Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/11/13 8:20 a.m.

Show Name:

Central Indiana K.C.

 

Location (City, State):

Indianapolis, IN

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

2-9-13

Total Entry: 2107

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Charles Ovis 

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

Reserve Best In Show

 

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

Jr. Showmanship

Judge's Name: Bill R. W. Edwards - 36

Best Junior:

Riley Lautenschlager – Open Intermediate – Australian Shepherd

Sporting Group:

Judge's Name: Elizabeth Muthard - 374

1st:

Pointer

GCH Oncore Mykyna Storm

2nd:

Weimaraner

GCH Doc N’ Camelot Heaven Can Wait

3rd:

Irish Setter

Ch Rosette’s No Stone Unturned

4th:

Labrador Retriever

Ch Epoch’s Mocassin Joe

Hound Group:

Judge's Name: Anne Savory Bolus - 224

1st:

Basset Hound

GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

2nd:

Rhodesian Ridgeback

GCH Camelot’s Ventura Adventure

3rd:

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

4th:

Whippet

GCH Starline’s Oxford Victim Of Love

Working Group:

Judge's Name: Fay Dorval Haupt - 471

1st:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

2nd:

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

3rd:

Bullmastiff

Ch Dal Primo Magic Moment

4th:

Doberman Pinscher

GCH Jaroe Legend Of Irish Spirit

Terrier Group:

Judge's Name: Judy Thill - 130

1st:

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

2nd:

Miniature Schnauzer

GCH Allaruth Just Kidding V Sole Baye

3rd:

Miniature Bull Terrier

Ch Amchara Roc Ur World

4th:

Welsh Terrier

GCH Darwyn Esmeralda In Sanherpinc

Toy Group:

Judge's Name: Ralph Lemcke - 288

1st:

Maltese

Ch Scylla’s Small Kraft Re-Lit

2nd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH LTO Prosperity

3rd:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Kisa Wildfire

4th:

Yorkshire Terrier

Ch Exmoor’s Epitome

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Keke Kahn - 289 

1st:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

2nd:

Schipperke

Ch Dante’s Fire When Ready

3rd:

Bichon Frise

Ch PaRay’s Power & Privilege

4th:

Standard Poodle

GCH Vic-Tori’s Playful Perfection

Herding Group:

Judge's Name: Albert Bianchi - 304 

1st:

Bouvier des Flandres

Ch I’m Special Kountry’s Great Communicator

2nd:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

3rd:

Border Collie

GCH Majestic Avatar Storm Warning PT

4th:

Polish Lowland Sheepdog

GCH Ponwood’s Smoky