Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 12/11/13 8:40 a.m.

Show Name:

Malibu Kennel Club (2)

 

Location (City, State):

 Costa Mesa, CA

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

12/09/2013

Total Entry: 

959

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Ms. Barbara J. Wood

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Chinese Crested

CH Kulana’s Sh-Boom

 

 

 

 

Sporting Group

Judge's Name:  Mrs. Keke Kahn                        179

1st:

Weimaraner

GCH Simpatico Equal Justice

2nd:

Cocker Spaniel - Parti-colored

GCH Bodega’s Big Man On Campus

3rd:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

GCH Javahill Surf2 An 8 Second Ride

4th:

Irish Setter

CH Jadestar Ride Em Cowboy

Hound Group

Judge's Name:  Mr. Kent H. Delaney                 119

1st:

Basenji

GCH Jasiri-Sukari Win Tin Tin

2nd:

Dachshund - Longhaired

GCH Walmar-Solo’s IOU

3rd:

Bloodhound

CH M & M’s Price Of Freedom

4th:

Beagle - 15"

GCH X’Plorer’s Destiny Done It

Working Group

Judge's Name:   Mr. James C. Briley                    210

1st:

Boxer

CH Irondale’s Look At Me Now

2nd:

Samoyed

GCH Polar Mist’s N Bark Bark’s Built Tough

3rd:

Great Pyrenees

GCH Honor’s Promise Of The Future

4th:

Bernese Mountain Dog

GCH Alpenspririt It’s Our Game

Terrier Group

Judge's Name:   Mrs. Chris A. Levy                       66

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

2nd:

Manchester Terrier (Standard)

CH Oasis Rassmatazz

3rd:

Lakeland Terrier

CH Brocairs HRH Prince Harry

4th:

Fox Terrier - Smooth

Sunlyn Fame N Fortune

Toy Group

Judge's Name: Mr. James C. Briley                         141

1st:

Chinese Crested

CH Kulana’s Sh-Boom

2nd:

Affenpinscher

CH Strongfort Opium Puffn Muffn

3rd:

Havanese

GCH Bellatak Vallee’s Maximum

4th:

Pekingese

GCH Dunkirk Imagine That

Non-Sporting Group

Judge's Name:   Ms. Barbara J. Wood                111

1st:

Miniature Poodle

CH. Black Sky Jukka

2nd:

Tibetan Terrier

GCH Starlight’s Lady In Waiting

3rd:

Dalmatian

GCH Spothaven Wake Up The Echoesq

4th:

Standard Poodle

CH Rendezvous Mr. Playboy

Herding Group

Judge's Name:   Mr. Robert J. Shreve                         114

1st:

Bouvier des Flandres

GCH Take Aim’s Playing For Gryffindor

2nd:

Australian Cattle Dog

GCH Kokopelli’s Sobe It

3rd:

Bearded Collie

Wigglesworth Flying Fish

4th:

German Shepherd Dog

CH Sho-Gun’s Hearts On Fire Sunfarms