Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/16/13 8:35 a.m.

Show Name:

MANATEE KC

 

Location (City, State):

OCALA,FL

 

Field Rep(s):

SYDNEY GOOD

 

Show Date:

1/15/13

Total Entry: 

953

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  JOAN SCOTT

German Wirehaired Pointer

GCH MT VIEW’S RIPSNORTER SILVER CHARM

Reserve Best In Show

 

Chinese Shar-Pei

GCH JADE EAST DO YOU KNOW THE WAY TO SAN JOSE

Jr. Showmanship

Judge's Name:  CHAD HOWARD

Best Junior:

KRISTIN LAWLESS

Sporting Group:

Judge's Name: JEAN –LOUIS BLAIS

1st:

German Wirehaired Pointer

15 GCH MT VIEW’S RIPSNORTER SILVER CHARM

2nd:

Vizsla

14 CH ALDEBARAN’S REMARKABLE RENATA

3rd:

Weimaraner

15 GCH DOC N’ CAMELOT’S HEAVEN CAN WAIT

4th:

Golden Retriever

11 CH EASTHILL BROXDEN WOODLAND LETTUCE ENTERTAIN YOU

Hound Group:

Judge's Name:  MOLLY MARTIN

1st:

Harrier

7 GCH TALLYHO THE TIME OF MY LIFE

2nd:

Saluki

15 GCH BAHA PERSIAN OF INTEREST CD NA AXJ SC

3rd:

Bluetick Coonhound

8 GCH CHARWIN FAIRMONT SWEET SOCIETY BLUE SNUFF

4th:

Whippet

38 BRETICA’S GOTCHA BY THE JEWEL

Working Group:

Judge's Name: WILLIAM STEBBINS

1st:

Great Dane

46 GCH LONGO MILLER N LORE’S DIAMOND LIL

2nd:

Boxer

50 GCH WINFALL I DREAM OF STYLE

3rd:

Doberman Pinscher

24 GCH PROTOCOL’S VENI VIDI VICI

4th:

Giant Schnauzer

12 GCH KENRO’S WITCHING HOUR

Terrier Group:

Judge's Name:   SALLY RAY BAUGNIET

1st:

Soft-Coated Wheaten Terrier

15 GCH SUNDANCE SECOND CHANCE

2nd:

Lakeland Terrier

7 CH NANHALLS KOICHI HIKEL TERRYDALE

3rd:

Fox Terrier - Smooth

8 GCH J-COBE BROXDEN DANEA

4th:

Norwich Terrier

10 CH FOXWOOD DIAMOND IN THE RUFF

Toy Group:

Judge's Name: KATHLEEN KOLBERT

1st:

Yorkshire Terrier

9 CH CANTLON’S JER-EE JER’EE

2nd:

Pekingese

9 GCH BRIAR-MAR AMERICAN GIGOLO AT VANNJTY

3rd:

Chihuahua - Smooth

8 GCH SILVER BLUFF EIGHT BELLES

4th:

Maltese

9 CH SCYLLA’S SMALL KRAFT RE-LIT

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MOLLY MARTIN

1st:

Chinese Shar-Pei

10 GCH JADE EAST DO YOU KNOW THE WAY TO SAN JOSE

2nd:

French Bulldog

 7 CH BANDOG MAJOR LEAGUE HOMERUN AT TX STAR

3rd:

Standard Poodle

20 CH DARWIN HEARTS ON FIRE

4th:

Bichon Frise

7 GCH OVERTOPS AND THE WINNER IS

Herding Group:

Judge's Name: CHRISTOPHER TILGHMAN NEALE

1st:

Shetland Sheepdog

49 GCH JESSTAR NIRVANA

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

26 GCH RIVERSIDE TELLTAIL COCO POSH

3rd:

Australian Shepherd

20 GCH COPPERRIDGE’S SU GAR N SPICE

4th:

Finnish Lapphund

7 GCH LUMITURPA ARVI