Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/2/13 3:55 p.m.

Show Name:

Rock Creek.K.C.(Mon)

 

Location (City, State):

Richmond,Va.

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell

 

Show Date:

          1July 13

Total Entry: 

914

 

Breed

Name

Best In Show

Judge   Dr Carol White-Moser

Portuguese Water Dog

Ch Claircreek Impression  De Matisse

Reserve Best In Show

 

Dachshund - Wirehaired

 Ch Legibach Captain Crunch SW

Jr. Showmanship

Judge Nathaniel Horn

Best Junior:

Anna Shoop

Sporting Group:

Judge:  Nathaniel Horn

1st:

Irish Setter

Ch Crimsonacre Wind Chime

2nd:

English Cocker Spaniel

Ch Foxwoods Dublin Diva

3rd:

Gordon Setter

Ch Hollyhunt Take A Chance On Me

4th:

Curly-Coated Retriever

Ch Kurly Kreek Artic Express

Hound Group:

Judge S Candace Way

1st:

Dachshund - Wirehaired

Ch Legibach Captain Crunch SW

2nd:

Greyhound

Ch GrandCru Phelps Insignia

3rd:

Whippet

Ch Ableaim Que The Music Man

4th:

Beagle - 15"

Ch Lochnaw Something Good

Working Group:

Judge: Mrs Robt(Polly) Smith

1st:

Portuguese Water Dog

Ch Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Choose an item.

Ch

3rd:

Choose an item.

Ch

4th:

Standard Schnauzer

Ch Mistic’s Longfellow Serenade

Terrier Group:

Judge  Joe Walton

1st:

Welsh Terrier

Ch Shaireab’s Bayleigh Maid of Honor

2nd:

Skye Terrier

Ch Cragsmoor  Good Time Charlie

3rd:

Russell Terrier

Ch Rivendell’s Tinker Toy

4th:

American Staffordshire Terrier

Ch An Garda Déjà vu Looking At You

Toy Group:

Judge   Norman Patton

1st:

Pug

Ch Hill Country’s Tag I’m It

2nd:

Miniature Pinscher

Ch Blythewood Golden Warrior

3rd:

Havanese

Ch Yup’s Malibu Dream

4th:

Italian Greyhound

Ch Integra ‘s Masqurade Party

Non-Sporting Group:

Judge   Ralph(Sonny)Ambrosio

1st:

Bichon Frise

Ch Vogelflight’s “Honor”To Pillowtalk

2nd:

Chinese Shar-Pei

Ch Jade East Do You Know The Way To San Hose

3rd:

Schipperke

Ch Nanhall’s  Black Orchid

4th:

Standard Poodle

Ch L’Paige Islands In The Stream

Herding Group:

Judge   Victor Clemente

1st:

Bearded Collie

Ch Ha’Penny Miramar The Fab Fawn

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

Ch Riverside Get Over It

3rd:

Puli

Ch Cordmaker Rumpus Bumpus

4th:

Australian Shepherd

Ch Double R’s Aberta Cooper CGC