Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 10/19/12 9:40 a.m.

Show Name:

STEPHENVILLE KC OF TEXAS

 

Location (City, State):

BELTON,TX

 

Field Rep(s):

SYDNEY LEBLANC GOOD

 

Show Date:

10/18/12

Total Entry: 

917

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   KEITH SIMMONS

Boxer

GCH WINFALL I DREAM OF STYLE

Reserve Best In Show

 

Weimaraner

CH DOC’S N’ CAMELOT’S HEAVEN CAN WAIT

Jr. Showmanship

Judge's Name:  DR. CAROL WHITE-MOSER

Best Junior:

ANN CLAIRE LESTER

Sporting Group:

Judge's Name:  DOUGLAS JOHNSON

1st:

Weimaraner

63 CH DOC’S N’ CAMELOT’S HEAVEN CAN WAIT

2nd:

English Setter

5 GCH STARGAZR’N WINGFIELD TIME WILL TELL

3rd:

Cocker Spaniel - ASCOB

5 CH WINELIGHT TRAVELIN MAN

4th:

Vizsla

19 GCH REGAL POINT PINNACLE OF KILAUEZ JH

Hound Group:

Judge's Name:  DOUGLAS JOHNSON

1st:

Whippet

8 CH STARLINE’S OXFORD VICTIM OF LOVE

2nd:

Dachshund - Smooth

16 GCH BESSDACH ELECTRIC MARTINI

3rd:

Pharaoh Hound

15 CH FAOUZIAH’S FARAMIR

4th:

Afghan Hound

27 GCH MAYA’S MOCKINGBIRD

Working Group:

Judge's Name: BEVERLY CAPSTICK

1st:

Boxer

28 GCH WINFALL I DREAM OF STYLE

2nd:

Samoyed

5 CH POLAR MIST CRUZ’N T’PARTY AT ZAMOSKY

3rd:

Doberman Pinscher

44 GCH PROTOCOL’S FLAGRANTE DELICTO

4th:

Great Pyrenees

7 GCH PYRLESS DON’T BLINK

Terrier Group:

Judge's Name:  JAMES REYNOLDS

1st:

Norfolk Terrier

5 GCH BARNSTABLE BOLD OVER CHC

2nd:

Kerry Blue Terrier

5 CH DORNICK’S EL CAPITAN

3rd:

American Staffordshire Terrier

15 CH ALPINE’S CATCH ME IF YOU CAN

4th:

Miniature Schnauzer

15 GCH CHOLET’S BRYMOS LOADED GUN

Toy Group:

Judge's Name:   TROY CLIFFORD DARGIN

1st:

Shih Tzu

10 CH LOHONA ZEPHYR

2nd:

Pomeranian

5 GCH JAN LE’S DECK THE WALLS

3rd:

Toy Poode

16 CH DONNCHADA ANGEL WINGS AT CULCINEA

4th:

Papillon

21 GCH FENICE LE BEAUDREAUX

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    DARRYL VICE

1st:

Tibetan Spaniel

21 GCH SHILO TIME FOR A GOOD TIME

2nd:

Bichon Frise

7CH SAKS WINNING CARD

3rd:

Miniature Poodle

8 GCH SANDSTORM X’S IN TEXAS

4th:

Dalmatian

9 GCH BRET D GABRIEL’S LOST ART CD RE

Herding Group:

Judge's Name:   DR. CAROL WHITE-MOSER

1st:

Cardigan Welsh Corgi

20 GCH AUBREY’S TAILS OF MYSTERY

2nd:

Shetland Sheepdog

10

3rd:

Swedish Valhund

45 GCH CHAMPOEG HIGH TAILS ST STILLWATER

4th:

Border Collie

11 CH BORDERFRAME SIGNATURE

 

Show Name:

Skyline Dog Fanciers of San Mateo County

 

Location (City, State):

Pleasanton, CA

 

Field Rep(s):

John P. Wade

 

Show Date:

October 18, 2012

Total Entry: 1652

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Ms. Betty Regina Leininger 

Pekingese

GCH Windemere’s Dusting Of White At Pevyne

Reserve Best In Show

 

Kerry Blue Terrier

CH Kamagh Too Busy Bein Fabulous

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Betty Regina Leininger    20

Best Junior:

#10 – KayCee Klang    Master Class

Sporting Group:

Judge's Name:Ms. Linda Robey   377 

1st:

German Wirehaired Pointer

#7    GCH Mt Veiw’s Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Golden Retriever

#38  CH Summits Emery It’s In The Bag

3rd:

English Setter

#12  GCH Oakley’s B’Dazzled

4th:

Irish Water Spaniel

#8    GCH Whistlestop’s Fire & Ice

Hound Group:

Judge's Name: Mrs. June A. Penta   307

1st:

Afghan Hound

#19  CH Thaon’s Mowgli

2nd:

Basenji

#9    GCH Jasiri-Sukari Win Tin Tin

3rd:

Harrier

#19  GCH Downhome Hitech Innovator

4th:

Ibizan Hound

#12  GCH Harehill’s Ace In The Hole

Working Group:

Judge's Name: Dr. Roger s. Pritchard   374

1st:

Great Pyrenees

#7 FramboiseSomethingVenturedSomethingGained

2nd:

Rottweiler

#7    CH Chancellor Flirt’s High Flyin’ Gladiator

3rd:

Boxer

#35  CH GalaRoc N Ewing’s Showdown

4th:

Standard Schnauzer

#25  GCH Steinhaus Maxim Courage RN

Terrier Group:

Judge's Name: Dr. Gerard C. Penta   138 

1st:

Kerry Blue Terrier

#12  CH Kamagh Too Busy Bein Fabulous

2nd:

Lakeland Terrier

#8    CH Hi-Kel Terrydale Fortune In My Eyes

3rd:

Miniature Schnauzer

#23  GCH Kruse’s High Interest

4th:

Border Terrier

#17  GCH McHill’s HRH Prince Gizmo House Of Gremlin

Toy Group:

Judge's Name: Mrs. Delores Burkholder   146 

1st:

Pekingese

#15  GCH Windemere’s Dusting Of White At Pevyne

2nd:

Pug

#7    GCH Caper’s Sirius Endeavor

3rd:

English Toy Spaniel - B&PC

#15  GCH Loujon Backroads To Paris

4th:

Yorkshire Terrier

#9    GCH Linshire’s Rolling stone

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  Mrs. Lesley E. Hiltz   139 

1st:

Keeshond

#7    GCH Summerwind’s Rumor Has It

2nd:

Standard Poodle

#12  GCH Brighton Lakeridge Encore

3rd:

Bichon Frise

#15  CH PaRay’s Power & Privilege

4th:

Boston Terrier

#9    GCH Kissme Candar’s Classic Rebel

Herding Group:

Judge's Name: Mrs. Pat A Mowbray-Morgan   92  

1st:

Pembroke Welsh Corgi

#20  GCH Coventry Allure At Wyndstar

2nd:

Shetland Sheepdog

#20  GCH PaRay’s Wicked

3rd:

Border Collie

#7   GCH Kensington’s Artful Dodger

4th:

Belgian Sheepdog

#7   GCH Sanderle Kindred R