature Schnauzer

Rampage’s Point Break At Rampetition

Toy Group:

Judge's Name: Ms. Charlotte Clem McGowan - 88

1st:

Pug

GCH Caper’s Sirius Endeavor

2nd:

Papillon

GCH Wingssong Here We Go Again

3rd:

Chinese Crested

GCH Dejavu I Want’A Talk About Me

4th:

Pomeranian

GCH Char’s Hotter Than Hot

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Robert Hutton - 37 

1st:

Bichon Frise

GCH Vogelflight’s ‘Honor’ To Pillowtalk

2nd:

Dalmatian

GCH Folklore Celtic Crossfire Trail

3rd:

French Bulldog

GCH Evergreen’s Girls In White Dresses

4th:

Bulldog

GCH Magic Valley’s Purple Rain

Herding Group:

Judge's Name: Mr. Jim Noe - 59 

1st:

German Shepherd Dog

Ch Anne-Isle’s Promise Keeper TDX OJP OAP RA CGC

2nd:

Shetland Sheepdog

Ch Ozark Crest Irresistable

3rd:

Finnish Lapphund

GCH Yutori’s Shades Of Autumn

4th:

Australian Shepherd

JND’s Bare Necessities