Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/5/13 8:30 a.m.

Show Name:

Sahuaro State Kennel Club (2)

 

Location (City, State):

 

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

02/04/2013

Total Entry: 

987

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   DR. JOHN A. REEVE-NEWSON

Harrier

GCH. CH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

Reserve Best In Show

 

Fox Terrier - Wire

GCH. CH. AFTERALL PAINTING THE SKY

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MR. DAVID L. ANTHONY

Best Junior:

LIBBIE FLANAGAN

Sporting Group:

Judge's Name:  DR. RICHARD MEEN                        158

1st:

Clumber Spaniel

GCH. CH. CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDIES

2nd:

Welsh Springer Spaniel

CH. GCH. ROYAILE ROCKSPRINGS DAFYDD

3rd:

Brittany

GCH. CH. MICH’S MT READY AIM FIRE

4th:

Irish Water Spaniel

GCH. CH. WHISTLE STOP’S WIND ON THE WATER

Hound Group:

Judge's Name:  DR. RICHARD MEEN                           129

1st:

Harrier

GCH. CH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

2nd:

Basenji

GCH. JASIRI-SUKARI WIN TIN TIN

3rd:

Bloodhound

GCH. CH. QUIET CREEK’S KISS AND TELL

4th:

Whippet

CH. STARLINE’S OXFORD VICTIM OF LOVE

Working Group:

Judge's Name:  DR. JOHN A. REEVE-NEWSON           192

1st:

Doberman Pinscher

GCH. CH. TIDURON ARSENAL

2nd:

Mastiff

CH. DANDYLION’S BLOWIN IT OUT DA BOX

3rd:

Samoyed

CH. POLAR MIST N BARK BARK’S BUILT TOUGH

4th:

Giant Schnauzer

CH. LOWDOWN REMY’S GIRL V ARDENHOUT

Terrier Group:

Judge's Name:   MRS. KAREN C. WILSON                      77

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. CH. AFTERALL PAINTING THE SKY

2nd:

Lakeland Terrier

CH. HI-KEL TERRYDALE FORTUNE IN MY EYES

3rd:

Miniature Bull Terrier

GCH. CH. DYTONA VIP

4th:

Cairn Terrier

HJOHOO’S SAVE THE HJOUR LOVE FOR ME

Toy Group:

Judge's Name:   MR. WARREN D. HUDSON                    142

1st:

Japanese Chin

GCH. CH. VICTORY SPENCER

2nd:

Brussels Griffon

CH. PARAGONS SHARP DRESSED MAN AT GREENGATES

3rd:

Affenpinscher

GCH. CH. TAMARIN TARHEEL

4th:

Papillon

CH. MICFRIENDS TRUJOY EYE CANDY

Non-Sporting Group:

Judge's Name: MRS. PEGGY DILLARD CARR                   87  

1st:

French Bulldog

CH. LEBULL’S EL MOROCCO AT LECIRQUE

2nd:

Miniature Poodle

GCH. CH. RIO SKYE’S FLASHBACK

3rd:

Boston Terrier

CIBOLO’S MOONSHADOW OVER BOJENX

4th:

Finnish Spitz

GCH. CH. MICKYWINS MAINIO SKANDIA

Herding Group:

Judge's Name:    MRS. DEBORAH L. ANTHONY                    130

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. SERAH CELTIC LEGEND OF LLYNHILL

2nd:

German Shepherd Dog

CH. HANDHEIMS EXECUTIVE FLIER

3rd:

Canaan Dog

GCH. CH. PLEASANT HILL MAGNUM OF SAMARA

4th:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. CH. COVENTRY ALLURE AT WYNDSTAR