Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/3/13 9:30 p.m.

Show Name:

NAUGATUCK VALLEY K.C.  (1)

 

Location (City, State):

W. SPRINGFIELD, MASS

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

      7/3/13

Total Entry: 

1037

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MRS. PATRICIA (PAT) HASTINGS

Portuguese Water Dog

GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

Reserve Best In Show

 

Shetland Sheepdog

GCH. PARAY’S PREFERENTIAL

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MS. MARIANNE CLAFLIN

Best Junior:

LILI MANCINI

Sporting Group:

Judge's Name:  MS. BONNIE LINNELL CLARKE   217

1st:

Irish Water Spaniel

GCH. WHISTLESTOP’S RILEY ON FIRE

2nd:

Field Spaniel

GCH. SANDCAPE PARDON ME BOYS

3rd:

Pointer

GCH.BOOKSTOR WILLY WONKA

4th:

Gordon Setter

GCH. HOLLYHUNT TAKE A CHANCE ON ME

Hound Group:

Judge's Name:   COL. JOE B. PURKHISER   98

1st:

Afghan Hound

GCH. EXLYSTA ARIES CIEL NOIR

2nd:

Dachshund - Longhaired

GCH. STONYBROOK’S PHINITO

3rd:

Pharaoh Hound

9CH. HALLAM’S JORDAN OF AROLET

4th:

Norwegian Elkhound

CH. VIN-MELCA’S SEREFINA

Working Group:

Judge's Name: MRS. PATRICIA V. TROTTER   225

1st:

Portuguese Water Dog

GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

2nd:

Bernese Mountain Dog

GCH. GREENWAY’S TEST OF TIME

3rd:

Bullmastiff

GCH. WINDOVER’S HEY THERE HANDSOME

4th:

Newfoundland

GCH. ROSEWOOD’S ROYAL FLUSH

Terrier Group:

Judge's Name:   MR. FRED G. FERRIS   99

1st:

Miniature Schnauzer

GCH. ALLARUTH JUST KIDDING V SOLE BAYE

2nd:

Lakeland Terrier

GCH. LARKSPUR ACADIA SAVE ME A SPOT

3rd:

Scottish Terrier

CH. INVERCREST SURELY WHY NOT

4th:

American Staffordshire Terrier

GCH. VACA VALLEY’S BOLD RULER FOR FRAJA EC

Toy Group:

Judge's Name:   MRS. SANDRA WALKER   159

1st:

Brussels Griffon

CH. SEAGRYPHS CUBA LIBRE

2nd:

Papillon

CH. MEDINA’S LUCK BE A LADY TONIGHT

3rd:

Shih Tzu

GCH. HALLMARK JOLEI BELLS WILL BE RINGING

4th:

Pug

GCH. CASTLEROCK PINE CONE MOUNTAIN RAIN

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MS. SHARON R. LYONS   142

1st:

Bichon Frise

GCH-SIDE’S IMPERATOR. VOGELFLIGHT’S “HONOR” TO PILLOWTALK

2nd:

Standard Poodle

CH. L’PAIGE SMOKEY MOUNTAIN MEMORIES

3rd:

Dalmatian

GCH. CANA

4th:

Chow Chow

CH.  UNITED’S LIGHT MY WORLD

Herding Group:

Judge's Name:    MRS. SULIE GREENDALE-PAVEZA   82

1st:

Shetland Sheepdog

GCH. PARAY’S PREFERENTIAL

2nd:

Belgian Tervuren

GCH. CHATEAU BLANC’S I’M COYOTE TROUBLE VCD2 RAE HT AXJ NAP NJP OF CA

3rd:

Bearded Collie

GCH. DUNHILL CELEBRATION

4th:

German Shepherd Dog

GCH. WOLF CREEK GALAXY OF MERIVERN