Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/23/12 10:10 a.m.

Show Name:

Cary KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

 Mary Dukes

 

Show Date:

03/21/2012

Total Entry:  1183

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Dawn Hansen

Kuvasz

GCH Szumeria's Wildwood Silver Six Pence

Sporting Group:

Judge's Name:    Karen Wilson - 220

1st:

English Springer Spaniel

Ch. Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

German Wirehaired Pointer

GCH Mt. View's Ripsnorter Silver Charm

3rd:

Weimaraner

GCH Silhouettes Lifeinthefastlane

4th:

German Shorthaired Pointer

GCH Robin Crest Edelmarke Investigator

Hound Group:

Judge's Name:    Pat Laurans - 126

1st:

Whippet

GCH Sporting Fields Bahama Sands

2nd:

Dachshund - Wirehaired

GCH Raydachs Playing With Fire V Gleishorbach SW

3rd:

American Foxhound

Ch. Kiarry's Pandora's Box

4th:

Irish Wolfhound

GCH Dun Myrica Lyre Of Eagle

Working Group:

Judge's Name:    Bob Shreve - 255

1st:

Kuvasz

GCH Szumeria's Wildwood Silver Six Pence

2nd:

Rottweiler

Ch. Chancellor Flirt's High Flyin' Gladiator

3rd:

Giant Schnauzer

Ch. Kenro's Witching Hour

4th:

Greater Swiss Mountain Dog

GCH Nox's George Bailey's Irish Creme

Terrier Group:

Judge's Name:    Ken McDermott - 79

1st:

Skye Terrier

Ch. Of Skyeline Captain Hook

2nd:

Staffordshire Bull Terrier

Sylon Bullseye Of Yardstick

3rd:

Border Terrier

GCH Highgate & The Ark Rejoice

4th:

Irish Terrier

Ch. Laochragh's Clancy

Toy Group:

Judge's Name:    Ruth Zimmerman - 221

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Yorkshire Terrier

GCH Trios Big Shot

3rd:

Toy Poodle

Ch. Smash JP Sakura

4th:

Pug

GCH Riversong's Doc Holiday

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Ruth Zimmerman - 146

1st:

French Bulldog

Ch. Bandog Bayou's The Warrior

2nd:

Schipperke

Ch. De Lamer Pink Flamingo

3rd:

Miniature Poodle

Ch. Surrey Sugar Baby

4th:

Keeshond

GCH Trumpet's It's Good To Be King

Herding Group:

Judge's Name:    Pat Laurans - 128

1st:

German Shepherd Dog

GCH Babheim's Captain Crunch

2nd:

Puli

GCH Cordmaker Rumpus Bumpus

3rd:

Australian Shepherd

GCH Equinox Ad Astra

4th:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Dalarno Nite Song At Morningstar

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Karen Wilson – 10 entries

Best Junior:

Emma Johnson – Open Intermediate - Pug