Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/28/13 8:00 a.m.

Show Name:

Chain O'Lakes K.C.

 

Location (City, State):

Grayslake, IL

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

1-25-13

Total Entry: 900

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Luc Boileau

Russell Terrier

GCH Goldsand's Columbus

Reserve Best In Show

 

Japanese Chin

GCH Pem We-Syng Lucky Mi

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Pat Trotter - 7

Best Junior:

Jordan Waters - Open Class - Wire Fox Terrier

Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Ken Murray - 212

1st:

English Springer Spaniel

GCH Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

English Setter

GCH Aerden's Pretty In Pink JH

3rd:

Golden Retriever

Ch Summits Emery Its In The Bag

4th:

Irish Setter

GCH Lucky Morn Firecracker

Hound Group:

Judge's Name: Mrs. Pat Trotter - 80

1st:

Basset Hound

GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

2nd:

Dachshund - Longhaired

GCH Hundeleben Queen's Armada SL

3rd:

Whippet

GCH Kamada's New York Minute

4th:

Norwegian Elkhound

Ch Silver Sleuth Vikrest

Working Group:

Judge's Name: Mr. Dana Cline - 213

1st:

Doberman Pinscher

GCH D's Remember When

2nd:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan's Wake

3rd:

Bullmastiff

GCH Newcastle's Blame It On The Sun

4th:

Portuguese Water Dog

GCH Sail Away Root Beer Float

Terrier Group:

Judge's Name: Mrs. Robert Forsyth - 75

1st:

Russell Terrier

GCH Goldsand's Columbus

2nd:

Staffordshire Bull Terrier

Ch UnionJack's Partner In Crime

3rd:

Fox Terrier - Smooth

GCH High Mountain Everso In Command

4th:

Kerry Blue Terrier

GCH True Blue Madonna

Toy Group:

Judge's Name: Mrs. Anne Katona - 125

1st:

Japanese Chin

GCH Pem We-Syng Lucky Mi

2nd:

Pug

GCH Careva's Boodelicious

3rd:

English Toy Spaniel - B&PC

GCH Loujon Thornwood Little Jacob

4th:

Chihuahua - Smooth

Ch Sandy's Babes Tradewinds As Ever

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mrs. Francine Schwartz - 88

1st:

Dalmatian

GCH Mapleaf Don't Stop Believin In Sun Runner

2nd:

Boston Terrier

GCH Gunther's Gussied Up Edna

3rd:

French Bulldog

GCH Evergreen's Girls In White Dresses

4th:

Tibetan Terrier

Ch Rinchen's Blazing Illusion By Dzine

Herding Group:

Judge's Name: Mrs. Robert Forsyth - 105

1st:

Shetland Sheepdog

GCH Dreamline Starphire Mahalo

2nd:

Bearded Collie

GCH Spiritwood's Gandalf The Blue

3rd:

Polish Lowland Sheepdog

GCH Ponwood's Smoky

4th:

Pembroke Welsh Corgi

Wyndtree Leave Me Breathless At Birch Hill