Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 8/9/13 8:55 a.m.

Show Name:

Glenn Falls Kennel Club, Inc.

 

Location (City, State):

Ballston Spa, NY

 

Field Rep(s):

Sandy D’Andrea

 

Show Date:

Thurs Aug. 8, 2013

Total Entry: 

769

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Dr. Daniel W. Dowling

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Doberman Pinscher

CH Tallyesyn N Adria’s Pacific Ice V Kendon

Jr. Showmanship

Judge's Name: Ms. Patricia Anne Keenan

Best Junior:

Susan Emerson

Sporting Group

Judge's Name:  Mrs. Judy Webb

1st:

Cocker Spaniel - Black

GCH PBJ’s Fearless

2nd:

Irish Water Spaniel

GCH Whistlestop’s Riley On Fire

3rd:

Golden Retriever

GCH Hillock’s Bacardi CD RE CGC

4th:

English Cocker Spaniel

GCH Blackstone Very Vassar

Hound Group

Judge's Name:  Ms. Beverly Capstick

1st:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH Monkhams Famous Grouse

2nd:

Basset Hound

Topsfield-Sanchu Bididy-Bobidy-Boo

3rd:

Bloodhound

GCH Quiet Creeks Double Or Nothing For Heather

4th:

Dachshund - Longhaired

GCH Aviance’s Pramada For Terms Of Endearment SL

Working Group

Judge's Name: Ms. Beverly Capstick

1st:

Doberman Pinscher

CH Tallyesyn N Adria’s Pacific Ice V Kendon

2nd:

Newfoundland

GCH Longship’s New England Patriot

3rd:

Akita

GCH Ruthdales Candy From A Baby

4th:

Bullmastiff

CH Windover’s Hey There Handsome

Terrier Group

Judge's Name:  Ms. Patricia  Anne Keenan

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

2nd:

Cairn Terrier

GCH Hjohoo’s Save Hjour Love For Me

3rd:

Scottish Terrier

CH Invercrest Surely Why Not

4th:

Fox Terrier - Smooth

CH Foxjar Absolutely Awesome

Toy Group

Judge's Name:   Mr. Ronald H. Menaker

1st:

Pug

GCH Foursquare I’ll Be A Shostopa Tu

2nd:

Miniature Pinscher

CH Kimro N Spivas Super Trooper

3rd:

Havanese

GCH Fuzzy Farm Qbin Who’s On First

4th:

Yorkshire Terrier

Embersglow Get Your Smokey On

Non-Sporting Group

Judge's Name:    Dr. Michael J. Woods

1st:

American Eskimo Dog

GCH Nuutok’s Atka Inukshuk

2nd:

Keeshond

GCH Foxfair Rudy Valentino

3rd:

Tibetan Terrier

GCH RinChen’s Blazing Black Icon

4th:

Standard Poodle

CH Ale Kai The Beat Goes On Fifth

Herding Group

Judge's Name: Col. Joe B. PurkhiserName:   

1st:

Puli

GCH Fuzzy Farm Twist And Shout

2nd:

Bearded Collie

GCH Dunhill Celebration

3rd:

Briard

CH Déjà vu Pomme Despair Came Knocking

4th:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

Miscellaneous Group  

Judge's Name:   Mr. Daniel W. Dowling

 

Miniature American Shepherd

Applewood’s Song Of Liberty