Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 12/16/13 10:30 a.m.

Show Name:

Lehigh Valley KC (1)

 

Location (City, State):

Allentown, PA

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date: December 14, 2013

Total Entry:

1319

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Lorraine Bisso

 

Afghan Hound

GCh. Tells Matrix Reloaded

Reserve Best In Show

 

 

English Springer Spaniel

GCh. Cerise Sentinel

Jr. Showmanship

Judge's Name: Ms. Debra Rudert

Best Junior:

Alexis Schlott

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Christine Calcinari

1st::

English Springer Spaniel

GCh. Cerise Sentinel

2nd:

Flat-Coated Retriever

GCh. Blazins Joie De Vivre

3rd:

Golden Retriever

Ch. Inlets One Spectacular Ride

4th:

English Cocker Spaniel

GCh. Blackstone Very Vassar

Hound Group

Judge's Name: Mr. David Miller

1st::

Afghan Hound

GCh. Tells Matrix Reloaded

2nd:

Whippet

Laurel Chase As The Crow Flies

3rd:

Pharaoh Hound

GCh. Shalimar Fire By Desire

4th:

Saluki

Ch. Srinagar Ode to Osiris

Working Group

Judge's Name: Ms. Joyce Vanek

1st::

Samoyed

GCh. Pebbles Run Cot'n Pic' Cotton Gin

2nd:

Giant Schnauzer

GCh. Skansens Havannah

3rd:

Siberian Husky

GCh. Snowfires Holy Moses

4th:

Leonberger

Gavius Gentius Domus Corona

Terrier Group

Judge's Name: Ms. Lydia Coleman Hutchinson

1st::

American Staffordshire Terrier

Ch. LBK's Night Ryder

2nd:

Border Terrier

Ch. Bearfoot By The Seat Of My Pants

3rd:

Irish Terrier

GCh. Windeire Aurora Borealis

4th:

Skye Terrier

GCh. Gleanntan Wonderful Wizard Of Oz

Toy Group

Judge's Name: Ms. Marcie Dobkin

1st::

Havanese

GCh. Vivas Angus Khan

2nd:

Pomeranian

Park Avenue Running Chance

3rd:

Toy Fox Terrier

GCh. Dejavu's Big Dog Daddy

4th:

Pug

GCh. Riversongs Doc Holiday

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mr. David Miller

1st::

Bichon Frise

GCh. Vogelflights Honor To Pillowtalk

2nd:

Schipperke

GCh. De Lamer Point Break

3rd:

Miniature Poodle

GCh. Jaboas Second To None

4th:

Bulldog

GCh. Kendees Mysterious Leading Man

Herding Group

Judge's Name: Mr. Lawrence Terricone

1st::

Briard

GCh. Deja Vu Mia Cool As A Cucumber

2nd:

Collie - Rough

GCh. Milas Latin Fever

3rd:

Cardigan Welsh Corgi

GCh. Paradiddle Flying Dutchman

4th:

Pembroke Welsh Corgi

GCh. Nchanted Silk Lining

Miscellaneous Group

Judge's Name: Ms. Wyoma Clouss

 

Lagotto Romagnolo:

Sanu

 

 

 

Show Name:

Richland County Kennel Club

 

Location (City, State):

Cleveland, OH

 

Field Rep(s):

Sandy D'Andrea and Mike Szabo

 

Show Date: Sat. Dec. 14, 1013

Total Entry:

2,347

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Wendy G. Willhauck

 

English Springer Spaniel

CH Telltale American Ride

Reserve Best In Show

 

 

Airedale Terrier

GCH Joval Angel's Whisper

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Marissa L. Clark

Best Junior:

Carly McNellie

Sporting Group

Judge's Name: Mr. James G. Ryenolds

1st::

English Springer Spaniel

CH Telltale American Ride

2nd:

English Setter

GCH Stargazr'N Wingfield Time Will Tell

3rd:

Golden Retriever

GCH Summits Emery Its In The Bag

4th:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game Crk Hot Diggity JH

Hound Group

Judge's Name: Mr. Donovan Thompson

1st::

Afghan Hound

CH Pahlavi Itz Not My First Rodeo

2nd:

Bloodhound

GCH Soonipi Friends In Low Places MLH

3rd:

Basenji

Eldorado N Akuaba Dream Lover

4th:

Saluki

GCH Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN

Working Group

Judge's Name: Mrs. Chris Walkowicz

1st::

Rottweiler

GCH Gamegard I'll Have Another At Braeside

2nd:

Doberman Pinscher

CH Vondura's Xcelerator Belle Amie

3rd:

Boxer

GCH Valley's Honor The Blackhawk Of Dassin

4th:

Greater Swiss Mountain Dog

GCH Darby's All American

Terrier Group

Judge's Name: Mr. Robert E. Hutton

1st::

Airedale Terrier

GCH Joval Angel's Whisper

2nd:

Bull Terrier - White

CH Nuance Naughty Or NIce

3rd:

Skye Terrier

CH Desire Of Love Deli' Antica Caledonia

4th:

Fox Terrier - Smooth

CH Broxden Waybroke Halstan Heritage

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Jacqueline L. Stacy

1st::

Italian Greyhound

CH Integra Maja Scattered Pearls

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

CH Marshelle Xtra Bold

3rd:

English Toy Spaniel - B&PC

GCH Chaseland's Howard Glodek

4th:

Shih Tzu

GCH Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mr. Kent H. Delaney

1st::

Bulldog

GCH Mytoys Epic Against The Wind

2nd:

Bichon Frise

CH Judges Choice One Block Over

3rd:

Schipperke

GCH Beachviews Oops I Did It Again

4th:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine's Deck The Halls

Herding Group

Judge's Name: Ms. Annella Cooper

1st::

Briard

GCH Lightning Strike El Xargall

2nd:

Shetland Sheepdog

GCH Jesstar Nirvana

3rd:

Collie - Smooth

GCH Provenhill's Devilicous

4th:

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear

Miscellaneous Group

Judge's Name: Mr. Donovan Thompson

 

Coton de Tulear:

Hayden De L'etoile Procyon