Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 10/6/12 8:45 a.m.

Show Name:

Hatboro Dog club

 

Location (City, State):

Wrightstown, PA

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell

 

Show Date:

10/5/2012

Total Entry: 

2101

 

Breed

Name

Best In Show

Mrs. Kathleen Steen

Saint Bernard

GCH. Janelle’s Aristocrat von Elba, RN

Reserve Best In Show

 

German Shepherd Dog

GCH. Babheims Captain Crunch

Jr. Showmanship

Ms. Terri Chacone

Best Junior:

Ashley Jullen

Sporting Group:

Mrs. Jean S. Austin

1st:

German Shorthaired Pointer

GCH. Mt. Views Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Pointer

GCH. Marjetta In The Lime Light, JH

3rd:

Weimaraner

GCH. Northwoods Send Money Honey

4th:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCH. Hightrails Clouds in My Eyes

Hound Group:

Celeste Gonzalez

1st:

American Foxhound

GCH. Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Whippet

CH. Starline’s Oxford Victim of Love

3rd:

Afghan Hound

Tell’s Matrix Reloaded

4th:

Harrier

GCH. Downhome HighTech Inovator

Working Group:

Mr. Stan Zielinski

1st:

Saint Bernard

GCH. Janelle’s Aristocrat von Elba, RN

2nd:

Samoyed

GCH. Mc Magic’s Candie Ham Of Pepple’s Run

3rd:

Giant Schnauzer

GCH. Kenro’s Witching Hour

4th:

Akita

GCH. Sondaisa Tough Act to Follow

Terrier Group:

Ms. Mary Jane Carberry

1st:

Russell Terrier

CH. Goldsand’s Columbus

2nd:

Scottish Terrier

GCH. Lomondview Clementina

3rd:

Fox Terrier - Wire

GCH. Afterall Painting the Sky

4th:

Bedlington Terrier

GCH. Peremi Roll the Dice

Toy Group:

Mrs. Joan Zielinski

1st:

Cavalier King Charles Spaniel

CH. We-syng Royal Etiquette

2nd:

Toy Poodle

Ch. Smash JP Sukura

3rd:

Manchester Terrier (Toy)

GCH. Old Bay’s Braziliance V Poricia

4th:

Affenpinscher

GCH. Banana Joe V Tani Kazari

Non-Sporting Group:

Ms. Inge Semenschin

1st:

Bichon Frise

GCH. Sak’s Winning Card

2nd:

Standard Poodle

GCH. Fantastico Da Maya

3rd:

Chow Chow

GCH. Padow’s Twilight Embrey in a New Moon at At Asans

4th:

Miniature Poodle

CH. Surry’s Sugar  Baby

Herding Group:

Ms. Meredith Johnson Snyder

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. Babheims Captain Crunch

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. Coventry Allure at Windstar

3rd:

Puli

GCH. Cordmaker Rumpus Bumpus

4th:

Shetland Sheepdog

GCH. Grandgables the Fratt Boy