Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/9/12 4:55 p.m.

Show Name:

Nashville KC (1)

 

Location (City, State):

­Franklin, TN

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

         March 8, 2012

Total Entry:  1306

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Ms. Rita Biddle

Standard Poodle

Ch. Jasets Satisfaction

Sporting Group:

Judge's Name:    Dr. Robert Indeglia

1st:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Casablancas Thrilling Seduction

2nd:

Golden Retriever

Ch. Summits Emery Its In The Bag

3rd:

German Wirehaired Pointer

GCh. Reece Afterhours The Buck Stops Here

4th:

Brittany

GCh. Carrolltons Count Lancelot

Hound Group:

Judge's Name:    Dr. Anne Gallant

1st:

Whippet

Ch. Starlines Chanel

2nd:

Bloodhound

GCh. Heathers A Little Night Music

3rd:

Pharaoh Hound

GCh. Mia-Bakhu Conspiracy Theory V Hallam

4th:

Dachshund - Longhaired

Ch. Sylmars Lil Rita ML

Working Group:

Judge's Name:    Mrs. Doris Cozart

1st:

Newfoundland

GCh. Timberknolls Embrae The Journey

2nd:

Great Dane

GCh. Lobatos Code Red

3rd:

Kuvasz

GCh. Szumerias Wildwood Silver Six Pence

4th:

Giant Schnauzer

GCh. Skansens Holy Knight

Terrier Group:

Judge's Name:    Mrs. Carole Beattie

1st:

Border Terrier

GCh. Meadowlake Simply Sinful

2nd:

Welsh Terrier

Ch. Geris Gales Baron Rojo

3rd:

Norfolk Terrier

Yarrow Venerie Vindictive

4th:

Scottish Terrier

GCh. Friendship Hill Stars And Stripes

Toy Group:

Judge's Name:    Dr. Steve Keating

1st:

Toy Fox Terrier

GCh. Barbary Rough N Ready

2nd:

Pekingese

Ch. Benaires N'Elphasuns Razzmatazz

3rd:

Chinese Crested

Ch. Twilights Breaking Dawn

4th:

Toy Poodle

Ch. Dbara Breton Little Prince

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Carolyn Herbel

1st:

Standard Poodle

Ch. Jasets Satisfaction

2nd:

Bulldog

GCh. B-Loved Nothing But Net

3rd:

French Bulldog

GCh. Metzgers Mover & Shaker

4th:

Lhasa Apso

GCh. Xeralanes Kid Rock

Herding Group:

Judge's Name:    Mr. Robert Shreve

1st:

German Shepherd Dog

GCh. Babheims Captain Crunch

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

GCh. Aubreys Tails Of Mystery

3rd:

Puli

Ch. Cordmaker Rumpus Bumpus

4th:

Finnish Lapphund

Ch. Lumiturpa Arvi

Junior Showmanship:

Judge's Name: Mr. Elliott Weiss

Best Junior:

Kasey O’Brien

 

Show Name:

KC Of Greater Victoria 1

 

Location (City, State):

San Antonio, TX

 

Field Rep(s):

 Mary Dukes

 

Show Date:

03/08/2012

Total Entry:  974

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Ray Filburn

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

Sporting Group:

Judge's Name:    Anne Katona - 197

1st:

English Springer Spaniel

Ch. Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

Vizsla

GCH Regal Point Pinnacle Of Kiluea JH

3rd:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Sovran's Aranjuez

4th:

Irish Setter

GCH Herihunda's Table For One

Hound Group:

Judge's Name:    Jim White - 109

1st:

Pharaoh Hound

Ch. Faouziah's Faramir

2nd:

American Foxhound

GCH Kiarry's Back In The Saddle

3rd:

Dachshund - Wirehaired

GCH Del Prado's Bar Code W

4th:

Basset Hound

GCH Downrite Bodacious TX Splenda

Working Group:

Judge's Name:    Stephen Hubbell - 312

1st:

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

2nd:

Samoyed

Ch. Polar Mist Cruz'n T'party At Zamosky

3rd:

Doberman Pinscher

GCH Horizon's Evangeline

4th:

Mastiff

Ch. Lexington Devine's Put Me In Coach

Terrier Group:

Judge's Name:    Stephen Hubbell - 89

1st:

Miniature Schnauzer

Ch. Cholet's Brymos Loaded Gun

2nd:

Scottish Terrier

Ch. Kelwyn's History In The Making

3rd:

American Staffordshire Terrier

Ch. Alpine's Ring Of Fire

4th:

Norfolk Terrier

GCH Max-Well's Rainbow

Toy Group:

Judge's Name:    Johan Becerra-Hernandez - 242

1st:

Maltese

Ch. Chrisman's Shiny Toy Gun

2nd:

Affenpinscher

GCH Tamarin Top Banana

3rd:

Pug

GCH Riversong's Doc Holiday

4th:

Italian Greyhound

GCH Cantex Gris Gris' Sonofa Doc

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Darryl Vice - 109

1st:

Standard Poodle

Rodeo's Sweet Revenge

2nd:

Bulldog

Ch. Imperious Hamitup Double Vision

3rd:

Chinese Shar-Pei

Ch. Jade East Do You Know The Way To San Jose

4th:

Miniature Poodle

GCH Sandstorm X's In Texas

Herding Group:

Judge's Name:    Johan Becerra-Hernandez - 96

1st:

Australian Shepherd

Ch. Harmony Hill's Money Talks

2nd:

Border Collie

Ch. Borderfame Signature

3rd:

Shetland Sheepdog

Ch. Karosel Kartwheels

4th:

Collie - Smooth

GCH Row-Bar's Heartbreaker

Junior Showmanship:

Judge's Name:   Darryl Vice – 7 entries

Best Junior:

Brooke Priddy – Open Intermediate – Long Coat Chihuahua