Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 9/13/12 10:00 p.m.

Show Name:

CAPE COD K.C.  (1)

 

Location (City, State):

FALMOUTH, MASS.

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

    9/13/12

Total Entry: 

670

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MR. NORMAN L. PATTON

English Springer Spaniel

GCH. WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVE

Reserve Best In Show

 

Pekingese

CH. YAKEE EASILY PERSUADED

Jr. Showmanship

Judge's Name: 

Best Junior:

NO ENTRY

Sporting Group:

Judge's Name:  MR. NORMAN L. PATTON    168

1st:

English Springer Spaniel

GCH. WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVA

2nd:

Irish Water Spaniel

GCH. WHISTLESTOP’S RILEY ON FIRE

3rd:

Field Spaniel

GCH. SANDSCAPE PARDON ME BOYS

4th:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCH. HITRAILS CLOUDS IN MY EYES

Hound Group:

Judge's Name:  MR. EUGENE BLAKE      59

1st:

Whippet

GCH. SPORTING FIELDS BAHAMA SANDS

2nd:

Rhodesian Ridgeback

CH. WHIRLAWAYS IDA BELLE’S A RINGING

3rd:

Afghan Hound

GCH. EXLYSTA REFLECTS THE SKY

4th:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH. CELESTIAL CJ’S ALL’S WELL THAT ENDS WELL

Working Group:

Judge's Name: MR. JOHN A. STUDEBAKER      128

1st:

Boxer

GCH. LAZY K’S DULCE DE LECHE

2nd:

Samoyed

GCH. WHITE MAGIC’S SEASONED TRAVELOR

3rd:

Doberman Pinscher

GCH. D’S REMEMBER WHEN

4th:

Portuguese Water Dog

GCH. NORTHSTAR’S HIT THE DECK RUNNING RN

Terrier Group:

Judge's Name:   MISS VIRGINIA L. LYNE     63

1st:

Lakeland Terrier

GCH. LARKSPUR ACADIA SAVE ME A SPOT

2nd:

Manchester Terrier (Standard)

GCH. BURMACK’S WHOLE LOTTA HEART

3rd:

Irish Terrier

GCH. KELL’S TOUCH OF FLEET ST.

4th:

Glen of Imaal Terrier

LIBERTY’S PADRAIG

Toy Group:

Judge's Name:   MR. EUGENE BLAKE    92

1st:

Pekingese

CH. YAKEE EASILY PERSUADED

2nd:

Pug

GCH. CASTLEROCK PINE CONE MOUNTAIN RAIN

3rd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH. SOUTHDOWN NEVERMIND

4th:

Italian Greyhound

GCH. CALIENTE’S MAKER’S MARK OF BRAVEHOUND

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  MR. ROBERT R. FROST       70

1st:

Lowchen

GCH. WINDSOR BIHAR CHASING RAINBOWS

2nd:

Boston Terrier

GCH. WINDEMERE’S MYSTIFY

3rd:

Dalmatian

CH. SPOTLIGHTS RUFFIAN

4th:

Keeshond

GCH. FOXFAIR RUDY VALENTINO

Herding Group:

Judge's Name:    MR. ROBERT FROST      67

1st:

Beauceron

CH. BEOWOLF RIME DES MONTS DU LAC

2nd:

Bearded Collie

GCH. DUNHILL CELEBRATION

3rd:

Shetland Sheepdog

CATHANCE CHANTONNAY

4th:

Border Collie

GCH. BON-CLYDE’S TAKE ONE