Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/11/13 8:20 a.m.

Show Name:

Hoosier K.C.

 

Location (City, State):

Indianapolis, IN

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

2-8-13

Total Entry: 1635

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Barbara Dempsey Alderman 

Portuguese Water Dog

GCH Claircrek Impression De Matisse

Reserve Best In Show

 

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

Jr. Showmanship

Judge's Name: 

Best Junior:

 

Sporting Group:

Judge's Name: Chris Walkowicz - 252

1st:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game CRK Hot Diggity JH

2nd:

Golden Retriever

Ch Summits Emery Its In The Bag

3rd:

Gordon Setter

GCH Buteo’s Midnight Silence

4th:

English Cocker Spaniel

GCH Nonnies No Doubt

Hound Group:

Judge's Name: Keke Kahn - 187

1st:

Basset Hound

GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

2nd:

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

3rd:

Whippet

GCH Starline’s Oxford Victim Of Love

4th:

Rhodesian Ridgeback

GCH Camelot’s Ventura Adventure

Working Group:

Judge's Name: David Bolus - 402

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircrek Impression De Matisse

2nd:

Doberman Pinscher

GCH Jaroe Legend Of Irish Spirit

3rd:

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

4th:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

Terrier Group:

Judge's Name: Keke Kahn - 80

1st:

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

2nd:

Miniature Schnauzer

GCH Allaruth Just Kidding V Sole Baye

3rd:

Australian Terrier

GCH Dunham Lake’s Scout Master

4th:

Border Terrier

CB’s Gold Standard

Toy Group:

Judge's Name: Michael Dachel - 257

1st:

Maltese

Ch Scylia’s Small Kraft Re-Lit

2nd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH LTO Prosperity

3rd:

Pomeranian

GCH Castile’s Endless Love

4th:

Pug

Ch Warpug Black And Blue Reme

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Elizabeth Muthard - 228 

1st:

Schipperke

Ch Dante’s Fire When Ready

2nd:

Standard Poodle

Ch Dawin Hearts On Fire

3rd:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

4th:

Chow Chow

Ch Jamie Kay’s Place Your Bets

Herding Group:

Judge's Name: Charles Olvis - 225 

1st:

German Shepherd Dog

Ch Karizma’s Ike Of Edale

2nd:

Border Collie

GCH Majestic Avatar Storm Warning PT

3rd:

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear

4th:

Cardigan Welsh Corgi

Ch Kosmar Striking Back Of Bridgelady

 

Show Name:

THE PROGRESSIVE DOG CLUB

 

Location (City, State):

NEW YORK, NEW YORK

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

       2/8/13

Total Entry: 

454

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MRS. CHARLOTTE PATTERSON

Miniature Pinscher

GCH. MARLEX  CLASSIC RED GLARE

Reserve Best In Show

 

Affenpinscher

GCH. BANANA JOE V TANI KAZARI

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MR. DAVID J. KIRKLAND  10

Best Junior:

CORINNE KOLZOW

Toy Group:

Judge's Name:  MRS. CHARLOTTE P. PATTERSON   454

1st:

Miniature Pinscher

GCH. MARLEX CLASSIC RED GLARE

2nd:

Affenpinscher

GCH. BANANA JOE V TANI KAZARI

3rd:

Papillon

GCH. INVOLO THE KING OF POP

4th:

Pug

GCH. HILL COUNTRY’S TAG I’M IT