Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 12/16/13 10:30 a.m.

Show Name:

Medina Kennel Club

 

Location (City, State):

Cleveland, OH

 

Field Rep(s):

Mike Szabo and Sandy D'Andrea

 

Show Date: 12-13-13

Total Entry:

1953

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Kent Delaney

 

Rottweiler

GCH Gamegard I'LL Have Another At Braeside

Reserve Best In Show

 

 

English Springer Spaniel

Ch Telltale American Ride

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Wendy Willhauck - 30

Best Junior:

Jordan Flynn ? Open Senior ? Shetland Sheepdog

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Eva Berg - 439

1st::

English Springer Spaniel

Ch Telltale American Ride

2nd:

English Setter

GCH Stargazr'N Winfgield Time Will Tell

3rd:

Wirehaired Pointing Griffon

GCH Fireside's Rio Grande JH CGC

4th:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game Crk Hot Diggity JH

Hound Group

Judge's Name: Mr. James Reynolds - 201

1st::

Saluki

GCH Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN

2nd:

Bloodhound

GCH Soonipi Friends In Low Places MLH

3rd:

Beagle - 15"

Ch Everwind's A Tryst In The Park

4th:

Dachshund - Wirehaired

Ch Twinkle's Orrin At Carowynd

Working Group

Judge's Name: Ms. Annella Cooper - 439

1st::

Rottweiler

GCH Gamegard I'LL Have Another At Braeside

2nd:

Samoyed

GCH McMagjic's Mojo

3rd:

Boxer

GCH Tko's Izzy's Mr Twisted Oliver

4th:

Newfoundland

GCH Rosewood's Royal Flush

Terrier Group

Judge's Name: Mr. John Constantine - 122

1st::

Skye Terrier

Ch Desire Of Love Dell' Antica Caledonia

2nd:

Russell Terrier

GCH Goldsand's Columbus

3rd:

Airedale Terrier

GCH Joval Angel's Whisper

4th:

West Highland White Terrier

GCH Devonshire Out Of The Starting Gate

Toy Group

Judge's Name: Mr. Robert Hutton - 185

1st::

Pomeranian

CR Front Runner

2nd:

Italian Greyhound

Ch Integra Maja Scattered Pearls

3rd:

Toy Poodle

Ch Baliwick Behold And Believe

4th:

Affenpinscher

Ch Tamarin Tanner

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Jacqueline Stacy - 204

1st::

Bulldog

GCH Mytoys Epic Against The Wind

2nd:

Dalmatian

GCH Bret D N Engine Co To The Rescue

3rd:

Standard Poodle

Ch Litilann's Showtime

4th:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine's Deck The Halls

Herding Group

Judge's Name: Mrs. Wendy Willhauck - 261

1st::

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear

2nd:

Shetland Sheepdog

GCH Jesstar Nirvana

3rd:

Collie - Smooth

GCH Provehill's Devilicious

4th:

Briard

GCH Lightning Strike EL Xargall

Miscellaneous Group

Judge's Name: Mr. Robert Hutton

 

Coton de Tulear:

Hopecrest's Raise Your Glass W Dior CM