Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 4/15/13 9:15 a.m.

 

Show Name:

Northeast Oklahoma KC

 

Location (City, State):

Grove,OK

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

4/12/2013

Total Entry: 868

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Fred Bassett

Pointer

Ch Penpoint Honor Abacadabra

Reserve Best In Show

 

Standard Poodle

GCh Dawin Hearts On Fire

Jr. Showmanship

Judge's Name: Fred Bassett

Best Junior:

Lauren More

Sporting Group:

Judge's Name: Stephen Hubbell

1st:

Pointer

Ch Penpoint Honor Abacadabra

2nd:

Clumber Spaniel

GCh Cajuns A Change Is Gonna Come

3rd:

Curly-Coated Retriever

GCh Clarions Blackberry Bramble

4th:

Flat-Coated Retriever

GCh Beacons Jesse James II

Hound Group:

Judge's Name: Stephen Hubbell

1st:

Pharaoh Hound

GCh Mias Bakhu Risky Business of Hallam RN VC

2nd:

Beagle - 15"

Ch K Runs We Could Have It All

3rd:

Afghan Hound

GCh Mayas Mockingbird

4th:

Norwegian Elkhound

GCh Skandias Arctic Velocity

Working Group:

Judge's Name: Lenora Riddle

1st:

Giant Schnauzer

GCh Seven Seas Auroras Adonis

2nd:

Siberian Husky

GCh Nordpols Saturday Night Fever

3rd:

Mastiff

GCh Willow Ridges Risky Business

4th:

Newfoundland

Ch Numas Cest La Vie Seabrook

Terrier Group:

Judge's Name: Jim Frederiksen

1st:

Norwich Terrier

GCh Skyscots Texas Holdem

2nd:

Staffordshire Bull Terrier

GCh Cumhil Hellraiser

3rd:

Soft-Coated Wheaten Terrier

Ch Shandalee Fireworks

4th:

Fox Terrier - Smooth

Arden Double Dares Trimor

Toy Group:

Judge's Name:Eugene Blake

1st:

English Toy Spaniel - KC&R

GCh LTO Prosperity

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh We Syng Royal Etiquette

3rd:

Papillon

GCh Involo The Ring Of Pop

4th:

Italian Greyhound

GCh Voici Where Theres Smoke Theres Fire

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Fred Bassett

1st:

Standard Poodle

GCh Dawin Hearts On Fire

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCh Tabirds Isaac Newton

3rd:

Bulldog

GCh Dowats Decisive Double Down

4th:

French Bulldog

GCh Coco Vialatte Robobull Hot Flash

Herding Group:

Judge's Name: Lenora Riddle

1st:

German Shepherd Dog

GCh Wolf Creek Galaxy Of Merivern

2nd:

Old English Sheepdog

GCh Lambluvs Live The Dream

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

GCh Eden Crowns Designer Label

4th:

Collie - Rough

Ch Windcrest Blown Away

 

 

Show Name:

Valdosta KC 2

 

Location (City, State):

Perry, GA

 

Field Rep(s):

Mary Dukes & Linda Hurlebaus

 

Show Date:

April 12, 2013

Total Entry:

2027

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Betty Leininger

Afghan Hound

Ch. Tells Matrix Reloaded

Reserve Best In Show

 

Bouvier des Flandres

Ch. Stonepillars Steel Blu

Jr. Showmanship

Judge's Name: Carl Vitner - 24 entries

Best Junior:

Aaron Burlingame Jr. - Open Intermediate - English Springer Spaniel

Sporting Group:

Judge's Name: Carl Liepmann - 421

1st:

Golden Retriever

Ocean Palace's Christmas Carol

2nd:

Brittany

Ch. Triumphant's As Good As It Gets

3rd:

English Setter

GCH Stargazr'N Wingfield Time Will Tell

4th:

Weimaraner

GCH Unity's Bzyfeet Laverne Defazio

Hound Group:

Judge's Name: Betty-Anne Stenmark - 208

1st:

Afghan Hound

Ch. Tells Matrix Reloaded

2nd:

Bluetick Coonhound

GCH Charwin Fairmont Sweet Society Blue Snuff

3rd:

Beagle - 15"

GCH Lokavi's Battle Flag Of The South

4th:

Irish Wolfhound

GCH Mistery Iz Volshebnogo

Working Group:

Judge's Name: Houston Clark - 445

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression de Matisse

2nd:

Bullmastiff

Ch. Dal Primo Magic Moment

3rd:

Samoyed

GCH McMagic's Candie Ham Of Pebbles'Run

4th:

Great Dane

GCH Longo Miller N Lore Diamond Lil

Terrier Group:

Judge's Name: Jon Cole - 231

1st:

Welsh Terrier

GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor

2nd:

Parson Russell Terrier

GCH Foxbend Colour Me More

3rd:

Scottish Terrier

GCH Charthill Top Billing

4th:

Kerry Blue Terrier

GCH Edbrios Russian Roulette

Toy Group:

Judge's Name: Toddie Clark - 300

1st:

Chinese Crested

GCH Stars At Sea Femme Fatale

2nd:

Pug

GCH Caper's Sirius Endeavor

3rd:

Chihuahua - Long

GCH Mini Cooper (Lamuno)

4th:

Chihuahua - Smooth

GCH Grannycreek's One And Only Wild Bill

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Skip Stanbridge - 227

1st:

Chinese Shar-Pei

GCH Jade East Do You Know The Way To San Jose

2nd:

American Eskimo Dog

GCH Nuuktok's Atka Inukshuk

3rd:

French Bulldog

Ch. Bandog's Major League Homerun At TX Star

4th:

Shiba Inu

GCH Lee-Fen's An Everlasting Love.

Herding Group:

Judge's Name: Bob Slay - 195

1st:

Bouvier des Flandres

Ch. Stonepillars Steel Blu

2nd:

Puli

Ch. Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

Belgian Tervuren

Ch. Bijou Luisant Juno Moneta At Starr Creek CAX2

4th:

Belgian Sheepdog

GCH Sans Brancos Breezin By Valor

 

 

Show Name:

NORTHERN CALIFORNIA TERRIER ASSOCIATION

 

Location (City, State):

SACRAMENTO, CALIFORNIA

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

4/12/13

Total Entry:

501

 

Breed

Name

Terrier Group:

Judge's Name: MR. EDD E. BIVIN

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. AFTERALL PAINTING THE SKY

2nd:

Airedale Terrier

GCH. JOVAL ANGEL'S WHISPER

3rd:

Cairn Terrier

CH. HJOHOO'S SAVE HJOUR LOVE FOR ME

4th:

West Highland White Terrier

GCH. WYNDBRAE'S MACLAREN

 

 

Show Name:

Lebanon Co K.C.(Fri)

 

Location (City, State):

Harrisburg,Pa.

 

Field Rep(s):

Sandra D'Andrea / Jim Mitchell

 

Show Date:

12April13

Total Entry:

1421

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Ken Buxton

Pug

Ch Hill Country's Tag I'm It

Reserve Best In Show

 

Norfolk Terrier

Ch Yarrow Venerie Ticket To Ride

Jr. Showmanship

Judge's Name: Charles Kistler

Best Junior:

Morgan Miller

Sporting Group:

Judge's Name: Phyllis Wolfish

1st:

English Springer Spaniel

Ch Cerise Sentinel

2nd:

Cocker Spaniel - Black

Ch Mario N Beechwoods Midnight Express

3rd:

Weimaraner

Northwoods Set Fire To The Rain

4th:

Welsh Springer Spaniel

Ch Holly House's Making Waves,RN,TD

Hound Group:

Judge's Name: Dr Dale Simmons

1st:

American Foxhound

Ch Kiarry's Pandora's Box

2nd:

Petit Basset Griffon Vendeen

Ch Celestial's CJ'S All Well That Ends Well

3rd:

Bloodhound

Ch Flessner's International S'Cess

4th:

Greyhound

Ch Legend's Aurora Of Willomoor

Working Group:

Judge's Name: Judy Harrington

1st:

Samoyed

Ch McMagic's Mojo

2nd:

Great Dane

Ch DDS Kings Ransom JP Mclaren

3rd:

Akita

Ch CR-Wicca's Trade Secret

4th:

Cane Corso

Ch Firehorse Kickin Out The Jams

Terrier Group:

Judge's Name: Rodney Herner

1st:

Norfolk Terrier

Ch Yarrow Venerie Ticket To Ride

2nd:

Bull Terrier - Colored

Ch Banbury Bedrock Bright Star Bright

3rd:

Kerry Blue Terrier

Ch Class Act By Hallsblu

4th:

West Highland White Terrier

Ch Deerhaven Hez Justin Kredible At Orion

Toy Group:

Judge's Name: Elizabeth Muthard

1st:

Pug

Ch Hil Country's Tag I'm It

2nd:

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded

3rd:

Toy Poodle

Ch Smash JP Sakura

4th:

Affenpinscher

ChYarrow's Hi-Tech Ben There Done That

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Donna Buxton

1st:

Tibetan Spaniel

Ch Kan Sing's Tenzin

2nd:

Miniature Poodle

Ch Bellefleet's Living In The Fast Lane

3rd:

Bulldog

Ch Wilson Dixon's WD-40

4th:

Chow Chow

Ch Erin's Prionsa Of Tiffany

Herding Group:

Judge's Name: Chas Olvis

1st:

Belgian Tervuren

Ch Hillside Special And Hamazing

2nd:

Briard

Ch Deju Vu Cool As A Cucumber

3rd:

Old English Sheepdog

Ch Whisperwood's Wild Horse

4th:

German Shepherd Dog

Ch Pine Hill's Payday Of Hayshill