Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/7/13 7:40 p.m.

Show Name:

Central Indiana K.C.

 

Location (City, State):

Indianapolis, IN

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

2-7-13

Total Entry: 1337

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Houston Clark

Portuguese Water Dog

GCH Claircrek Impression De Matisse

Reserve Best In Show

 

Standard Poodle

GCH Jaset’s Satisfaction

Jr. Showmanship

Judge's Name: 

Best Junior:

 

Sporting Group:

Judge's Name: Anne Savory Bolus - 187

1st:

Pointer

GCH Oncore Mykyna Storm

2nd:

English Setter

GCH Aerden’s Pretty In Pink JH

3rd:

Golden Retriever

Ch Summits Emery Its In The Bag

4th:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game CRK Hot Diggity JH

Hound Group:

Judge's Name: Elizabeth Muthard - 133

1st:

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

2nd:

Otterhound

GCH Aberdeen’s Under The Influence

3rd:

Basset Hound

GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

4th:

Rhodesian Ridgeback

GCH Camelot’s Ventura Adventure

Working Group:

Judge's Name: Charles Olvis - 344

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircrek Impression De Matisse

2nd:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

3rd:

Rottweiler

GCH Chancellor Flirt’s High Flyin’ Gladiator

4th:

Newfoundland

GCH Rosewood’s Royal Flush

Terrier Group:

Judge's Name: Barbara Dempsey Alderman - 68

1st:

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

2nd:

Miniature Schnauzer

GCH Allaruth Just Kidding V Sole Baye

3rd:

Border Terrier

Ch Meadowlake Pants On Fire

4th:

Welsh Terrier

GCH Darwyn Esmeralda In Sanherpinc

Toy Group:

Judge's Name: Keke Kahn - 231

1st:

Chinese Crested

Ch Hampton Court’s Charlie At Legend

2nd:

Maltese

Ch Scylia’s Small Kraft Re-Lit

3rd:

Pug

GCH Feilong By WooWoo Oh No Its Opal

4th:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH LTO Prosperity

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Toddie Clark - 181 

1st:

Standard Poodle

GCH Jaset’s Satisfaction

2nd:

Schipperke

Ch Dante’s Fire When Ready

3rd:

Tibetan Terrier

Ch Barnstorm’s Grissom T.T.C.S.I.

4th:

Dalmatian

GCH Folklore Celtic Crossfire Trail

Herding Group:

Judge's Name: David Bolus - 189 

1st:

German Shepherd Dog

Ch Karizma’s Ike Of Edale

2nd:

Bearded Collie

GCH Spiritwood’s Gandalf The Blue

3rd:

Briard

GCH Lightning Strike El Xargall

4th:

Shetland Sheepdog

GCH Serenity’s Walk In The Park