Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 4/29/13 8:40 a.m.

Show Name:

Wilmington K.C.(Fri)

 

Location (City, State):

Bear ,De.

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell /Bryan Martin

 

Show Date:

         26 April 13

Total Entry: 

854

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Toddie Clark

Fox Terrier - Wire

Crispy Legacy

Reserve Best In Show

 

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

Jr. Showmanship

Judge's Name: Terry Pierce

Best Junior:

Berkeley Thompson

Sporting Group:

Judge's Name:  Desmond Murphy

1st:

English Springer Spaniel

Ch Cerise Sentinel

2nd:

Irish Setter

Ch Northwind’s First Reign

3rd:

English Setter

Ch Wyndswept’s Reflection Of The Heart

4th:

Labrador Retriever

Ch Frakari’s Kool As Keifer

Hound Group:

Judge's Name:  Houston Clark

1st:

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Saluki

Ch Quanmarra Thonolan

3rd:

Otterhound

Ch Scentasia’s  End Of An Era, ERA,CGC

4th:

Rhodesian Ridgeback

Ch Spring Valley’s Great Vincero ET,CGC

Working Group:

Judge's Name: Steve Gladstone

1st:

Giant Schnauzer

Ch Skansen’s  Havannah

2nd:

Akita

Ch CR-Wicca’s Trade Secret

3rd:

Leonberger

Ch A. Feiner Eros

4th:

Doberman Pinscher

Ch Sharjets Starr Catche,CD,RN,CGC

Terrier Group:

Judge's Name:  Dr Alvin Krause

1st:

Fox Terrier - Wire

  Crispy Legacy

2nd:

American Staffordshire Terrier

Ch An Garda Deju Vu Looking At You

3rd:

Scottish Terrier

Ch Invercrest Surely Why Not

4th:

Russell Terrier

Ch Rivendell’s Tinker Toy

Toy Group:

Judge's Name:  Desmond Murphy

1st:

Chihuahua - Long

Ch Matriart  LG  Muffin

2nd:

Affenpinscher

Ch Yarrow’s Hi-Tech Ben  There Done That

3rd:

Shih Tzu

Ch Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

4th:

Maltese

Ch Rolling Glenns Baby Bear

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Dr Alvin Krause

1st:

Keeshond

Ch Showtyme’s  Happy Feet

2nd:

Bulldog

Ch Wilson Dixon’s WD-40

3rd:

Boston Terrier

Ch Kennedy’s Noble Reign Of Good Will

4th:

Lowchen

Ch Pacaway Play It Again

Herding Group:

Judge's Name:    Houston Clark

1st:

Briard

Ch Déjà vu Mia Cool As A Cucumber

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

Ch Aubrey’s Tail’s Of Mystery

3rd:

Collie - Rough

Ch Devinwood A Perfect Stranger

4th:

Shetland Sheepdog

Ch Solange  Significant

 

Show Name:

Sandemac Kennel Club

 

Location (City, State):

Decatur, IL

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

4-26-13

Total Entry: 537

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Katie Gammill 

Clumber Spaniel

GCH Nexus Total Eclipse

Reserve Best In Show

 

Kerry Blue Terrier

GCH True Blue Madonna

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Delores Burkholder - 2

Best Junior:

Corinne Kolzow – Master - Havanese

Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Carl Liepmann -  56

1st:

Clumber Spaniel

GCH Nexus Total Eclipse

2nd:

Pointer

GCH Oncore Mykyna Storm

3rd:

Chesapeake Bay Retriever

GCH Mud Creek Red Moose THD RN

4th:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game CRK Hot Diggity JH

Hound Group:

Judge's Name: Mr. William Potter ll - 44

1st:

Dachshund - Wirehaired

GCH Daybreak’s Bewitching Blossom W

2nd:

Otterhound

GCH Aberdeen’s Under The Influence

3rd:

Afghan Hound

GCH Elmo’s Martian Chronicles

4th:

American Foxhound

GCH Dunstan Tucker

Working Group:

Judge's Name: Col. Joe Purkhiser - 102

1st:

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

2nd:

Giant Schnauzer

GCH Kenro’s Witching Hour

3rd:

Portuguese Water Dog

GCH Sail Away Root Beer Float

4th:

Samoyed

GCH Rexann’s Excalibur

Terrier Group:

Judge's Name: Mr. William Potter ll - 64

1st:

Kerry Blue Terrier

GCH True Blue Madonna

2nd:

Fox Terrier - Wire

Ch Garcini Rangels Rock N Rolla

3rd:

Miniature Bull Terrier

Debully’s Royal Spirit

4th:

Border Terrier

Ch Meadowlake Pants On Fire

Toy Group:

Judge's Name: Mrs. Delores Burkholder - 82

1st:

Pug

Ch Hill Country’s Tag I’m It

2nd:

Chinese Crested

GCH De Javu I Want A Talk About Me

3rd:

Yorkshire Terrier

GCH Linshire’s Rolling Stone

4th:

Papillon

Ch Fenice Le Beudreaux

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mrs. Murrel Purkhiser - 75

1st:

Bulldog

GCH MyToys Epic Against The Wind

2nd:

Bichon Frise

Ch Glenleigh Gang’s ‘N Roses

3rd:

Boston Terrier

Ch Gunther’s Gussied Up Edna

4th:

French Bulldog

GCH Evergreen’s Girls In White Dresses

Herding Group:

Judge's Name: Col. Joe Purkhiser - 109 

1st:

Old English Sheepdog

GCH Lambluv’s Live The Dream

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Coventry Allure At Wyndstar

3rd:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

4th:

Cardigan Welsh Corgi

Ch Kosmar Striking Back Of Bridgelady