Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 12/12/13 11:40 a.m.

Show Name:

Brevard KC

 

Location (City, State):

Orlando, FL

 

Field Rep(s):

Mary Dukes & Pattie Proctor

 

Show Date: Dec. 11, 2013

Total Entry:

2783

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Gene Blake

 

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression de Matisse

Reserve Best In Show

 

 

Irish Water Spaniel

GCH Whistlestop's Riley On Fire

Jr. Showmanship

Judge's Name: Daniel Dahlberg - 49 entries

Best Junior:

Emily Goldstein - Open Senior - 15" Beagle

Sporting Group

Judge's Name: Arley Hussin - 557

1st:

Irish Water Spaniel

GCH Whistlestop's Riley On Fire

2nd:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Casablanca's Thrilling Seduction

3rd:

English Cocker Spaniel

GCH Fieldstone Carousel Hell's Kitchen

4th:

Brittany

GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome

Hound Group

Judge's Name: Robert Whitney - 379

1st::

Harrier

GCH Downhome Hitech Innovator

2nd:

Whippet

Ch. Sporting Field's Shameless

3rd:

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

4th:

American Foxhound

GCH Kiarry's Pandora's Box

Working Group

Judge's Name: Bob Stein - 416

1st::

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression de Matisse

2nd:

Great Dane

GCH Longo Miller N Lore Diamond Lil

3rd:

Doberman Pinscher

GCH Tiburon Arsenal

4th:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan's Wake

Terrier Group

Judge's Name: Betty-Anne Stenmark - 335

1st::

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

2nd:

Skye Terrier

Ch. Cragsmoor Good Time Charlie

3rd:

Welsh Terrier

GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor

4th:

Cairn Terrier

GCH Hjohoo's Save Hjour Love For Me

Toy Group

Judge's Name: Glenda Dawkins - 419

1st::

Pug

GCH Caper's Sirius Endeavor

2nd:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

3rd:

Toy Poodle

Ch. Smash JP Beauty & Beat

4th:

Brussels Griffon

Ch. Paragon's Sharp Dressed Man At Greengates

Non-Sporting Group

Judge's Name: Charlie Olvis - 351

1st::

Standard Poodle

Ch. Dawin Hearts On Fire

2nd:

Tibetan Spaniel

GCH Kan Sing's Tenzin

3rd:

Chinese Shar-Pei

GCH Jade East Do You Know The Way To San Jose

4th:

Tibetan Terrier

GCH KiMik's Sir Gawain

Herding Group

Judge's Name: Elaine Whitney - 326

1st::

Bouvier des Flandres

GCH Stonepillar's Steel Blu

2nd:

Old English Sheepdog

GCH Bugaboo's Picture Perfect

3rd:

German Shepherd Dog

Ch. Karizma's Ike Of Edale

4th:

Border Collie

GCH Tang Dynasty Rocky

Best Miscellaneous

Judge's Name: Helen Stein - 57

 

Lagotto Romagnolo:

Two By Two Steal The Spotlight