Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/22/13 7:15 a.m.

Show Name:

Park Shore K. C.

 

Location (City, State):

Chicago, IL

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

2-21-13

Total Entry: 849

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Carol Spritzer 

Standard Poodle

GCH Jaset’s Satisfaction

Reserve Best In Show

 

Rhodesian Ridgeback

Ch Raquel Welch Of Malabo APD

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Steve Hayden - 14

Best Junior:

Marie Stahmer – Open Intermediate – Boston Terrier

Sporting Group:

Judge's Name: Miss Virginia Lyne - 171

1st:

Chesapeake Bay Retriever

GCH Chesastgar Hudson Bay RN

2nd:

Irish Setter

Ch Northwind’s First Reign

3rd:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

GCH Pikkinokka’s Lightning Bug

4th:

Clumber Spaniel

GCH Nexus Total Eclipse

Hound Group:

Judge's Name: Mrs. Michele Billings - 70

1st:

Rhodesian Ridgeback

Ch Raquel Welch Of Malabo APD

2nd:

Harrier

GCH Downhome HiTech Innovator

3rd:

Basset Hound

GCH Topsfield-Sanch Eenie Meenie Miney Moe

4th:

Afghan Hound

GCH Sharrah’s Dhealz

Working Group:

Judge's Name: Dr. Ronald Spritzer - 196

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Sail Away Root Beer Float

2nd:

Siberian Husky

Ch Snowmist’s Quicksilver Speigas

3rd:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

4th:

Newfoundland

Ch Numa’s Cest La Vie Seabrook

Terrier Group:

Judge's Name: Mr. Norman Patton - 116 

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

2nd:

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

3rd:

Kerry Blue Terrier

GCH True Blue Madonna

4th:

Soft-Coated Wheaten Terrier

Ch Mil Mear Geragold Galileo

Toy Group:

Judge's Name: Ms. Arlene Czech - 98 

1st:

Papillion

GCH Involo The King Of Pop

2nd:

Brussels Griffon

Ch Paragons Sharp Dressed Man At Greengates

3rd:

Chihuahua - Smooth

Ch Sandy’s Babes Tradewinds As Ever

4th:

Japanese Chin

GCH Pem We-Syng Lucky Mi

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Steve Hayden - 90   

1st:

Standard Poodle

GCH Jaset’s Satisfaction

2nd:

Dalmatian

Ch Folklore Celtic Crossfire Trail

3rd:

Boston Terrier

GCH Gunther’s Gussied Up Edna

4th:

French Bulldog

Ch Lebull’s El Morocco At Lecirque

Herding Group:

Judge's Name: Ms. Arlene Czech - 92   

1st:

German Shepherd Dog

Ch Karizma’s Ike Of Edale

2nd:

Bearded Collie

Ch Spiritwood’s Gandalf The Blue

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Coventry Allure At Wyndstar

4th:

Bouvier des Flandres

Ch Stonepillars Steel Blue