Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 6/4/12 10:50 a.m.

Show Name:

Grt Phil Fanciers K.C.(Fri)

 

Location (City, State):

Wrightstown ,Pa

 

Field Rep(s):

 Jim Mitchell

 

Show Date:

6/1/2012

Total Entry:  694

 

Breed

Name

Best in Show

Judge   Larry Sinclair    Weimaraner     Ch Northwoods Send Money Honey

Jr Show Judge  Denise Van Driesen

Best Jr. Brooke Moyer

Sporting Group:

Judge  Dr Robt Indeglia

1st:

Weimaraner

Ch Northwoods Send Money Honey

2nd:

Lab

Ch Casbar’s Hart To Hart

3rd:

Pointer

Ch Seasyde Berries Jubilee,JH

4th:

Eng Springer

Ch Cerise Dixieland Dutchess

Hound Group:

Judge  Dr Edna Martin

1st:

Whippet

Ch Sporting Fields Bahama Sands

2nd:

Pharaoh Hound

 Ch Hallams Gysai Gabriel,MC,RA LCX

3rd:

Nor Elk

Ch Kamgaard Kase In Point

4th:

Basenji

  Reveille One For The Money

Working Group:

Judge  Joan Scott

1st:

Akita

Ch CR-Wicca’s Trade Secret

2nd:

Grt Pyr

Ch Rivergroves Coco Mademoiselle

3rd:

Samoyed

Ch McMagic’s Candie Ham Of Pebbles’ Run

4th:

Boxer

Ch Howdi’s Lover Boy Brody

Terrier Group:

Judge  Dr Edna Martin

1st:

Sealyham

Ch Goodspice Fergus Pepper

2nd:

Min Schn

Ch Blythewood Full Metal Jacket

3rd:

Scottish Terr

Ch Lomondview Clementia

4th:

Welsh Terr

Ch Hapitails Lady Guinevere At Teritails

Toy Group:

Judge   Joan Scott

1st:

Affenpinscher

Ch Banana Joe V Tani Kazari

2nd:

Pom

Ch Malashel’s MC Dreamy,RN

3rd:

Cavalier

Ch Piccadil’s Twist And Shout

4th:

Chi (Long Coat)

Ch Trixie’s Dakota Blkfoot Donbar

Non-Sporting Group:

Judge  Sue Weiss

1st:

Dal

Ch Spotlights Ruffian

2nd:

Stan Poodle

Ch L’Paige Cabaret

3rd:

Lowchen

Ch Windsor Bihar Chasing Rainbows

4th:

Boston Terr

Ch Kennedy’s Noble Reign Of Good Will

Herding Group:

Judge    Janet Sinclair

1st:

Border Collie

Ch Bon-Clydes Take One

2nd:

Beauceron

Ch Beowolf Rime Des Monts Du Lac

3rd:

Aus Shep

Ch Rosevalley’s Special Edition

4th:

Shet Sheep

Ch Triumph Guitar Hero

 

Show Name:

Riverside West KC (2)

 

Location (City, State):

Biloxi, Miss

 

Field Rep(s):

 Sue Vroom

 

Show Date:

6/1/2012

Total Entry:  964

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr. Thomas Hale

German Wirehaired Pointer

GCH. Mt. View's Rip Snorter Sliver Charm

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Bettyanne P. Hale #187

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH. Mt. View's Rip Snorter Sliver Charm

2nd:

Brittany

CH. Dogwood Hollow Tap Dancer

3rd:

Labrador Retriever

CH. Chambray's Celestial N Counter

4th:

Golden Retriever

CH. Vanreel's There Goes My Money CD JH

Hound Group:

Judge's Name:    Mr. Donavon Thompson #111

1st:

Beagle - 15"

GCH. Lochnaw Something Good

2nd:

Whippet

CH. Wildbriar Whimsical Of Longlesson

3rd:

Saluki

CH. Bay Watch Babe Von Agrani

4th:

Pharaoh Hound

CH. Faouziah's Faramir

Working Group:

Judge's Name:    Mr. Donavon Thompson #164

1st:

Boxer

CH. Ho-Pa's Grand Slam

2nd:

Great Dane

GCH. DRD's The Revelation

3rd:

Bernese Mountain Dog

GCH. Prairiefire Strkhnd Celebrity OAP OJP CDX T

4th:

Bullmastiff

GCH. Pyramid's United We Stand

Terrier Group:

Judge's Name:    Ms. Betsy Dale #26

1st:

American Staffordshire Terrier

CH. Alpine's Ring Of Fire

2nd:

Bedlington Terrier

CH. Wrightwyn's Power Play

3rd:

Scottish Terrier

CH. Kelwyn's History In The Making

4th:

Staffordshire Bull Terrier

GCH. Challenger's Honky Tonk Man

Toy Group:

Judge's Name:    Ms. Betsy Dale #159

1st:

Miniature Pinscher

GCH. Marlex Classic Red Glare

2nd:

Italian Greyhound

GCH. Cantex Gris Gris' Sonofa Doc

3rd:

Pekingese

CH. Benaire's N'Elphasun's Razzamatazz

4th:

Papillon

CH. Copella's Rising Attraction

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Ms. Betsy Dale #137

1st:

French Bulldog

CH. Hilsman Bandog Holy Moses!

2nd:

Tibetan Spaniel

GCH. Shilo Time For A Good Time

3rd:

Chinese Shar-Pei

GCH. Chaoyang Bestofmy Love At Asia

4th:

Finnish Spitz

GCH. Finkkila's Nalle Poike

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs. Janet T. Nahikian #159

1st:

German Shepherd Dog

CH. Babheims Captain Crunch

2nd:

Shetland Sheepdog

CH. Karosel Kartwheels

3rd:

Australian Shepherd

GCH. Harmony Hill's Money Talks

4th:

Pembroke Welsh Corgi

CH. Riverside Xtra Style

Junior Showmanship:

Judge's Name:
Mr. Donavon Thompson

Best Junior:

Mary Lee-Open Intermediate-15” Beagle

 

Show Name:

Missouri Rhineland KC

 

Location (City, State):

Gray Summit, MO

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

6/1/2012

Total Entry: 965

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Ann Hearn

English Springer Spaniel

Ch Wynmoor Champagne Supernova

Sporting Group:

Judge's Name:    Ann Hearn

1st:

English Springer Spaniel

Ch Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

Vizsla

GCh Renaissance Pink Chacha

3rd:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

GCh Pikkinokkas Lightning Bug

4th:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCh Gazon Solar Eclipse

Hound Group:

Judge's Name:    Mary Ann Alston

1st:

Saluki

Ch Shahtani Desert Moon DC SC

2nd:

Beagle - 15"

Ch K Run Lanbur The Truth All

3rd:

Whippet

Ch Starlines Oxford Victim Of Love

4th:

American Foxhound

7

Working Group:

Judge's Name:    Evie Sullivan

1st:

Doberman Pinscher

GCH Protocols Veni Vidi Vici

2nd:

Giant Schnauzer

GCh Skansens Holy Night

3rd:

Rottweiler

GCh Hemlocks Jack Of Hearts RA

4th:

Bullmastiff

GCh Newcastles Picturesque Picasso

Terrier Group:

Judge's Name:    Karen Wilson

1st:

Border Terrier

GCh Meadowlake Simply Sinful

2nd:

Australian Terrier

Ch Red Sky Flyboy Wellington

3rd:

American Staffordshire Terrier

GCh Alpines Highwayman

4th:

Soft-Coated Wheaten Terrier

GCh Doubllons Extreme Play

Toy Group:

Judge's Name:    Carol Noe

1st:

English Toy Spaniel - KC&R

GCh LTO Prosperity

2nd:

Pekingese

Ch Muhlin Miss Muffett

3rd:

Toy Fox Terrier

GCh Barbary Rough N Ready

4th:

Pomeranian

GCh Chars Secret Obsession

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Bev Capstick

1st:

Chow Chow

GCh Imagine Loves Second Chance

2nd:

Tibetan Terrier

Ch Barnstorms Grissom TTCSI

3rd:

French Bulldog

Ch Highwoods Eiffel Tower Roman

4th:

Standard Poodle

GCH Dacun Hes A Heartbreaker

Herding Group:

Judge's Name:    Steve Gladstone

1st:

Shetland Sheepdog

GCh Jolie Victor

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

Yassashiikuma Dancehall Doctor

3rd:

Australian Shepherd

McMatts Autumn Breeze

4th:

Collie - Smooth

GCh Chrysalis Star Of Green Acres

Junior Showmanship:

Judge's Name: Bev Capstick  

Best Junior:

Tanner Congleton

 

Show Name:

Metro Mile Hi Kennel Club, Ltd.

 

Location (City, State):

Longmont, CA

 

Field Rep(s):

 Lee Herr

 

Show Date:

June 01, 2012

Total Entry:  259

 

Breed

Name

Best inToy Group:

Judge's Name:    Mrs. Anne Katona

1st:

Affenpinscher

GCH. CH. TAMARIN TOP BANANA

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH. CH. MILETREE NORTHERN STAR AT SHIRMONT

3rd:

Japanese Chin

DUNKIRK HOP TO IT

4th:

Pekingese

CH. GCH. DUNKIRK IMAGINE THAT

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Mrs. Anne Katona

Best Junior:

Jett Glasser