Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 10/23/12 1:13 p.m.

Show Name:

 Del Valle dg Club of Livermore

 

Location (City, State):

Pleasanton, CA

 

Field Rep(s):

John P. Wade

 

Show Date:

October 22, 2012

Total Entry:   

1565

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Mr.  Lawrence C. Terricone 

Bulldog

 GCH Itsa Brix  

Reserve Best In Show

 

Bouvier des Flandres

   GCH Hatch Tillie De La Salsa

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Delores Burkholder  20    

Best Junior:

#42 – Amber Leonard-   Master Class

Sporting Group:

Judge's Name:  Mrs. Gloria Geringer   334

1st:

German Wirehaired Pointer

#7    GCH Mt Veiw’s Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Cocker Spaniel - ASCOB

#15  GCH Nickleby’s Hero On The Hudson

3rd:

English Springer Spaniel

#37  GCH Wynmoor Champagne Supernova

4th:

Clumber Spaniel

#7    GCH Clussexx Collaboration Traddies     

Hound Group:

Judge's Name:  Mr. Hal T. Bierman   263  

1st:

Bloodhound

#8    GCH Quiet Creek’s Kiss And Tell

2nd:

Norwegian Elkhound

#9    GCH Vin-Melca’s The Norseman

3rd:

Basenji

#23  GCH Jasiri-Sukari Win Tin Tin

4th:

Beagle - 13"

#7    GCH Bougain’e Naughty-N-Lovely Alvin

Working Group:

Judge's Name:  Mr. Jim C. Briley   373

1st:

Rottweiler

#61  CH Chancellor Flirt’s High Flyin’ Gladiator 

2nd:

Standard Schnauzer

#11  GCH Charisma Maxim Von Diable

3rd:

Siberian Husky

#10  GCH Topaz Silver Lining

4th:

Doberman Pinscher

#28  GCH Caryola’s Antigua

Terrier Group:

Judge's Name:  Mrs. Gloria Geringer   142

1st:

Lakeland Terrier

#8   CH HiKel Terrydale Fortune In My Eyes

2nd:

Kerry Blue Terrier

#10  CH NZ Kamagh Too Busy Bein Fabulous

3rd:

Border Terrier

#23 GCH McHill’s HRH Prince Gizmo House Of Gremlin

4th:

Miniature Bull Terrier

#9    GCH  Dytona VIP

Toy Group:

Judge's Name:   Ms. Betty ReginaLeininger   164

1st:

Pekingese

#9    GCH Windemere’s Dusting Of White At Pevyne   

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

#37  GCH Quail Garden Loch Lomond Deja Vu

3rd:

Pug

#15  GCH Caper’s Sirius Endeavor      

4th:

Havanese

#9   GCH Bellatak McDreamy

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  Ms. Barbara J. Wood   129 

1st:

Bulldog

#27  GCH Itsa Brix

2nd:

Standard Poodle

#20  GCH Brighton Lakeridge Encore   

3rd:

Lhasa Apso

#11  GCH Rufkins Squeezin Into A Speedo KH

4th:

Keeshond

#11  GCH Summerwind’s Rumor Has It

Herding Group:

Judge's Name: Mr. Lawrence C. Terricone   116    

1st:

Bouvier des Flandres

#9   GCH Hatch Tillie De La Salsa

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

#20  GCH Coventry Allure At Wyndstar

3rd:

Beauceron

#9   CH Volcan De La Negresse

4th:

Canaan Dog

#7   HGC Pleasant Hill Magnum Of Samara