Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 8/8/13 10:05 a.m.

Show Name:

The Saratoga New York Kennel Club, Inc.

 

Location (City, State):

Ballston Spa, NY

 

Field Rep(s):

Sandy D’Andrea

 

Show Date:

Wed. Aug. 7, 2013

Total Entry: 

681

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Ms. Beverly Capstick

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Bearded Collie

GCH Dunhill Celebration

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Daniel W. Dowling

Best Junior:

Colleen Longley

Sporting Group

Judge's Name:  Mr. Daniel W. Dowling

1st:

Irish Water Spaniel

GCH Whistlestop’s Riley On Fire

2nd:

Vizsla

GCH Lorac’s Cap’N Jack Sparrow

3rd:

English Springer Spaniel

CH Suncoast Wil-Orion Anticipation

4th:

Field Spaniel

GCH SandCape Pardon Me Boys

Hound Group

Judge's Name:  Mr. P. Levi Marsman

1st:

Greyhound

GCH GrandCru Phelps Insignia

2nd:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH Monkhams Famous Grouse

3rd:

Dachshund - Wirehaired

GCH Legibach Captain Crunch SW

4th:

Dachshund - Longhaired

GCH Aviance’s Pramada For Terms Of Endearment SL

Working Group

Judge's Name: Dr. Michael J. Woods

1st:

Akita

GCH Ruthdales Candy From A Baby

2nd:

Newfoundland

GCH Rosewood Royal Flush

3rd:

Rottweiler

GCH Eis Haus Ivy League Big Red CD CGC

4th:

Boxer

GCH Lazy K’s Dulce De Leche

Terrier Group

Judge's Name:  Mrs. Judy Webb

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

2nd:

West Highland White Terrier

GCH Mizzentop Storm King

3rd:

Scottish Terrier

CH Invercrest Surely Why Not

4th:

Bedlington Terrier

GCH Notice Northern Lights

Toy Group

Judge's Name:   Dr. Daniel W. Dowling

1st:

Pug

GCH Foursquare I’ll Be A Shostopa Tu

2nd:

Affenpinscher

CG Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That

3rd:

Miniature Pinscher

CH Kimro N Spivas Super Trooper

4th:

Chinese Crested

CH Explicit’s Presenting Big Booty Judy

Non-Sporting Group

Judge's Name:    Mrs. Toby B. Frisch

1st:

Tibetan Terrier

GCH RinChen’s Blazing Black Icon

2nd:

Keeshond

GCH Foxfair Rudy Valentino

3rd:

French Bulldog

1GCH Rockydell HotSchott Sirius Dancer

4th:

Schipperke

CH Delamer Oh Say Can You Sea

Herding Group

Judge's Name: Mr. P. Levi Marsmandge's Name:   

1st:

Bearded Collie

GCH Dunhill Celebration

2nd:

Border Collie

GCH Bordalace Flash N Dash

3rd:

Briard

CH Déjà vu Pomme Despair Came Knocking

4th:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

Miscellaneous Group  

Judge's Name:   Mr. Daniel W. Dowling

 

Pumi

Blueridge Vista Abrand