Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/8/13 1:20 p.m.

Show Name:

Channel City Kennel Club

 

Location (City, State):

Ventura, CA

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

07/04/2013

Total Entry: 

2218

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Mrs. Paula J. Nykiel

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Bloodhound

GCH Quiet Creek’s Kiss And Tell

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MS. Peri D. Norman

Best Junior:

    Breanna Uyeno

Sporting Group:

Judge's Name:   Mr. Sam Houston McDonald                307

1st:

Field Spaniel

CH Promenade’s Pay It Forward

2nd:

Irish Water Spaniel

GCH Whistle Stop’s Wind On The Water

3rd:

Golden Retriever

CH Bear Mtn’s Christmas Tree Topper

4th:

German Shorthaired Pointer

GCH Dogwdcreek’s La Vita E Belle

Hound Group:

Judge's Name: Mr. Edward M. Gilbert                              285

1st:

Bloodhound

GCH Quiet Creek’s Kiss And Tell

2nd:

Afghan Hound

GCH Thaon’s Wallstreet

3rd:

Norwegian Elkhound

GCH Aspenrepublik Into The Wind

4th:

Basenji

GCH Jasiri-Sukari Win Tin Tin

Working Group:

Judge's Name: Mrs. Anitra Cuneo                               464

1st:

Doberman Pinscher

GCH Soquel’s Chocolate Rocks

2nd:

Alaskan Malamute

GCH Peace River Silverice Summer Solstice

3rd:

Great Pyrenees

GCH Honor’s Promise Of The Future

4th:

Portuguese Water Dog

GCH Roseknoll Sunny Benjamin

Terrier Group:

Judge's Name:   Mr. James E. Frederiksen                      112

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

2nd:

Parson Russell Terrier

GCH Rosewwoods O.M.G.

3rd:

Miniature Schnauzer

GCH Regency’s Play For Keeps

4th:

West Highland White Terrier

GCH Shamrock James Bond

Toy Group:

Judge's Name:   Ms. Sandy I. Wheat                                272

1st:

Maltese

CH Scylla’s Small Kraft Re-lit

2nd:

Japanese Chin

GCH Victory Spencer

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH Quail Garden Loch Lomond Deja Vu

4th:

Shih Tzu

Shar-Ming’s Breaking Dawn

Non-Sporting Group:

Judge's Name:   Ms. Marcie S. Dobkin                              276

1st:

Keeshond

GCH Summerwind’s Rumor Has It

2nd:

Standard Poodle

Wintergarden Toil And Trouble

3rd:

Boston Terrier

GCH Kennedy’s N Barcomm’s On The Catwalk

4th:

Bichon Frise

GCH Karmel’s Banana In Pajamas

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs. Wendy G. Willhauck                        266

1st:

Canaan Dog

GCH Pleasant Hill Magnum Of Samara

2nd:

Border Collie

GCH Kensington’s Artful Dodger

3rd:

Bouvier des Flandres

CH Take Aim’s Playing For Gryffindor

4th:

Old English Sheepdog

CH Love’n Stuff Summertime Blues

 

Show Name:

HOLYOKE K.C.

 

Location (City, State):

W. SPRINGFIELD, MASS.

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

    7/4/13

Total Entry: 

1433

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MR. TOM HALE

Portuguese Water Dog

GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

Reserve Best In Show

 

Shih Tzu

GCH. HALLMARK JOLEI BELLS WILL BE RINGING

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MR. TOM HALE

Best Junior:

LILI MANCINI

Sporting Group:

Judge's Name:  MRS. PATRICIA V. TROTTER   293

1st:

Field Spaniel

GCH. SANDCAPE PARDON ME BOYS

2nd:

Irish Water Spaniel

GCH. WHISTLESTOP’S RILEY ON FIRE

3rd:

Pointer

GCH. BOOKSTOR WILLY WONKA

4th:

English Springer Spaniel

GCH. BIRCHWOOD’S TROPICAL NIGHT FEVER RA CGC

Hound Group:

Judge's Name:  MRS. JUDY WEBB  136

1st:

Borzoi

GCH. GREYHAVEN THIS ROUGH MAGIC SC

2nd:

Basset Hound

CH. TOPSFIELD-SANCHU BIBIDY-BOBIDY-BOO

3rd:

Dachshund - Longhaired

GCH. AVIANCE’S PRAMADA FOR TERMS OF ENDEARMENT SL

4th:

Whippet

CH. SPORTINGFIELDS HEAVENLY BODY

Working Group:

Judge's Name: MRS. PATRICIA (PAT) HASTINGS   276

1st:

Portuguese Water Dog

GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

2nd:

Akita

GCH. HIKAY’S WITCH WITH ATTITUDE

3rd:

Bullmastiff

GCH. WINDOVER’S HEY THERE HANDSOME

4th:

Doberman Pinscher

GCH. SHARJETS STARR CATCHER CD RN CGC

Terrier Group:

Judge's Name:   MR. JOE C. WALTON      125

1st:

Lakeland Terrier

GCH. LARKSPUR ACADIA SAVE ME A SPOT

2nd:

Miniature Schnauzer

GCH. ALLARUTH JUST KIDDING V SOLE BAYE

3rd:

Scottish Terrier

CH. INVERCREST SURELY WHY NOT

4th:

Fox Terrier - Smooth

GCH. FOXJAR ABSOLUTELY AWESOME

Toy Group:

Judge's Name:   MRS. ELAINE J. LESSIG   185

1st:

Shih Tzu

GCH. HALLMARK JOLEI BELLS WILL BE RINGING

2nd:

Miniature Pinscher

CH. KIMRO N SPIVAS SUPER TROOPER

3rd:

Pug

GCH. FOURSQUARE I’LL BE A SHOSTOPA TU

4th:

Havanese

GCH. MARCOSA’S BACHELOR BUTTON

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    COL. JOE B. PURKHISER    171

1st:

Bichon Frise

GCH. VOGELFLIGHT’S “HONOR” TO PILLOWTALK

2nd:

Standard Poodle

CH. ALE KAI HILLWODD CELEBRATION

3rd:

Schipperke

GCH. DE LAMER POINT BREAK

4th:

Tibetan Terrier

GCH. RINCHEN’S BLAZING BLACK ICON

Herding Group:

Judge's Name:    MR. ROBERT H. SLAY   123

1st:

German Shepherd Dog

GCH. WOLF CREEK GALAXY OF MERIVERN

2nd:

Belgian Tervuren

GCH. CHATEAU BLANC’S I’M COYOTE TROUBLE VCD2 RAE HT AXJ NAP NJP OF CA

3rd:

Bearded Collie

GCH. DUNHILL CELEBRATION

4th:

Australian Shepherd

CH. PROPWASH PERIGEE MOON

 

Show Name:

Catoctin K.C.(Thurs)

 

Location (City, State):

West Friendship, Md.

 

Field Rep(s):

 Jim Mitchell

 

Show Date:

           4July13

Total Entry: 

1025

 

Breed

Name

Best In Show

Judge   Terry Stacy

Welsh Terrier

 

Reserve Best In Show

 

Akita

 

Jr. Showmanship

Judge John Ronald

Best Junior:

 Samantha Heiser

Sporting Group:

Judge:  Tom Feneis

1st:

Irish Setter

Ch Evergreen Good Intentions

2nd:

Curly-Coated Retriever

Ch Kurly Kreek Artic Express

3rd:

German Shorthaired Pointer

Ch Bay Wye  Ruanns Neva Golden Grouse

4th:

Irish Red & White Setter

Ch Tullamore Toffi JH

Hound Group:

Judge Sharon Sakson

1st:

Otterhound

Ch Scentasia’s End Of  An Era

2nd:

Dachshund - Wirehaired

Ch Tarlyn’s Cool Hand Luke MW

3rd:

Bloodhound

Ch Flessner’s International S’cess

4th:

Whippet

Ch Whippoorwill Royale Ange Au Demon

Working Group:

Judge: John Ronald

1st:

Akita

Ch CR-Wicca’s Trade Secret

2nd:

Boxer

Ch Jacquet’s Annie El Ecanto

3rd:

Greater Swiss Mountain Dog

Ch Nox’s  George Bailey’s Irish Crème

4th:

Samoyed

Ch McMagic’s Mojo

Terrier Group:

Judge  Jacqueline Stacy

1st:

Welsh Terrier

Ch Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor

2nd:

West Highland White Terrier

Ch Deerhaven Hez Justin Kredible At Orion

3rd:

Sealyham Terrier

Ch Elbe’s Thunder Rd At Burberry

4th:

Skye Terrier

Ch Gleanntan Wonderful Wizard Of Oz

Toy Group:

Judge   Helen Stein

1st:

Pug

Ch Caper’s Sirius Endeavor

2nd:

Italian Greyhound

Ch Donavin’s Caramel Macchiato

3rd:

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded

4th:

Havanese

Ch Harbor’s Sky-Blue Pink

Non-Sporting Group:

Judge   Helen Stein

1st:

Miniature Poodle

Ch Bellefleet’s Living In The Fast Lane

2nd:

Tibetan Spaniel

Ch Kan Sing’s Tenzin

3rd:

Lhasa Apso

Ch Baywind On A Sugar High

4th:

Bulldog

Ch Imperious HamitUp Southern Bell

Herding Group:

Judge   Nancy Bodine

1st:

Australian Shepherd

Ch Double R’s Alberta Clipper CGC

2nd:

Briard

Ch Deju Vu Mia Cool As A Cucumber

3rd:

Shetland Sheepdog

 

4th:

Old English Sheepdog

Ch Masquerade Mikey Likes It