Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/26/12 11:40 a.m.

Show Name:

New Brunswick K.C.(Fri)

 

Location (City, State):

Edison,N.J.

 

Field Rep(s):

Patricia Procter/ Jim Mitchell

 

Show Date:

3/23/2012

Total Entry:  1682

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Christine Calcinari

                               Affenpinscher

Ch  Banana Joe V Tani Kazari

Sporting Group:

Judge's Name:    Manuel Queijeiro

1st:

Golden Retriever

Ch Summits Emery Its In The Bag

2nd:

Weimaraner

Ch Northwoods Send Money Honey

3rd:

Pointer

Ch Sandpiper's First Wingman

4th:

Curly-Coated Retriever

Ch Gladrags Original Buttonfly

Hound Group:

Judge's Name:    Betty-Anne Stenmark

1st:

Borzoi

Ch Raynbo 's Run For The Roses

2nd:

Scottish Deerhound

Ch Brackenshire Scotch N Ice

3rd:

Dachshund - Smooth

Ch Kochana's Duke Of Black

4th:

PBGV

GCH Monkham’s Famous Grouse

Working Group:

Judge's Name:    Donavan Thompson

1st:

Standard Schnauzer

Ch Celtic Cross Steele Pride

2nd:

Boxer

Ch

3rd:

Siberian Husky

Ch Tackora's Cookie Cutter

4th:

Saint Bernard

Ch Aksala's Peyton

Terrier Group:

Judge's Name:    Jon Cole

1st:

American Staffordshire Terrier

Ch Wonderland's Heavily Armed Agitator

2nd:

Bull Terrier - White

Ch Action Chaos I'M So Delicious

3rd:

West Highland White Terrier

Ch Blythefell Fergus

4th:

Scottish Terrier

Ch Lomondview Clementina

Toy Group:

Judge's Name:    Richard Beauchamp

1st:

Affenpinscher

Ch Banana Joe V Tani Kazari

2nd:

Maltese

Ch Scylla'a Small Kraft Re-Lit

3rd:

Italian Greyhound

Ch Terra Pavan Song Of Savannah

4th:

Miniature Pinscher

Ch Kimro's Dora The Explorer

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Monica Canestrini

1st:

French Bulldog

Ch Hilsman Bandog Holy Moses!

2nd:

Lowchen

Chindsor Bihar Chasing Rainbows

3rd:

Chinese Shar-Pei

Ch Firetown's Out Of The Blue

4th:

Tibetan Terrier

Ch Salishan's  My Special Angel

Herding Group:

Judge's Name:    Donavan Thompson

1st:

Australian Shepherd

Ch Propwash Reckon

2nd:

Bearded Collie

Ch Ha'Penny  Mirimar Deja As You Like It

3rd:

Belgian Malinois

Ch

4th:

Pembroke Welsh Corgi

Fairysteed Cranky Pants

 

Show Name:

Durham KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

 Mary Dukes

 

Show Date:

03/23/2012

Total Entry:  1587

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Michael Faulkner

Pug

GCH Riversong's Doc Holiday

Sporting Group:

Judge's Name:    Dana Cline - 295

1st:

English Springer Spaniel

Ch. Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

Weimaraner

GCH Silhouettes Lifeinthefastlane

3rd:

German Wirehaired Pointer

GCH Mt. View's Ripsnorter Silver Charm

4th:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCH HiTrails Clouds In My Eyes

Hound Group:

Judge's Name:    Bev Capstick - 193

1st:

Afghan Hound

GCH Criston Enchanted

2nd:

American Foxhound

Ch. Kiarry's Pandora's Box

3rd:

Beagle - 15"

GCH Torquay Be Nice To Me

4th:

Dachshund - Wirehaired

Ch. Raydachs Playing With Fire V Gleishorbach

Working Group:

Judge's Name:    Mary Ann Alston - 350

1st:

Doberman Pinscher

GCH Protocol's Veni Vidi Vici

2nd:

Kuvasz

GCH Szumeria's Wildwood Silver Six Pence

3rd:

Greater Swiss Mountain Dog

GCH Nox's George Bailey's Irish Creme

4th:

Rottweiler

Ch. Chancellor Flirt's High Flyin' Gladiator

Terrier Group:

Judge's Name:    Dawn Hansen - 97

1st:

Skye Terrier

Ch. Of Skyeline Captain Hook

2nd:

Miniature Schnauzer

Char N Co Red Dirt Road

3rd:

Irish Terrier

Ch. Laochragh's Clancy

4th:

Border Terrier

GCH Highgate & The Ark Rejoice

Toy Group:

Judge's Name:    Jim Briley - 281

1st:

Pug

GCH Riversong's Doc Holiday

2nd:

Toy Poodle

Ch. Smash JP Sakura

3rd:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

4th:

Havanese

Ch. Harbor's It Had To Be Me

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Johnny Shoemaker - 183

1st:

French Bulldog

Ch. Bandog Bayou's The Warrior

2nd:

Tibetan Spaniel

GCH Kan Sing's Tenzin

3rd:

Miniature Poodle

Ch. Surrey Sugar Baby

4th:

Chinese Shar-Pei

GCH Chaoyangs Take It To The Limit

Herding Group:

Judge's Name:    Andre Schoen - 188

1st:

German Shepherd Dog

GCH Babheims Captain Crunch

2nd:

Puli

GCH Cordmaker Rumpus Bumpus

3rd:

Border Collie

Ch. Hamilton's Secret Agent Of Bayshore

4th:

Cardigan Welsh Corgi

GCH Woodrose Whip Up A Rumor

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Michael Faulkner – 25 entries

Best Junior:

Aaron Burlingame Jr. – Novice Intermediate – English Springer Spaniel

 

Show Name:

San Mateo Kennel Club, Inc.

 

Location (City, State):

Vallejo, CA

 

Field Rep(s):

John Wade

 

Show Date:

March 23, 2012

Total Entry:  1560

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Dr. Robert D. Smith

Bichon Frise  #7

GCH Victoire Gerie No Lemon Gemstone

Sporting Group:

Judge's Name:    Dr Steve Keating

1st:

Clumber Spaniel  #7

GCH Clussexx Collaboration With Traddies

2nd:

Brittany  #25

GCH Mich’s Mt Ready Aim Fire

3rd:

German Shorthaired Pointer  #34

GCH Dowgcreek’s La Vita E Belle

4th:

Field Spaniel  #7

 CH Promenade’s Pay It Forward

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs. Robert D. Smith

1st:

Harrier  #7

GCH Downhome Hitech Innovator

2nd:

Bloodhound  #10

GCH Quiet Creek’s Kiss And Tell

3rd:

Afghan Hound  #15

GCH Abaca Shacone Native Spirit

4th:

Borzoi  #7

GCH Aashtoria Wildhunt Hidden Agenda

Working Group:

Judge's Name:    Mrs. Linda M. Reidel

1st:

Great Dane  #7

 GCH Bayside Just Another Day In Paradise

2nd:

Newfoundland  #17

 CH Darbydale's All That And Moore

3rd:

Doberman Pinscher  #26

 GCH Caryola’s Antigua

4th:

Portuguese Water Dog  #32

 GCH Aviatorsn All American Asta

Terrier Group:

Judge's Name:    Mr. Joe Thacker

1st:

Scottish Terrier  #7

 GCH friendship Hill Stars And Stripes

2nd:

Norwich Terrier  #11

 GCH Waiterock Jack Falstaff

3rd:

Irish Terrier  #7

 CH Rockledge McCallen Of Meath

4th:

Manchester Terrier (Standard)  #7

 GCH Toria Royality In The Making

Toy Group:

Judge's Name:    Ms.Elizabeth Muthard

1st:

Japanese Chin  #7

GCH Nisyros Al Pachino

2nd:

Affenpinscher

GCH Tamarin Top Banana

3rd:

Pug  #17

CH Pine Cone’s Dr. John Of Frisco

4th:

Pekingese  #9

GCH Windemere’s Dusting Of White At Pevyne

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Dr. John A Reeve-Newson

1st:

Bichon Frise  #7

GCH Victoire Gerie No Lemon Gemstone

2nd:

Bulldog  #43

GCH Itsa Brix

3rd:

French Bulldog  #41

GCH Lebull’s New Hope Wooly Bully

4th:

Keeshond  #9

GCH Windrift’s Follow The Money

Herding Group:

Judge's Name:    Dr. John A. Reeve-Newson

1st:

Australian Shepherd  #50

GCH Hearthside Nothin’ To Lose

2nd:

Australian Cattle Dog  39

GCH Carben Copy If The Shoe Fits

3rd:

Pembroke Welsh Corgi  #32

Ch Coventry Allure At Wyndstar

4th:

Shetland Sheepdog  #10

CH PaRay’s Wicked

Junior Showmanship:

Judge's Name: Ms. Elizabeth Muthard

Best Junior:

# 41  Olga Maderych