Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/4/13 9:45 a.m.

Show Name:

Lost Dutchman Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

 

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

02/01/2013

Total Entry: 

1186

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MRS. CAROLYN A. HERBEL

Fox Terrier - Wire

GCH. CH. AFTERALL PAINTING THE SKY

Reserve Best In Show

 

Brussels Griffon

GCH. CH. HILLTOP’S GQ COVER BOY

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MRS. DEBRA L. DAVIS

Best Junior:

  HANNA LOONEY

Sporting Group:

Judge's Name:  MRS. SHARON R. LYONS                        262

1st:

Clumber Spaniel

GCH. CH. CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDIES

2nd:

German Shortaired Pointer

GCH. CH. DOGWD-CREEK’S LA VITE E BELLA

3rd:

Weimaraner

CH. SIMPATICO EQUAL JUSTICE

4th:

English Springer Spaniel

GCH. STARDOM’S MISS PEGGY CHEW

Hound Group:

Judge's Name:  DR. JOHN A. REEVE-NEWSON                 167

1st:

Harrier

GCH. CH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

2nd:

Whippet

CH. STARLINE’S OXFORD VICTUM OF LOVE

3rd:

Bloodhound

GCH. CH. QUIET CREEK’S KISS AND TELL

4th:

Beagle - 13"

GCH. CH. LOMA POINT HUCKLEBERRY

Working Group:

Judge's Name: MR. GARRY K. NEWTON                             201

1st:

Boxer

GCH. CH. R AND G’S MYSTICAL DANCER

2nd:

Standard Schnauzer

GCH. CH. UHLAN A STAR IS BORN

3rd:

Great Dane

CH. SHALAKO IT’S ALL ABOUT ME V REGENT

4th:

German Pinscher

GCH. CH. DAVEREN’S PARTY GIRL

Terrier Group:

Judge's Name:   DR. RICHARD MEEN                                    82

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. CH. AFTERALL PAINTING THE SKY

2nd:

Irish Terrier

GCH. CH. ROCKLEDGE MCCALLEN OF MEATH

3rd:

Parson Russell Terrier

DREAM HI’S LIL’ SURFER DUDE

4th:

Scottish Terrier

GCH. FRIENDSHIP HILL STARS AND STRIPES

Toy Group:

Judge's Name:   DR. JOHN A. REEVE-NEWSON                   163

1st:

Brussels Griffon

GCH. CH. HILLTOP’S GQ COVER BOY

2nd:

Papillon

CH. MCFRIENDS TRU-JOY EYE CANDY

3rd:

Affenpinscher

GCH. TAMARIN TARHEEL

4th:

English Toy Spaniel - B&PC

GCH. CH. LOUJON BACKROADS TO PARIS

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. FAYE STRAUSS                                  100

1st:

Boston Terrier

GCH. CH. CAMPBELL CLAN’S IDOL CHATTER

2nd:

Dalmatian

GCH. CH. KASTLE’S GO SPEED RACER

3rd:

Finnish Spitz

GCH. CH. MICKYWINS MAINIO SKANDIA

4th:

Standard Poodle

CH. PENNDRAGON OWAIN

Herding Group:

Judge's Name:    DR. JOHN REVE-NEWSON

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. CH. COVENTRY ALLURE AT WYNDSTAR

2nd:

Canaan Dog

GCH. CH. PLEASANT HILL MAGNUM OF SAMARA

3rd:

Old English Sheepdog

CH. GCH. COTTONWOOD MAN IN THE MOON

4th:

Belgian Sheepdog

GCH. CH. SANDERLE KINDRED R.

 

Show Name:

Sawnee Mountain KC

 

Location (City, State):

Atlanta, GA

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

February 1, 2013

Total Entry: 

1850

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Johan Becerra-Hernandez

German Wirehaired Pointer

GCh. Mt. Views Ripsnorter Silver Charm

Reserve Best In Show

 

Standard Schnauzer

GCh. Blackhawk Finnegans Wake

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Nikki Riggsbee

Best Junior:

Kristen O-Brien

Sporting Group:

Judge's Name:  Ms. Denny Mounce

1st:

German Wirehaired Pointer

GCh. Mt. Views Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Cocker Spaniel - Parti-colored

GCh. Conquests This Is It

3rd:

Golden Retriever

Ch. Easthill Broxden WoodlandLettuceEntertainYou

4th:

English Springer Spaniel

GCh. Designers I Think Im In A Dance off

Hound Group:

Judge's Name:  Mr. James Reynolds

1st:

Afghan Hound

Ch. Tells Matrix Reloaded

2nd:

Greyhound

Ch. Grandcru Caymus

3rd:

Whippet

GCh. Karasars Remembrence

4th:

Beagle - 15"

GCh. Torquay Be Nice To Me

Working Group:

Judge's Name:  Mr. David Haddock

1st:

Standard Schnauzer

GCh. Blackhawk Finnegans Wake

2nd:

Giant Schnauzer

GCh. Kenros Witching Hour

3rd:

Portuguese Water Dog

GCh. Claircreek Impression De Matisse

4th:

Boxer

GCh. Ho-Pa’s Grand Slam

Terrier Group:

Judge's Name:  Mrs. Carole Beattie

1st:

Fox Terrier - Wire

GCh. Gordons Bite Of The Apple

2nd:

Russell Terrier

GCh. Goldsands Columbus

3rd:

Lakeland Terrier

Ch. Nanhalls Koichi Hikel terrydale

4th:

Welsh Terrier

GCh. Shaireabs Bayleigh Maid Of Honor

Toy Group:

Judge's Name:  Mr. Kenneth McDermott

1st:

Miniature Pinscher

GCh. Marlex Classic Red Glare

2nd:

Havanese

Ch. Yaya Dancing Through Life

3rd:

Pug

Ch. Capers Sirius Endeavor

4th:

Cavalier King Charles Spaniel

Gch. Norlangos Nonpareil

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mr. James Reynolds

1st:

Dalmatian

GCh.Spotlights Ruffian

2nd:

Tibetan Spaniel

GCh. Kan Sings Tenzin

3rd:

Bichon Frise

GCh. Overtops And The Winner Is

4th:

French Bulldog

GCh. Lefox Born To Boogie

Herding Group:

Judge's Name:  Mr. Thomas Kilcullen

1st:

Briard

GCh. Majestique Brave Heart

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

Ch. Riverside TellTail Elis Comyn

3rd:

Australian Shepherd

GCh. Mysharas Dancing Queen

4th:

Puli

Cordmaker Topsy Turvey

 

Show Name:

Sand & Sea K.C.(Fri)

 

Location (City, State):

Wildwood,N.J

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell

 

Show Date:

          1 Feb 13

Total Entry: 

1029

 

Breed

Name

Best In Show

Judge  Linda Robey

Belgian Tervuren

Ch Mishaook Lulu At Chateau Blanc HICs

Reserve Best In Show

 

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

Jr. Showmanship

Judge Nathaniel Horn

Best Junior:

Morgan Mattioli

Sporting Group:

Judge  Gale Young

1st:

Vizsla

Ch Regal Point Pinnacle Of Kilauea JH

2nd:

Irish Water Spaniel

Ch Whitlestop’s  Riley On Fire

3rd:

English Setter

Ch Set’r Ridge Brasswinds Blueprint

4th:

Weimaraner

Ch Doc N’Camelot’s  Heaven Can Wait

Hound Group:

Judge  Thomas Kirstein

1st:

American Foxhound

Ch Kiarry’s Foolish Pleasure

2nd:

Petit Basset Griffon Vendeen

Ch Celestial Cj’s  All’s Well That Ends Well

3rd:

Pharaoh Hound

Ch Mia-Bakhu  Conspiracy Theory  V Hallam CA

4th:

Bloodhound

Ch Flessner’s International S’cess

Working Group:

Judge  Wm Cunningham

1st:

Great Dane

Ch Longo Miller N Lore Diamond Lil

2nd:

Akita

Ch CR-Wicca’s Trade Secret

3rd:

Saint Bernard

Ch Jamelle’s Aristocrat V Elba CGC RN

4th:

Doberman Pinscher

Ch D’S Remember When

Terrier Group:

Judge Ken Kauffman

1st:

Airedale Terrier

Ch  Joval Angel’s Whisper

2nd:

Kerry Blue Terrier

Ch Class Act By Hallsblu

3rd:

Lakeland Terrier

Ch Larkspur Acadia Save Me A Spot

4th:

Scottish Terrier

Ch Invercrest Surely Why Not

Toy Group:

Judge  Arlene Benko

1st:

Pomeranian

Ch Malashel’s McDreamy RN

2nd:

Miniature Pinscher

  Blythwood Golden Warrior

3rd:

Pug

Ch  Hill Country’s Tag I’m It

4th:

Havanese

Ch Windfall’s Dude With Attitude

Non-Sporting Group:

Judge   Mark Kennedy

1st:

Dalmatian

Ch Riverside’s The Sisters

2nd:

Miniature Poodle

Ch Surrey Sugar Baby

3rd:

Lowchen

Ch Paceaway Play It Again

4th:

French Bulldog

Ch Motif’s Hemingways Whiskey

Herding Group:

Judge    Nathaniel Horn

1st:

Belgian Tervuren

Ch Mishaook Lulu At Chateau Blanc HICs

2nd:

Bearded Collie

Ch Dunhill  Celebration

3rd:

Border Collie

Ch  Bon-Clyde’s Take One

4th:

Old English Sheepdog

Ch Whisperwood’s Wild Horse