Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 4/23/13 8:35 a.m.

Show Name:

Catoctin K.C.(Sun)

 

Location (City, State):

Timonium,Md

 

Field Rep(s):

 Jim Mitchell

 

Show Date:

          22April13

Total Entry: 

1083

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Dr Gary Sparschu

Fox Terrier - Wire

Crispy Legend

Reserve Best In Show

 

Chinese Shar-Pei

Ch Jade East Do You Know The Way To San Hose

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Pat Evetts

Best Junior:

Brooke Moyer

Sporting Group:

Judge's Name:  Mareth Kipp

1st:

Gordon Setter

Ch Hollyhunt Take A Chance On Me

2nd:

Pointer

Ch Chesterhope State Of Art

3rd:

Chesapeake Bay Retriever

Ch Chesastar Hudson Bay RN

4th:

Irish Water Spaniel

Ch D’Lock’s Look To Windward

Hound Group:

Judge's Name:  Howard Atlee

1st:

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Rhodesian Ridgeback

Ch Spring Valley’s Great Vincero

3rd:

Redbone Coonhound

Ch Twisted Creek Gentlemen, Start Your Engines

4th:

Dachshund - Longhaired

Ch Aviance’s  Pramada For Terms Of Endearment SL

Working Group:

Judge's Name: Robin Stansell

1st:

Samoyed

Ch McMagic’s Candied Ham Of Pebbles’Run

2nd:

Boxer

Ch Hi-Tech The King Of Sherry Shoot JP

3rd:

Portuguese Water Dog

Ch Claircreek Impression De Matisse

4th:

Doberman Pinscher

Ch Sharjet’s Starr Catcher CD,RN,CGC

Terrier Group:

Judge's Name:   Robert Black

1st:

Fox Terrier - Wire

  Crispy Legacy

2nd:

Norfolk Terrier

Ch Yarrow Venerie  Ticket To Ride

3rd:

Welsh Terrier

Ch Shaireab’s Maid Of Honor

4th:

Cairn Terrier

Ch Dogwood Treasure Hunter

Toy Group:

Judge's Name:   Robert Hall

1st:

Cavalier King Charles Spaniel

Ch Piccadil’s Twist An Shout BN CD

2nd:

Pug

Ch Castlerock Pine Cone Mountain Rain

3rd:

Affenpinscher

Ch Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That

4th:

Toy Fox Terrier

Ch Dejavu’s Big Dog Daddy

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Robert Hall

1st:

Chinese Shar-Pei

Ch Jade East Do You Know The Way To San Hose

2nd:

Bulldog

Ch Bradmar’s Wanted Dead Or Alive

3rd:

Dalmatian

Ch Milledais Alisa At Peae Valley

4th:

Tibetan Terrier

Ch RinChin Blazing Black Icon

Herding Group:

Judge's Name:    Nathaniel Horn

1st:

Old English Sheepdog

Ch Whisperwood’s Wild Horse

2nd:

Border Collie

Ch Kensington’s Image Of Bon-Clyde

3rd:

Bearded Collie

Ch Ha’Penny Mirimar The Fab Fawn

4th:

Australian Shepherd

Ch ELF IIex Opaca