Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/30/12 8:45 a.m.

Show Name:

Spartanburg KC

 

Location (City, State):

Greenville, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

7/27/2012

Total Entry:  2011

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Linda Robey

English Springer Spaniel

GCH Wynmoor Champagne Supernova

Sporting Group:

Judge's Name:    Karen Wilson - 430

1st:

English Springer Spaniel

GCH Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

Weimaraner

GCH Northwoods Send Money Honey

3rd:

Cocker Spaniel - Black

GCH Brookwood Diamond In The Ruff

4th:

Welsh Springer Spaniel

Ch. Trystyn Statesman Cactus Blue

Hound Group:

Judge's Name:    Lena Tamboer - 237

1st:

Rhodesian Ridgeback

Ch. Whirlaways Ida Belle's A Ringing

2nd:

Ibizan Hound

GCH Jakona's Swiss Miss SC

3rd:

Dachshund - Wirehaired

GCH J's Starbarrack's Babybug's Devil Of A Bug

4th:

Greyhound

GCH Rubicon's He's So Fine

Working Group:

Judge's Name:    Judy Smith - 295

1st:

Giant Schnauzer

GCH Skansen's Holy Knight

2nd:

Newfoundland

GCH Timberknoll's Embrace The Journey RN

3rd:

Doberman Pinscher

GCH Tiburon Ariel Bella Dona

4th:

Mastiff

GCH Lazy D's Spartacus At Her Majesty's Request

Terrier Group:

Judge's Name:    Linda Millman - 225

1st:

Scottish Terrier

GCH Lomondview Clementina

2nd:

Welsh Terrier

GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor

3rd:

West Highland White Terrier

GCH Blythefell Fergus

4th:

Cairn Terrier

GCH Connacht A Ha'Penny Will Do

Toy Group:

Judge's Name:    Joan Goldstein - 331

1st:

Affenpinscher

GCH Banana Joe V Tani Kazari

2nd:

Pug

GCH Castlerock Pine Cone Mountain Rain

3rd:

Shih Tzu

Ch. Krissy's Savvy Jasper

4th:

Chinese Crested

GCH Risen Star Million Dollar Baby

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Robert Ennis - 258

1st:

Bulldog

GCH Itsa Brix

2nd:

Dalmatian

GCH Spotlights Ruffian

3rd:

Chinese Shar-Pei

GCH Jade East Do You Know The Way To San Jose

4th:

Bichon Frise

Ch. Glenleigh Gangs 'n Roses

Herding Group:

Judge's Name:    Linda More - 235

1st:

Shetland Sheepdog

GCH Jesstar Nirvana - RBIS

2nd:

German Shepherd Dog

GCH Wolf Creek Galaxy Of Merivern

3rd:

Briard

Ch. Stormfield Seiso At Charson

4th:

Canaan Dog

GCH Pleasant Hill Magnum Of Samara

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Bonnie Threlfall – 47 entries

Best Junior:

Jaclyn Smith – Open Intermediate – German Shepherd Dog