Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/11/13 9:40 a.m.

Show Name:

KC of Niagara Falls 2

 

Location (City, State):

Hamburg, NY

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

January 10, 2013

Total Entry: 

843

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Ken Buxton

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

Reserve Best In Show

 

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mari Kennedy – 7 entries

Best Junior:

Amanda Swanson – Open Senior – Australian Shepherd

Sporting Group:

Judge's Name:  Skip Stanbridge - 183

1st:

Field Spaniel

Ch. Tamarack’s Race You To Calico

2nd:

Curly-Coated Retriever

GCH Down Da Trail Hunting Thrills CD

3rd:

English Setter

GCH Stargaz’R ‘N Wingfield Time Will Tell

4th:

Irish Setter

GCH Northwinds First Reign

Hound Group:

Judge's Name:  Alan Bennett - 90

1st:

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

2nd:

Pharaoh Hound

Ch. Hallem’s Jordan Of Arolet

3rd:

Beagle - 15"

Ch. Tashtins Lookin For Trouble

4th:

Whippet

Ch. Ludah Pretty Boy Floyd

Working Group:

Judge's Name: Jon Cole - 167

1st:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

2nd:

Doberman Pinscher

GCH Protocol’s Veni Vidi Vici

3rd:

Giant Schnauzer

GCH Skansen’s Got Guiness?

4th:

Saint Bernard

GCH Jamelle’s Aristocrat V Elba CGC RN

Terrier Group:

Judge's Name:   Alan Bennett - 58

1st:

Lakeland Terrier

GCH Larkspur Acadia Save Me A Spot

2nd:

American Staffordshire Terrier

American V.I.D. Mamiya

3rd:

Cairn Terrier

GCH Stonebridge Just A Little Bit Better

4th:

Staffordshire Bull Terrier

Clandara’s Outlaw

Toy Group:

Judge's Name:   Skip Stanbridge - 133

1st:

Pug

GCH Hill Country Tag I’m It

2nd:

Italian Greyhound

GCH Everafter’s Best Bet Yet

3rd:

Yorkshire Terrier

NicNak’s Second To None

4th:

Pomeranian

Ch. Char’s Love Story

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Donna Buxton - 101

1st:

American Eskimo Dog

GCH Nuuktok’s Atka Inukshuk

2nd:

Schipperke

Ch. Dante Fire When Ready

3rd:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

4th:

Lhasa Apso

Ch. Shoyu Blowin’ My Horn At Orlane

Herding Group:

Judge's Name:    Jon Cole - 111

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH Aubrey’s Tails Of Mystery

2nd:

German Shepherd Dog

Ch. Karizma’s Ike Of Edale

3rd:

Old English Sheepdog

Ch. Lambluv’s Live The Dream

4th:

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear

 

Show Name:

Northern Neck K.C. of Va.

 

Location (City, State):

Fredericksburg,Va

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell

 

Show Date:

      10Jan13

Total Entry: 

721

 

Breed

Name

Best In Show

Judge  Carole Beattie

American Foxhound

Ch Kiarrys Pandora’s Box

Reserve Best In Show

 

Papillon

Ch InVolvo  The King Of Pop

Jr. Showmanship

Judge  NO CLASSES

Best Junior:

 

Sporting Group:

Judge Stephanie Hedgepath

1st:

Chesapeake Bay Retriever

Ch Chesabar’s  Tribute To The Yankees

2nd:

Golden Retriever

 Shilo’s No Biz Like Sho Biz

3rd:

Gordon Setter

Ch Sandpiper’s Castles  In The Air

4th:

Flat-Coated Retriever

Ch Stormwatch Whirlwynd

Hound Group:

Judge Karen Wilson

1st:

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Irish Wolfhound

Ch Dun Myrica Lyre Of Eagle

3rd:

Dachshund - Longhaired

Ch Briardach’s Rock Star

4th:

Whippet

  Whipporwill Body of Proof

Working Group:

Judge  Catherine Bell

1st:

Doberman Pinscher

Ch D’s Remember When

2nd:

Siberian Husky

Ch Snowmist’s Quidditch  Seeker

3rd:

Samoyed

Ch Pebblesrun Play It Again Ham

4th:

Akita

Ch CR-Wicca’s Trade Secret

Terrier Group:

Judge Charlotte Patterson

1st:

Border Terrier

Ch Meadowlake Simply Sinful

2nd:

Airedale Terrier

Ch Joval Angel’s Whisper

3rd:

American Staffordshire Terrier

ChAn Garda Deju Vu Looking At You

4th:

Norfolk Terrier

Ch Yarrow Venerie Ticket To Ride

Toy Group:

Judge   Charlotte  Patterson

1st:

Papillion

Ch InVolvo The King Of Pop

2nd:

Pug

Ch Pine Cone’s Green Mountain Boy

3rd:

Shih Tzu

Ch Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

4th:

Italian Greyhound

Ch Integra’s Masquerade Party

Non-Sporting Group:

Judge   Chuck Winslow

1st:

Bichon Frise

Ch Vogelflihgt’s”Honor” To Pillowtalk

2nd:

Dalmatian

Ch Spotlights Ruffian

3rd:

Lowchen

Ch Paceaway Play It Again

4th:

Xoloitzcuintli

Ch Bayshore Georgio Armani

Herding Group:

Judge    Dr Klaus Anselm

1st:

Beauceron

Ch beowolf Rime Des Monts Du Lac

2nd:

Shetland Sheepdog

Ch Solange Significant

3rd:

Briard

Ch Ne Orageux’s Flash Point

4th:

Australian Shepherd

Ch Double R’s Alberta Clippper CGC