Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/11/13 8:20 a.m.

Show Name:

Hoosier K.C.

 

Location (City, State):

Indianapolis, IN

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

2-10-13

Total Entry: 1878

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Toddie Clark 

Minature Schnauzer

GCH Allaruth Just Kidding V Sole Baye

Reserve Best In Show

 

Bichon Frise

Ch PaRay’s Power & Privilege

Jr. Showmanship

Judge's Name: Penny Disiena - 47

Best Junior:

Karisma Schlecty – Open Senior – Australian Shepherd

Sporting Group:

Judge's Name: Michael Dachel - 340

1st:

Pointer

GCH Oncore Mykyna Storm

2nd:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game CRK Hot Diggity JH

3rd:

Labrador Retriever

Ch Paradocs Obsidian

4th:

English Cocker Spaniel

GCH Nonnies No Doubt

Hound Group:

Judge's Name: Barbara Dempsey Alderman - 227

1st:

Whippet

Owlwatch Eggsuberance

2nd:

Rhodesian Ridgeback

GCH Camelot’s Ventura Adventure

3rd:

Black & Tan Coonhound

GCH CSG Clover Creek Big Daddy CD RE

4th:

Norwegian Elkhound

GCH Silhouette’s AU Fish

Working Group:

Judge's Name: Chris Walkowicz - 412

1st:

Boxer

Ch Jokar’s N Happy Trail’s Fergalicious

2nd:

Doberman Pinscher

GCH Jaroe Legend Of Irish Spirit

3rd:

Bullmastiff

Ch Dal Primo Magic Moment

4th:

Rottweiler

GCH Hemlock’s Jack Of Hearts RA

Terrier Group:

Judge's Name: Bill R. W. Edwards - 108

1st:

Miniature Schnauzer

GCH Allaruth Just Kidding V Sole Baye

2nd:

Welsh Terrier

GCH Darwyn Esmeralda In Sanherpinc

3rd:

Glen of Imaal Terrier

GCH Kilkenny’s Sullivan Of Castlerock

4th:

Bull Terrier - Colored

GCH Aragon’s Ruffin It At Honeytree

Toy Group:

Judge's Name: Houston Clark - 253

1st:

Pomeranian

AC Dynasty Dream Works

2nd:

Maltese

Ch Scylla’s Small Kraft Re-Lit

3rd:

Chihuahua - Smooth

Ch Rafina Logan’s Run

4th:

Pug

Ch Warpug Black And Blue Reme

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Albert Bianchi - 250

1st:

Bichon Frise

Ch PaRay’s Power & Privilege

2nd:

Standard Poodle

GCH Litilann’s Photo Finish

3rd:

French Bulldog

GCH Evergreen’s Girls In White Dresses

4th:

Bulldog

Ch Wilson-Dixon WD-40

Herding Group:

Judge's Name: Fay Dorval Haupt - 260 

1st:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

2nd:

Bouvier des Flandres

Ch I’m Special Kountry’s Great Communicator

3rd:

Border Collie

GCH Majestic Avatar Storm Warning PT

4th:

Bearded Collie

GCH Spiritwood’s Gandalf The Blue