Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/13/13 8:35 a.m.

Show Name:

WESTMINSTER K.C.

 

Location (City, State):

NEW YORK, NEW YORK

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

     2/11 AND 2/12/13

Total Entry: 

2689

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MR. MICHAEL J. DOUGHERTY

Affenpinscher

GCH. BANANA JOE V TANI KAZARI

Reserve Best In Show

 

Old English Sheepdog

BUGABOO’S PICTURE PERFECT

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MR. JASON HOKE   84

Best Junior:

SAVANNAH LIVINGSTON

Sporting Group:

Judge's Name:  MRS. KAREN C. WILSON     547

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH. MT. VIEW’S RIPSNORTER SILVER CHARM

2nd:

Cocker Spaniel - Black

CH. CASABLANCA’S THRILLING SEDUCTION

3rd:

English Springer Spaniel

GCH. WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVA

4th:

Clumber Spaniel

GCH. CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDLES

Hound Group:

Judge's Name:   MR. LUC BOILEAU    413

1st:

American Foxhound

CH. KIARRY’S PANDORA’S BOX

2nd:

Basset Hound

GCH. TOPSFIELD-SANCHU EENIE MEENIE MINEY MOE

3rd:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH. SOLETRADER MAGGIE MAY

4th:

Otterhound

GCH. .ABERDEENS UNDER THE INFLUENCE

Working Group:

Judge's Name:  MR. ROBERT L. VANDIVER    411

1st:

Portuguese Water Dog

GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

2nd:

Doberman Pinscher

GCH. PROTOCOL’S VENI VIDI VICI

3rd:

Boxer

GCH. WINFAL I DREAM OF STYLE

4th:

Rottweiler

GCH. CHANCELLOR FLIRT’S HI FLYIN’ GLADIATOR

Terrier Group:

Judge's Name:   MR. JAY RICHARDSON    291

1st:

Fox Terrier - Smooth

GCH. SLYFOX SNEAK’S A PEEK

2nd:

Fox Terrier - Wire

GCH. AFTERALL PAINTING THE SKY

3rd:

Border Terrier

GCH. MEADOWLAKE SIMPLY SINFUL

4th:

Russell Terrier

GCH. GOLDSAND’S COLUMBUS

Toy Group:

Judge's Name:  MR. DENNIS MCCOY    396

1st:

Affenpinscher

GCH. BANANA JOE V TANI KAZARI

2nd:

Miniature Pinscher

GCH. MARLEX CLASSIC RED GLARE

3rd:

Pekingese

CH. YAKEE EASILY PERSUADED

4th:

Pug

GCH. HILL COUNTRY’S TAG I’M IT

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. FLORENCE A. MALES     267

1st:

Bichon Frise

GCH. VOGELFLIGH’S “HONOR” TO PILLOWTALK

2nd:

Standard Poodle

GCH. BRIGHTON LAKERIDGE ENCORE

3rd:

French Bulldog

GCH. BANDOG BAYOU’S THE WARRIOR

4th:

Tibetan Spaniel

GCH. KANSING’S TENZIN

Herding Group:

Judge's Name:    MR. CHARLES E. TROTTER   314   

1st:

Old English Sheepdog

BUGABOO’S PICTURE PERFECT

2nd:

Puli

GCH. CORDMAKER RUMPUS BUMPUS

3rd:

Beauceron

GCH. BEOWOLF RIME DES MONTS DU LAC

4th:

Canaan Dog

GCH. PLEASANT HILL MAGNUM OF SAMARA