Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 6/26/12 8:00 a.m.

Show Name:

Five Valley Kennel Club (3)

 

Location (City, State):

Missoula, MT

 

Field Rep(s):

 Lee Herr

 

Show Date:

6/25/2012

Total Entry:  911

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    MR. JOE TACKER

American Eskimo Dog

CH. SILVEROAKS FIRST & FOREMOST

Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. CHRISTINA HUBBELL

1st:

English Setter

GCH. CH. OAKLEY'S B'DAZZLED

2nd:

Weimaraner

GCH. CH. SILHOUETTES LIFEINTHEFASTLANE

3rd:

Clumber Spaniel

GCH. CH. CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDIES

4th:

English Springer Spaniel

GCH. CH DARKOVER DON'T DREAM IT'S OVER

Hound Group:

Judge's Name:    MR. SIDNEY L. MARX

1st:

Harrier

GCH. CH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

2nd:

Bloodhound

GCH. CH. QUIET CREEK'S KISS AND TELL

3rd:

Redbone Coonhound

CH. ESKAI'S SIR KASPER

4th:

Dachshund - Wirehaired

GCH. CH. TIEVOLI RUMORS OH HAIL YEAH MW

Working Group:

Judge's Name:    MR. RALPH J. (SONNY) AMBROSIO

1st:

Boxer

GCH. CH. R AND G'S MYSTICAL DANCER

2nd:

Doberman Pinscher

CH. HORIZON'S SIRIUS SENSATION

3rd:

Tibetan Mastiff

GCH. CH. DREAMCATCHER MAJOR VICTORY OF LOKI

4th:

Bernese Mountain Dog

GCH. CH. B-HAVEN'S SHERPA'S MTN ENDEAVOR

Terrier Group:

Judge's Name:    MS. DENNY C. MOUNCE

1st:

Miniature Bull Terrier

GCH. CH. DYTONA VIP

2nd:

Bedlington Terrier

GCH. PINERIVER'S SHOW ME THE MONEY

3rd:

Fox Terrier - Smooth

CH. HIGH MTN'S LIGHTNING THIEF

4th:

Miniature Schnauzer

GCH. CH. KRUSE'S HIGH INTEREST

Toy Group:

Judge's Name:    MR. STEPHEN J. HUBBELL

1st:

Chinese Crested

CH. DEJAVU I WANT A TALK ABOUT ME

2nd:

Pug

GCH. CH. WINSOME-NIRVANA-BLAQUE TRIPLE PLAY

3rd:

Brussels Griffon

GCH. CH. GRUFFEL'S ROYAL "G" VERSACE

4th:

Pekingese

GCH. CH. WINDEMERE'S DUSTING OF WHITE AT PEVYNE

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MR. JOSEPH E. GREGORY

1st:

American Eskimo Dog

CH. SILVEROAKS FIRST & FOREMOST

2nd:

Miniature Poodle

GCH. CH. RIO LUCY IN THE SKYE WITH DIAMONDS

3rd:

Lhasa Apso

CH. SUNDANCER HYLAN SHOTRU SECRET DAWN

4th:

Bulldog

RUGBY'S IN DOG WE TRUST

Herding Group:

Judge's Name:    MR. JOSEPH E. GREGORY

1st:

Collie - Smooth

GCH. CH. TRAVLER'S PIERCE ARROW

2nd:

Canaan Dog

GCH. CH. PLEASANT HILL MAGNUM OF SAMARA

3rd:

Shetland Sheepdog

CH. SEAHAVEN ETCHED IN SILVER

4th:

Belgian Sheepdog

GCH. CH. IMAGES UNCOMMON VALOR N'TEMPEST CD

Junior Showmanship:

Judge's Name:    MRS. SHELLY SPENCER MARX

Best Junior:

MISS LAUREN E. WEBER