Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/16/13 9:34 a.m.

Show Name:

Twin Brooks Kennel Club - 2

 

Location (City, State):

Morristown, NJ

 

Field Rep(s):

Michael Canalizo

 

Show Date:

July 15, 2013

Total Entry: 

652

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Mrs. Barbara J. Wood

American Foxhound

GCH Kiarry’s Pandora’s Box

Reserve Best In Show

 

Samoyed

GCH. McMagic’s Candie Ham of Pebbles’Run

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Pamela Waldron

Best Junior:

#138: Kirsten Celerico: Siberian Husky

Sporting Group:

Judge's Name:  Mr. James S. Martin

1st:

Irish Setter

GCH Crimsonacre Wind Chime

2nd:

German Shorthaired Pointer

GCH. Sky[points Our River Runs Free

3rd:

Curly-Coated Retriever

GCH Kurly Kreek Artic Express

4th:

English Cocker Spaniel

CH. Faerytails Gut Feeling

Hound Group:

Judge's Name:  Mr. Nathaniel Horn

1st:

American Foxhound

GCH Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Whippet

DC GCH Surrey Hill Silkrock Teenage Crime Spree AT

3rd:

Ibizan Hound

CH. Serandid Abbaio La Contessa Scalza

4th:

Norwegian Elkhound

GCH. Somerri Dunharrow’s Dynamo

Working Group:

Judge's Name: Mr. Paul F. Willhauck

1st:

Samoyed

GCH. McMagic’s Candie Ham of Pebbles’Run

2nd:

Boxer

CH Jacquet’s Annie El Encanto

3rd:

Siberian Husky

GCH. Snowfire’s Holy Moses

4th:

Greater Swiss Mountain Dog

GCH. Painted Mtn Oliver Twist of Fate

Terrier Group:

Judge's Name:   Mr. Seymour N. Weiss

1st:

Norfolk Terrier

GCH. Yarrow Venerie Ticket To Ride

2nd:

Kerry Blue Terrier

GCH. Class Act By Hallsblu

3rd:

Sealyham Terrier

GCH. Efbe’s Thunder RD At Burberry

4th:

Cairn Terrier              

GCH Rocco’s Collar King Carl XVI Gustaf

Toy Group:

Judge's Name:   Mrs. Kathleen B. Kolbert

1st:

Pekingese

GCH Yakee Easily Persuaded

2nd:

Toy Fox Terrier

GCH Dejavu’s Big Dog Daddy

3rd:

Chinese Crested

GCH. Storytime’s Rocky Road For Gingery

4th:

Havanese

GCH. Fuzzy Farm Qbin Who’s On First

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  Mr. Ralph J. Ambrosio

1st:

French Bulldog

GCH Rockydell Hotshott Sirius Dancer

2nd:

Standard Poodle

CH Unique Diamond in The Ruff

3rd:

Tibetan Spaniel

CH. Wassong’s Kelso

4th:

Keeshond

GCH. Showtyme Admiraal’s Get Your Fluffy On

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs. Wendy G. Willhauck

1st:

Briard

Ch. Déjà Vu Mia Cool As A Cucumber

2nd:

Puli

GCH Fuzzy Farm Twist and Shout

3rd:

Bearded Collie

GCH Dunill Celebration

4th:

Shetland Sheepdog

Pinnacle Satin Ribbon