Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 6/14/12 8:30 a.m.

Show Name:

Snake River Canyon Kennel Club Of Idaho (2)

 

Location (City, State):

Filer, ID

 

Field Rep(s):

 Lee Herr

 

Show Date:

6/13/2012

Total Entry:  557

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    MR. NORMAN L. PATTON

Standard Poodle

GCH. CH. BRIGHTON LAKERIDGE ENCORE

Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. MICHELE L. BILLINGS

1st:

English Setter

GCH. CH. OAKLEY'S B'DAZZLED

2nd:

German Wirehaired Pointer

GCH. CH. MT VIEW'S RIPSNORTER SILVER CHARM

3rd:

Clumber Spaniel

GCH. CH. CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDLES

4th:

Weimaraner

GCH. CH. SILHOUETTES LIFEINTHEFASTLANE

Hound Group:

Judge's Name:    MRS. LESLEY E. HILTZ

1st:

Harrier

GCH. CH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

2nd:

Bloodhound

GCH. CH. QUIET CREEK'S KISS AND TELL

3rd:

Basenji

CH. G CH AHMAHR NAHR'S LOST ANGEL GABRIEL

4th:

Rhodesian Ridgeback

CH. RAQUEL WELCH OF MALABO APD

Working Group:

Judge's Name:    MRS. PATRICIA (PAT) HASTINGS

1st:

Kuvasz

GCH. CH. SZUMERIA'S WILDWOOD SILVER SIX PENCE

2nd:

Mastiff

CH. LEXINGTON DIVINE'S ZIGGY STARDUST

3rd:

Standard Schnauzer

GCH. CH. CHARISMA MAXIM VON DIABLE

4th:

Doberman Pinscher

GCH. CH. CARYOLA'S ANTIGUA

Terrier Group:

Judge's Name:    MRS. MICHELE L. BILLINGS

1st:

Miniature Bull Terrier

GCH. CH. DYTONA VIP

2nd:

Miniature Schnauzer

GCH. CH. MINUTEMAN GOLDIKOVA

3rd:

Bedlington Terrier

GCH. CH. FIRST CLASS SYRAH D’HERMITAGE

4th:

Airedale Terrier

CH. STIRLING TUNES OF GLORY

Toy Group:

Judge's Name:    MRS. MICHELE L. BILLINGS

1st:

Chinese Crested

CH. DEJAVU I WANT A TALK ABOUT ME

2nd:

Silky Terrier

GCH. TAWNY MIST MYAN MYSTIC

3rd:

Papillon

GCH. MICFRIENDS WILLING AND ABLE

4th:

Pomeranian

CH. CR. CHASE WHAT MATTERS

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. LESLEY E. HILTZ

1st:

Standard Poodle

GCH. CH. BRIGHTON LAKERIDGE ENCORE

2nd:

Schipperke

CH. BONCHIEN MR. MONOPOLY

3rd:

Bulldog

GRCH. ITSA BRIX

4th:

American Eskimo Dog

CH. SILVEROAKS FIRST & FOREMOST

Herding Group:

Judge's Name:    MS. MICHELE L. BILLINGS

1st:

Pembroke Welsh Corgi

LARKLAIN MARKERS EYE IN THE SKY

2nd:

Canaan Dog

GCH. CH. PLEASANT HILL MAGNUM OF SAMARA

3rd:

Collie - Smooth

GCH. CH. TRAVLER'S PIERCE ARROW

4th:

Australian Shepherd

GCH. BLUE ISLE'S BOURREE

Junior Showmanship:

Judge's Name:    MRS. MICHELE L. BILLINGS

Best Junior:

ANNIKA DECHERT