Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/18/13 4:30 p.m.

Show Name:

Chambersburg K.C.(Thurs)

 

Location (City, State):

Centre Hall,Pa.

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell

 

Show Date:

           18July13

Total Entry: 

710

 

Breed

Name

Best In Show

Judge   Karen Wilson

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

Reserve Best In Show

 

English Setter

 Ch Stargazr’n Wingfield Time Will Time

Jr. Showmanship

Judge Karen Wilson

Best Junior:

   Elizabeth Edgerton

Sporting Group:

Judge:  James Noe

1st:

English Setter

Ch Stargazr’n Wingfield Time Will Tell

2nd:

Vizsla

Ch Legacy’s And Why Not

3rd:

Chesapeake Bay Retriever

Ch Chesacola  Hardwood Baltimore Raven,CGC

4th:

English Springer Spaniel

Ch Cerise Sentinel

Hound Group:

Judge  Lisa Warren

1st:

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Afghan Hound

Ch Exlysta Aries Ciel Noir

3rd:

Dachshund - Wirehaired

Ch Legibach Captain Crunch SW

4th:

Rhodesian Ridgeback

Ch Camelot’s Ventura Adventure

Working Group:

Judge: Doug Holloway

1st:

Boxer

Ch Hi-Tech The King of Sherry Shoot JP

2nd:

Doberman Pinscher

Ch Sharjets Starr Catcher,CD,RN,CGC

3rd:

Mastiff

 Glides Barrel of Beer

4th:

Great Dane

Ch ghdd Seamus Lord of The Dance

Terrier Group:

Judge  James Frederikson

1st:

Scottish Terrier

Ch Invercrest  Surely Why Not

2nd:

West Highland White Terrier

Ch Glenns  Monte Carlo

3rd:

Norfolk Terrier

Ch Yarrow Venerie Ticket To Ride

4th:

Lakeland Terrier

Ch Larkspur  Acadia Save Me A Spot

Toy Group:

Judge   Marcie Dobkin

1st:

Pug

Ch Hill Country’s Tag I’m It

2nd:

Affenpinscher

Ch Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That

3rd:

Havanese

Ch Marcosa’s Bachelor Button

4th:

Toy Fox Terrier

Ch Déjà vu’s Big Dog Daddy

Non-Sporting Group:

Judge   James Frederikson

1st:

Chinese Shar-Pei

Ch Shine’s Deck The Halls

2nd:

Standard Poodle

Ch Hillwood Dassin Rock On By

3rd:

Miniature Poodle

Ch Bellefleet’s Living In The Fast Lane

4th:

Dalmatian

Ch Milledals Alisa At Peace Valley

Herding Group:

Judge   James Noe

1st:

German Shepherd Dog

Ch Karizma’s Ike of Edale

2nd:

Shetland Sheepdog

Ch Starphire  Ollietta

3rd:

Old English Sheepdog

Ch Lambluv’s Daytime Hustler

4th:

Choose an item.

Ch La Brise  Sun  Bear