Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 5/16/12 8:40 a.m.

Show Name:

Coronado Kennel Club (2)

 

Location (City, State):

Albuquerque, NM

 

Field Rep(s):

 Lee Herr

 

Show Date:

5/15/2012

Total Entry:  

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr. Pete Dawkins

Miniature Bull Terrier

GCH CH. Dytona Vip

Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Lowell K. Davis

1st:

English Springer Spaniel

GCH Wynmoor Champagne Super Noa

2nd:

Weimaraner

GCH Silhouettes Lifeinthefastlane

3rd:

Brittany

GCH Trio's Mr Rocktober

4th:

Clumber Spaniel

GCH Clussexx Collaboration With Traddles

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs. Lowell K (Arlene) Davis

1st:

Harrier

GCH Downhome Hitech Innovator

2nd:

Basenji

GCH Ahmahr Nahr's Lost Angel

3rd:

Bloodhound

GCH Heather's A Little Night Music

4th:

Dachshund - Wirehaired

CH Dachsbauer Rock Solid Cantica W Of Manorie

Working Group:

Judge's Name:    Mr. Edd Embry Bivin

1st:

Kuvasz

GCH Szumeria's Wildwood Silver Six Pence

2nd:

Great Dane

CH Hauerdane's Don't Bury The Treasurevcap's

3rd:

Rottweiler

Ch Chancellor High Flyin' Gladiator

4th:

Great Pyrenees

GCH Calurian Ailo Mountain Sage

Terrier Group:

Judge's Name:    Mrs. Glenda P (Mrs. Pete) Dawkins

1st:

Miniature Bull Terrier

GCH CH. Dytona Vip

2nd:

Kerry Blue Terrier

CH. Kj"s Knight In Shining Armor RN

3rd:

Border Terrier

GCH.CH. Glenlair Legacy JE

4th:

Cairn Terrier

CH. Skyehigh Roling Stone

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs. Keke Kahn

1st:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH Miletree Northern Star At Shirmont

2nd:

Miniature Pinscher

GCH Brackley My Amazing Warrior

3rd:

Affenpinscher

GCH Tamarin Top Banana

4th:

Pomeranian

GCH Bar -Net Rocky Road Of Samron

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr.  Darryl Vice

1st:

Miniature Poodle

GCH Sandstorm X's In Texas

2nd:

Chinese Shar-Pei

Ch Vaje's Jethrine Bodine

3rd:

Keeshond

GCH Jenndi's Foolish Games

4th:

Bulldog

CH Frontrunners Alistair Of Rockbrook

Herding Group:

Judge's Name:    Mr. Pete Dawkins

1st:

German Shepherd Dog

GCh Lonestar's Margarita Rose

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Milkywey's How Do You Like Me Now?

3rd:

Australian Shepherd

CH Camelot's Broadway Musical @ Aquavida

4th:

Bouvier des Flandres

GCH Roucheuses Me And My Shadow Cornus

Junior Showmanship:

Judge's Name:  Mr. David Miller 

Best Junior:

Andie Hall