Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 6/4/12 9:00 a.m.

Show Name:

Riverside West KC (1)

 

Location (City, State):

Biloxi, Miss

 

Field Rep(s):

 Sue Vroom

 

Show Date:

5/31/2012

Total Entry:  884

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mrs. Bettyann P. Hale

German Wirehaired Pointer

GCH. Mt. View's Ripsnorter Silver Charm

Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Thomas Hale #171

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH. Mt. View's Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Golden Retriever

CH. Vanreel's There Goes My Money CD JH

3rd:

Labrador Retriever

CH. Chambray's Celestial N Counter

4th:

Brittany

CH. Dogwood Hollow Tap Dancer

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs. Francine W. Schwartz #101

1st:

Pharaoh Hound

CH. Faouziah's Faramir

2nd:

Whippet

CH. Karasar's Remembrence

3rd:

Beagle - 15"

GCH. Lochnaw Something Good

4th:

Rhodesian Ridgeback

CH. Freedoms Keeper Of The Heart

Working Group:

Judge's Name:    Dr. Eric Liebes #153

1st:

Black Russian Terrier

GCH. Zilya's Chicago Blues Fusion At Runes RN CD

2nd:

Boxer

GCH. Winfall's I Dream Of Style

3rd:

Great Dane

GCH. DRD's The Revelation

4th:

Doberman Pinscher

CH. Cambria's Mint Condition

Terrier Group:

Judge's Name:    Mr. Robert E. Hutton #24

1st:

American Staffordshire Terrier

CH. Alpine's Ring Of Fire

2nd:

Bedlington Terrier

CH. Wrightwyn's Power Play

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

GCH. Challenger's Honky Tonk Man

4th:

Miniature Schnauzer

GCH. Rockyhill Icees Rasin' The Bar

Toy Group:

Judge's Name:    Mr. Robert E. Hutton #140

1st:

Miniature Pinscher

GCH. Marlex Classic Red Glare

2nd:

Pekingese

CH. Benaire's N'Elphasun's Razzmatazz

3rd:

Havanese

CH. Yaya Dancing Through Life

4th:

Yorkshire Terrier

GCH. Groveshire's Under The Radar

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Francine W. Schwartz #129

1st:

Bichon Frise

GCH. Vogelflight's Honor To Pillowtalk

2nd:

Dalmatian

CH. Cranbrooke Back To The Future

3rd:

Lhasa Apso

CH. PRK's Defying Gravity

4th:

Bulldog

CH. Imperious Hamitup Double Vision

Herding Group:

Judge's Name:    Mr. Thomas Hale #146

1st:

German Shepherd Dog

GCH. Babheims Captain Crunch

2nd:

Border Collie

CH. Borderfame Signature

3rd:

Belgian Tervuren

GCH. Tacara's Racelon Rembrandt NA NAJ OF HIT

4th:

Australian Shepherd

GCH. Harmony Hill's Money Talks

Junior Showmanship:

Judge's Name:
Mrs. Danelle M. Brown

Best Junior:

Mary Lee-Open Intermediate-15” Beagle