Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 9/4/12 9:20 a.m.

Show Name:

Gold Country Kennel Club

 

Location (City, State):

Grass Valley, CA

 

Field Rep(s):

Mr. John P. Wade

 

Show Date:

September 1, 2012

Total Entry: 

1081

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Mrs. Robert S. Forsyth

Irish Terrier

  GCH Rockledge McCallen Of Meath

Reserve Best In Show

 

Cavalier King Charles Spaniel

   GCH Quail Garden Loch Lomond Deja Vu

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Jamie Souza Bartlett    21  

Best Junior:

#12  Mallary Ross        Open Senior Class

Sporting Group:

Judge’s Name: Mr.Roger R. Hartinger   225  

1st:

Chesapeake Bay Retriever

#15  GCH QuailRidge’s Top Dee O Gee Maxamilian

2nd:

Field Spaniel

#7    CH Promenade’s Pay It Forward     

3rd:

English Springer Spaniel

# 9   GCH Serge’s Brown Derby RA BN OA OAJ

4th:

German Wirehaired Pointer

# 7   GCH Afterhour’s Reece Have Gun Will Travel

Hound Group:

Judge’s Name: Mr. James E. Frederiksen   119

 1st:

Dachshund - Longhaired

#10   GCH Serenity’s Affair Royale RN

2nd:

Afghan Hound

# 9    Cavu Travel’r N Time

3rd:

Basset Hound

# 8    GCH Blossomhil’s Hello Dolly

4th:

Rhodesian Ridgeback

# 14  GCH Camelot’s Red Hot Tamale

Working Group:

Judge's Name: Mr. Charles L. Olvis   218

1st:

Alaskan Malamute

#9     GCH Catanya’s latin Lover

2nd:

Doberman Pinscher

#50   CH Foxfire’s Best To Come Along

3rd:

Rottweiler

#9     CH Chancellor Rock Solid Soldier

4th:

Akita

#10   GCH Ruthdales Candy From A Baby

Terrier Group:

Judge's Name: Mrs. Paula Hartinger   70   

1st:

Irish Terrier

#7    GCH Rockledge McCallen Of Meath

2nd:

Norwich Terrier

# 9   CH Michan’s Mick Like A Rolling Stone

3rd:

Border Terrier

#11  GCH Lndi’s Ott To Be Villian Or Hero  

4th:

Manchester Terrier (Standard)

#11  GCH Toria Royalty In The Making

Toy Group:

Judge's Name: Ms. Lee Whittier   142  

1st:

Cavalier King Charles Spaniel

#11   GCH Quail Garden Loch Lomond Deja Vu

2nd:

Japanese Chin

# 7    GCH Nisyros Al Pachino

3rd:

Havanese

#24   CH Oeste’s Flirt’n With An Outlaw

4th:

Manchester Terrier (Toy)

# 9    GCH Blossom’s Let’s Dance

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Ms. Elizabeth Muthard   118

1st:

Tibetan Terrier

#14   GCH SunClipse Mystique

2nd:

French Bulldog

#17   GCH Lebull’s New Hope Wooly Bully

3rd:

Lhasa Apso

#8    GCH Suntory Que Sera

4th:

Boston Terrier

#9    GCH Distinguished O’ Leary Of Zipper

Herding Group:

Judge's Name: Mr. James E. Noe   128  

1st:

Bouvier des Flandres

#7     GCH Hatch Tillie De La Salsa

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

#9     GCH Mariel’s Harvest Moon

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

#8     GCH Coventry Allure At Wyndstar

4th:

Border Collie

#17    CH Sportingfields Quest For The Gold

 

Show Name:

Bayou KC (2)

 

Location (City, State):

Monroe, LA

 

Field Rep(s):

Sue Vroom

 

Show Date:

9/1/12

Total Entry:

1299

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Doris Cozart

Chow Chow

GCH. Padow’s Twilight Embrey In A New Moon At As

Reserve Best In Show

 

Papillon

CH. Copella’s Rising Attraction

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Barbara H. Cromley

Best Junior:

Samantha Niemeck-Master Class-Belgian Sheepdog

Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Douglas A. Johnson # 218

1st:

Vizsla

GCH. Regal Point Pinnacle of Kilauea JH

2nd:

Wirehaired Pointing Griffon

GCH. Bear Hug Cee Barry Rockbridge JH THD

3rd:

German Wirehaired Pointer

GCH. Mt. View’s Ripsnorter Sliver Charm

4th:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCH. Hitrails Clouds In My Eyes

Hound Group:

Judge's Name: Ms. Joan Urban #171

1st:

Afghan Hound

GCH. Maya’s Mockingbird

2nd:

Basset Hound

GCH. Topfield-Sanchu Eenie Meeny Miney Moe

3rd:

Petit Basset Griffon Vendeen

CH. Soletrader Maggie May At M & M

4th:

Pharaoh Hound

CH. Faouziah’s Faramir

Working Group:

Judge's Name: Ms. Jane Roppolo # 189

1st:

Doberman Pinscher

GCH. Cambria’s Mint Condition

2nd:

Boxer

GCH. Winfall I Dream Of Style

3rd:

Giant Schnauzer

CH. Skansen’s Harvard

4th:

Black Russian Terrier

GCH. Zilya’s Chicago Blues Fusion At Runes RN CD

Terrier Group:

Judge's Name: Mrs. Gloria L. Geringer #71

1st:

Norwich Terrier

GCH. Skyscot’s Texas Hold ‘Em

2nd:

Miniature Schnauzer

CH. Repitition’s Valedictorian

3rd:

Bull Terrier - Colored

CH. Glentom’s You Were Mint For Me

4th:

Kerry Blue Terrier

CH. Dornick’s El Capitan

Toy Group:

Judge's Name: Mr. Edd Embry Bivin #206

1st:

Papillion

CH. Copella’s Rising Attraction

2nd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH. Southdown Nevermind

3rd:

Toy Poode

CH. RFS Just The Right Amounta Wrong To Be Wrong

4th:

Toy Fox Terrier

GCH. Walton’s Cruisin Cool

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Edd Embry Bivin #216

1st:

Chow Chow

GCH. Padow’s Twilight Embrey In A New Moon At As

2nd:

Chinese Shar-Pei

CH. Jade East Do You Know The Way To San Jose

3rd:

Tibetan Terrier

CH. Kimik’s Sir Gawain

4th:

Miniature Poodle

GCH. Sandstorm X’s In Texas

Herding Group:

Judge's Name: Mrs. Mildred K. Bryant # 191

1st:

Bouvier des Flandres

CH. Margaux’s Stacked Deck

2nd:

Shetland Sheepdog

CH. Karosel Kartwheels

3rd:

Australian Shepherd

CH. Harmony Hill’s Money Talks

4th:

Border Collie

CH. Borderfame Signature

 

Show Name:

Tri City KC

 

Location (City, State):

Amana, IA

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

9/1/2012

Total Entry: 958

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Judy Webb

English Setter

�GCh Stargazrn Wingfield Time Will Tell

Reserve Best In Show

 

Boxer

GCh R & Gs Mystical Dancer

Jr. Showmanship

Judge's Name: Judi James

Best Junior:

Tori Behm

Sporting Group:

Judge's Name: Loraine Boutwell

1st:

English Setter

GCh Stargazrn Wingfield Time Will Tell

2nd:

German Shortaired Pointer

Ch Hillhavens Hes The Devil

3rd:

Labrador Retriever

GCh Tande First Lady Of Song

4th:

Welsh Springer Spaniel

GCh Clussexx Red Dragon

Hound Group:

Judge's Name: Loraine Boutwell

1st:

Afghan Hound

Ch Mahali Rustic Front Page News

2nd:

Whippet

GCh Mason Hill Purely Platinum

3rd:

Beagle - 15"

Ch Buschs Salute To Legacy

4th:

Dachshund - Longhaired

GCh Hundelben Queens Armada

Working Group:

Judge's Name: Loraine Boutwell

1st:

Boxer

GCh R & Gs Mystical Dancer

2nd:

Mastiff

GCh Jadems Oliver Twist

3rd:

Rottweiler

Ch Chancellor High Flyin Gladiator

4th:

Portuguese Water Dog

GCh Sailaway Root Beer Float

Terrier Group:

Judge's Name: Phyllis Wolfish

1st:

Miniature Schnauzer

GCh Allaruth Just Kidding V Sole Baye

2nd:

Norwich Terrier

GCh Itsy Bitsy Tanglewood Ranger

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

GCh Cumhil Hellraiser

4th:

Airedale Terrier

GCh Epochs Time Bandit

Toy Group:

Judge's Name: Dr Seve Keating

1st:

Maltese

GCh Syllas Small Kraft Re Lit

2nd:

Pekingese

GCh Windemeres Dusting Of White At Pevyne

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

Ch We Syng Royal Etiquette

4th:

Pomeranian

GCh Jan Les Deck The Walls

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Grace Fritz

1st:

Dalmatian

GCh Celtic Folklore Crossfire Trail

2nd:

Lowchen

5GCh Laser Kui No Way How

3rd:

French Bulldog

GCh Coco Vialatte Robobull Hot Flash

4th:

Boston Terrier

GCh Gunthers Gussied Up Edna

Herding Group:

Judge's Name: Sharon Redmer

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCh Aubreys Tails Of Mystery

2nd:

Australian Shepherd

GCh Mysharas Dancing Queen

3rd:

Old English Sheepdog

GCh Lambluv Gambolon Blue Thunder

4th:

Collie - Smooth

GCh Travlers Pierce Arrow

 

Show Name:

Cabrillo Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

Valley Center, CA

 

Field Rep(s): Lee Herr

 

 

Show Date:

09/01/2012

Total Entry:

1095

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: MRS. VICKI L. ABBOTT

Fox Terrier - Wire

GCH. AFTERALL PAINTING THE SKY

Reserve Best In Show

 

Portuguese Water Dog

GCH. ROSEKNOLL SUNNY BENJAMIN

Jr. Showmanship

Judge's Name: MS. MARIE ANN FALCONER

Best Junior:

SCOTT BARBER

Sporting Group:

Judge's Name: MR. JAMES R. WHITE

1st:

Field Spaniel

CH. PRIDEMARK’S WAR & WISDOM

2nd:

Weimaraner

GCH. SILHOUETTES LIFEINTHEFASTLANE

3rd:

English Setter

GCH. OAKLEY’S B’DAZZLED

4th:

German Shorthaired Pointer

GCH. DOGWDCREEK’S LA VITA E BELLE

Hound Group:

Judge's Name: MR. RALPH J. AMBROSIO

1st:

Ibizan Hound

GCH. HAREHILL’S ACE IN THE HOLE

2nd:

Scottish Deerhound

CH. JARALUV RAISE THE BAR

3rd:

Basenji

GCH. JASIRI-SUKARI WIN TIN TIN

4th:

Rhodesian Ridgeback

GCH. DIABLO’S DARK KNIGHT’S NEMESIS

Working Group:

Judge's Name: MR. ARLEY D. HUSSIN

1st:

Portuguese Water Dog

GCH. ROSEKNOLL SUNNY BENJAMIN

2nd:

Saint Bernard

CH. SUMMERLYN’S POUR ME A DOUBLE

3rd:

Rottweiler

GCH. BANSHEE’S

4th:

Alaskan Malamute

5

Terrier Group:

Judge's Name: MR. JAMES R. WHITE

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. AFTERALL PAINTING THE SKY

2nd:

Lakeland Terrier

GCH. IRON VAN FOLINY HOME

3rd:

Manchester Terrier (Standard)

GCH. OASIS RAZZMATAZZ

4th:

Miniature Bull Terrier

GCH. BULLMOON’S LIGHT SERENADE

Toy Group:

Judge's Name: MR. DARRYL VICE

1st:

Miniature Pinscher

GCH. BRACKLEY MY ANAZING WARRIOR

2nd:

Pomeranian

GCH. CR CHASE WHAT MATTERS

3rd:

Toy Poode

GCH. SHARBELLE GREG-MAR INTERNATIONAL BOY

4th:

Shih Tzu

GCH. FOXFIRE POCKET EDITION

Non-Sporting Group:

Judge's Name: MR. NORMAN L. PATTON

1st:

Miniature Poodle

GCH. DURANDEL BELLA DONNA

2nd:

Finnish Spitz

GCH. MICKYWINS MAINIO SKANDIA

3rd:

Xoloitzcuintli

GCH. SHIDA MIGHTY JOE YOUNG

4th:

Bulldog

GCH. YEAGER’S PAXTON PEER OF CAMELOT

Herding Group:

Judge's Name: MS. DORIS H. MILLER

1st:

Shetland Sheepdog

CH. CASTLEBAY NOTEWORTHY

2nd:

Beauceron

GCH. EO DES OMBRES VALEUREUX

3rd:

Collie - Rough

CH. SUNNLAND’S LOVE AFFAIR

4th:

Briard

GCH. D�J� VU MIA CAKE WALK

 

Show Name:

NEWTON K.C. (2)

 

Location (City, State):

AUGUSTA, NEW JERSEY

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

9/1/12

Total Entry:

1025

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: MRS. PATRICIA LANCTOT

Labrador Retriever

GCH. CASBAR’S HART TO HART

Reserve Best In Show

 

Samoyed

GCH. MCMAGIC’S CANDIE HAM OF PEBBLES’RUN

Jr. Showmanship

Judge's Name: MS. ARLENE A. CZECH

Best Junior:

JESSICA ROTONDO

Sporting Group:

Judge's Name: MR. MICHAEL LANCTOT 288

1st:

Labrador Retriever

GCH. CASBAR’S HART TO HART

2nd:

English Setter

CH. BITTERSWEETS MOONWALK

3rd:

Vizsla

GCH. SUZU N’STARCASTLE’S ST ELMO’S FIRE

4th:

Weimaraner

GCH. HIBOURNE’S IT’S ALL ABOUT ME

Hound Group:

Judge's Name: MS. JOCELYNE GAGNE 115

1st:

Irish Wolfhound

CH. RIVERLAWN EXIT OF AERIE

2nd:

Borzoi

GCH. RAYNBO’S RUN FOR THE ROSES

3rd:

Beagle - 15"

CH. LANBUR TOO COOL FOR SCHOOL

4th:

Rhodesian Ridgeback

GCH. SPRING VALLEY’ SGREAT VINCERO

Working Group:

Judge's Name: MR. WILLIAM CUNNINGHAM 207

1st:

Samoyed

GCH. MCMAGIC’S CANDIE HAM OF PEBBLES’RUN

2nd:

Saint Bernard

GCH. JAMELLE’S ARISTOCRAT V ELBA

3rd:

Akita

GCH. CR-WICCA’S TRADE SECRET

4th:

Great Pyrenees

CH. IMPYRIAL’S HOME RUN MATSUI

Terrier Group:

Judge's Name: ME. DAVID J. KIRKLAND 79

1st:

Airedale Terrier

GCH. JOVAL ANGEL’S WHISPER

2nd:

Cairn Terrier

GCH. ROCCO’S COLLAR KING CARL XVI GUSTAF

3rd:

Norwich Terrier

GCH. FOXWOOD CHASING A DREAM

4th:

Kerry Blue Terrier

CH. CLASS ACT BY HALLSBLU

Toy Group:

Judge's Name: MS. ARLENE A. CZECH 98

1st:

Manchester Terrer (Toy)

GCH. OLD BAYS BRAZILLIANCE V PORICIA

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH. PICCADIL’S TWIST AND SHOUT BN

3rd:

Chinese Crested

CH. STORYTIME’S ROCKY ROAD FOR GINGERY

4th:

Chihuahua - Long

GCH. TRIXIES DAKOTA BLKFOOT DONBAR

Non-Sporting Group:

Judge's Name: MR. WILLIAM CUNNINGHAM 85

1st:

Dalmatian

GCH. MILLEDALS ALISA AT PEACE VALLEY

2nd:

Standard Poodle

CH. BEAUCIEL PRESQUE PARFAIT

3rd:

Schipperke

CH. DELAMER OFF THE HOOK

4th:

Shiba Inu

GCH. YUKO’S CHIEF RED EAGLE

Herding Group:

Judge's Name: MS. PEGGY BEISEL-MCILWAINE 140

1st:

Bearded Collie

GCH. DUNHILL CELEBRATION

2nd:

German Shepherd Dog

GCH. PINEHILL’S PAYDAY OF HAYSHILL

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. NCANTED SILK LINING

4th:

Briard

GCH. FAIRYTALE’S BALTHAZAR LE SAGE

 

Show Name:

CHEYENNE KC (1)

 

Location (City, State):

CHEYENNE, WY

 

Field Rep(s):

LINDA HURLEBAUS

 

Show Date:

SEPTEMBER 1, 2012

Total Entry:

898

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: MRS. HELEN LEE JAMES

Kuvasz

gch. szumerias wildwood silver six pence

Reserve Best In Show

 

Chinese Shar-Pei

gch. vajes jethrene bodine

Jr. Showmanship

Judge's Name: MRS. JUDI BENDT

Best Junior:

ANNIKA DECHERT

Sporting Group:

Judge's Name: MRS. BARBARA DEMPSEY ALDERMAN

1st:

Golden Retriever

gch. scion hott pants

2nd:

Brittany

gch. michs mt ready aim fire

3rd:

Weimaraner

gch. win’weims its my grey goose

4th:

Vizsla

gch. artisans pink lollapolooza

Hound Group:

Judge's Name: MRS. MURREL PURKHISER

1st:

Rhodesian Ridgeback

gch. spurridges axl of lionridge

2nd:

Bloodhound

ch. houndwalkers sebastian of the groves

3rd:

Pharaoh Hound

dc mias bakhu risky business of hallam

4th:

Irish Wolfhound

gch. pinehurst garret

Working Group:

Judge's Name: MRS. BARBARA DEMPSEY ALDERMAN

1st:

Kuvasz

gch. szumerias wildwood silver six pence

2nd:

Bernese Mountain Dog

gch. b-havens sherpas mtn endeavor

3rd:

Tibetan Mastiff

ch. drakyi lion of judah

4th:

Akita

gch. sherob stardust it had to be you

Terrier Group:

Judge's Name: MR. FRED BASSETT

1st:

Fox Terrier - Smooth

ch. high mtn’s lightning thief

2nd:

Border Terrier

ch. full throttles bis-cuit eater

3rd:

Australian Terrier

gch. nellysons mr don’t skip the zip

4th:

Bedlington Terrier

gch. first class syrah d’hermitage

Toy Group:

Judge's Name: MR. KENNETH MCDERMOTT

1st:

Pomeranian

ch. tnt’s inferno flame’n karisma

2nd:

Silky Terrier

gch. blufire kharah flashforward

3rd:

Chinese Crested

shomars one of a kind

4th:

Havanese

gch. tamaran up in smoke

Non-Sporting Group:

Judge's Name: MRS. HELEN LEE JAMES

1st:

Chinese Shar-Pei

gch. vajes jethrene bodine

2nd:

Bulldog

gch. itsa brix

3rd:

Miniature Poodle

gch. rio lucy in the skye with diamonds

4th:

French Bulldog

gch. holladays cream enduro

Herding Group:

Judge's Name: COL. JOE PURKHISER

1st:

Bouvier des Flandres

gch. rocheuses me and my shadow cornus

2nd:

Border Collie

gch. shorelands not a gamble

3rd:

Collie - Rough

ch. windcrest blown away

4th:

Pembroke Welsh Corgi

gch. larklain cal’s jazzman

 

Show Name:

Durham KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

Sept. 1, 2012

Total Entry:

1061

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Vincent Chianese

Doberman Pinscher

GCH Protocol’s Veni Vidi Vici

Reserve Best In Show

 

German Shepherd Dog

GCH Babheims Captain Crunch

Jr. Showmanship

Judge's Name: Blake Hanson – 22 entries

Best Junior:

Emily Goldstein – Master Class – 15� Beagle

Sporting Group:

Judge's Name: Nikki Riggsbee - 160

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH Reece Afterhours The Buck Stops Here JH

2nd:

Spinone Italiano

Ch. Italix Massimiliano

3rd:

English Springer Spaniel

GCH Keepsake N Sunlaine Special Blend

4th:

Cocker Spaniel - Parti-colored

GCH Conquest’s This Is It!

Hound Group:

Judge's Name: Lesley Hiltz - 170

1st:

Whippet

GCH Sporting Fields Bahama Sands

2nd:

Basenji

GCH C-Quest Jokuba Zensational

3rd:

Basset Hound

GCH Barnyard 3 Oaks Spark Of Hope

4th:

Rhodesian Ridgeback

GCH Camelot’s Ventura Adventure

Working Group:

Judge's Name: Houston Clark - 187

1st:

Doberman Pinscher

GCH Protocol’s Veni Vidi Vici

2nd:

Newfoundland

GCH Cypress Bay JI Snazzy Story At Avalon Bey

3rd:

Portuguese Water Dog

GCH Pouch Cove’s Lonesome Dove CD

4th:

Boxer

GCH Draco Greets Dassin With Fourbears

Terrier Group:

Judge's Name: Randy Garren - 112

1st:

Skye Terrier

Ch. Of Skyeline Captain Hook

2nd:

West Highland White Terrier

GCH Blythefell Fergus

3rd:

Border Terrier

GCH Highgate & The Ark Rejoice

4th:

Sealyham Terrier

GCH Goodspice Fergus Pepper

Toy Group:

Judge's Name: Toddie Clark – 215

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded

3rd:

Chihuahua - Smooth

GCH Ouachitah Defying Gravity

4th:

Papillon

GCH Wildfire On The Verge

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Dr. Wanda Spediacci - 111

1st:

French Bulldog

Ch. Bandog Bayou’s The Warrior

2nd:

Lhasa Apso

GCH Xeralane’s Kid Rock

3rd:

Standard Poodle

GCH Fantastico Da Maya

4th:

Bulldog

GCH Just Lonestar Bright Lights Big City

Herding Group:

Judge's Name: Lesley HIltz - 106

1st:

German Shepherd Dog

GCH Babheims Captain Crunch

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Dalarno Nite Song At Morningstar

3rd:

Collie - Rough

GCH Rainbow’s Rising Karma At Weston

4th:

Old English Sheepdog

GCH Aryakas Hermes