Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 11/20/12 9:10 a.m.

Show Name:

Greater Sierra Vista Kennel Club (2)

 

Location (City, State):

 

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

11/19/2012

Total Entry: 

891

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MRS. ANNE S. KATONA

German Wirehaired Pointer

GCH. MT. VIEW’S RIPSNORTER SILVER CHARM

Reserve Best In Show

 

Harrier

GCH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MS. KAREN BODEVING

Best Junior:

SARAH MARIE DWIGHT

Sporting Group:

Judge's Name:  MRS. LISA WARREN

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH. MT. VIEW’S RIPSNORTER SILVER CHARM

2nd:

Clumber Spaniel

GCH. CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDIES

3rd:

English Springer Spaniel

GCH. WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVA

4th:

German Shorthaired Pointer

GCH. DOGWDCREEK’S LA VITA BELLE

Hound Group:

Judge's Name:  MRS. JUDY WEBB

1st:

Harrier

GCH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

2nd:

Bloodhound

GCH. QUIET CREEK’S KISS AND TELL

3rd:

Whippet

GCH. ENDEAVOR’S WHITE ROSES ON NYSA HILL

4th:

Rhodesian Ridgeback

GCH. DIABLO’S DARK KNIGHT’S NEMESIS

Working Group:

Judge's Name: MRS. JEANNE D. ZUVER

1st:

Great Dane

GCH. NAPLES TLBRK DANA SANROQUE NAIKA IKA PONO

2nd:

Bernese Mountain Dog

MAGIC BERNERS WHITE MAGIC

3rd:

Black Russian Terrier

GCH.ZILYA’S CHICAGO BLUES FUSION AR RUNES CD, RN

4th:

Siberian Husky

GCH. TOPAZ SILVER LINING

Terrier Group:

Judge's Name:   MR. RAYMOND D. BAY

1st:

Welsh Terrier

MALVADO RAYNE BEAU

2nd:

West Highland White Terrier

GCH. WHITESPRITE’S MOST HAPPY FELLA OF GLENMAW

3rd:

Bedlington Terrier

CH. FIRST CLASS SYRAH D’HERMITAGE

4th:

Fox Terrier - Smooth

GCH. WEDIGIT PAPARAZZI

Toy Group:

Judge's Name:   MRS. JUDY WEBB

1st:

Chinese Crested

CH. DEJAVU I WANT ‘A TALK ABOUT ME

2nd:

Pekingese

GCH. WINDEMERE’S DUSTING OF WHITE AT PEVYNE

3rd:

Pug

GCH. WINSOME-NIRVANA-BLAQUE TRIPLE PLAY

4th:

Brussels Griffon

CH. HILLTOP’S GQ COVER BOY

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. INGE SEMENSCHIN

1st:

Tibetan Terrier

CH. SUNCLIPSE MYSTIQUE

2nd:

Bichon Frise

CH. PARAY’S POWER & PRIVILEGE

3rd:

Chow Chow

CH. DREAMLAND’S LIGHT UP THE SKY

4th:

Dalmatian

GCH. KASTLE’S GO SPEED RACER

Herding Group:

Judge's Name:    MRS. MELANIE D. WILLIAMS

1st:

Canaan Dog

GCH. PLEASANT HILL MAGNUM OF SAMARA

2nd:

German Shepherd Dog

GCH. LAKOTA’S HITMAN OF CANTAR

3rd:

Old English Sheepdog

GCH. COTTONWOOD MAN IN THE MOON

4th:

Shetland Sheepdog

CH. PARAY’S WICKED