Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/30/12 9:10 a.m.

Show Name:

Baton Rouge KC (2)

 

Location (City, State):

Alexandria, LA

 

Field Rep(s):

 Sue Vroom

 

Show Date:

1/27/2012

Total Entry:  900

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr. Stephen J. Hubbell

Bichon Frise

GCH. Saks Hamelot Little Drummer Boy

Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Houston Clark #126

1st:

Golden Retriever

CH. Summits Emery It's In The Bag

2nd:

Weimaraner

GCH. Win'Weim's It's My Grey Goose

3rd:

English Springer Spaniel

CH. Designers I Think I'm In A Dance Off

4th:

English Cocker Spaniel

GCH. Newstead Echoes Of Love

Hound Group:

Judge's Name:    Col Joe B. Purkhiser #86

1st:

Saluki

DC Shahtani Ivory Moon SC

2nd:

Harrier

GCH. Downhome Hitech Innovator

3rd:

Whippet

GCH. Snow Hill Beatrix Soul Delight JC

4th:

Pharaoh Hound

Faouziah's Faramir

Working Group:

Judge's Name:    Miss Joan E. Luna #150

1st:

Boxer

GCH. Winfall I Dream Of Style

2nd:

Doberman Pinscher

CH. Protocol's Veni Vidi Vici

3rd:

Akita

GCH. Sherob Stardust It Had To Be You

4th:

Giant Schnauzer

CH. Skansen's Harvard

Terrier Group:

Judge's Name:    Ms. Jane Roppolo #59

1st:

Scottish Terrier

CH. Kelwyn's History In The Making

2nd:

Miniature Schnauzer

CH. Rockyhill Icees Raisin' The Bar

3rd:

Norwich Terrier

GCH. Skyscot's Texas Hold "Em

4th:

American Staffordshire Terrier

CH. Alpines Ring Of Fire

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs. Murrel Purkhiser #191

1st:

Chinese Crested

GCH. Silvercreek's Friendship Is Golden

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH. Miletree Northern Star At Shirmont

3rd:

Papillon

CH. Copella's Rising Attraction

4th:

Maltese

CH. Chrisman's Shiny Toy Gun

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Christine S. Anderson #149

1st:

Bichon Frise

GCH. Saks Hamelot Little Drummer Boy

2nd:

Dalmatian

CH. Cottondale Timelessdals Fools Gold

3rd:

French Bulldog

CH. Tinkertime Justus Smooth Operator

4th:

Tibetan Spaniel

GCH. Shilo Time For A Good Time

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs. Christina Hubbell #127

1st:

Australian Shepherd

CH. Harmony Hill's Money Talks

2nd:

Bouvier des Flandres

GCH. Rocheuses Me And My Shadow Of Cornus

3rd:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. Aubrey's Tails Of Mystery

4th:

German Shepherd Dog

CH. Enchanted's American Thunder

Junior Showmanship:

Judge's Name:
Mrs. Roseann Deutsch

Best Junior:

Ann Claire Lester-Open Senior-German Shorthaired Pointer

 

Show Name:

Chain O’ Lakes KC

 

Location (City, State):

Grayslake IL.

 

Field Rep(s):

 John McCartney

 

Show Date:

1/27/12

Total Entry:  899 Dogs

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr.Brian Meyer

Standard Poodle

GCH Jasets Satisfaction

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs.Mary Ann Alston

1st:

English Springer Spaniel

CH Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

Golden Retriever

Forevers Quest For Atlantis

3rd:

Labrador Retriever

GCH Briarwood's Eye On The Prize

4th:

American Water Spaniel

GCH Water Way Game CRK Hot Diggity

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs.Mary Ann Alston

1st:

Basset Hound

Ch.Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

2nd:

American Foxhound

Ch.Kelly Mt.Diamonds Are Forever

3rd:

Petit Bassett Griffon Vendeen

Ch.Jaren's Ready Set Don't Go At R_N_B

4th:

Whippet

GCh.Winway Million Heiress

Working Group:

Judge's Name:    Mr.Brian Meyer

1st:

Standard Schnauzer

GCH Pepper Tree Zorro V. Morgenwald

2nd:

Bullmastiff

GCH Newcastle's Picturesque Picasso

3rd:

Samoyed

Sir Aston Martin Of England

4th:

Giant Schnauzer

Blaque Majix Witch Doctor

Terrier Group:

Judge's Name:    Mr.James E Frederiksen

1st:

Fox Terrier - Wire

CH Gordon's Bite Of The Apple

2nd:

Kerry Blue Terrier

Turbo's Thriller

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

CH Homebrewed Page Three Girl

4th:

Norfolk Terrier

CH Max-Well's Diamond Thief

Toy Group:

Judge's Name:    Mr.Eugene Blake

1st:

Shih Tzu

GCH Hallmark Jolei Austin Powers

2nd:

Japanese Chin

GCH Pem Wy-Syng Lucky Mi

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

CH We-Syng Royal Etiquette

4th:

English Toy Spaniel - B&PC

Ch Loujon Thornwood Little Jacob

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs.Marjorie J Underwood

1st:

Standard Poodle

GCH Jasets Satisfaction

2nd:

Bichon Frise

GCH Vogelflight's "Honor" To Pillow Talk

3rd:

Boston Terrier

CH Annalee's Told You So

4th:

Keeshond

GCH KJ's It's Nothing Purrsonal

Herding Group:

Judge's Name:    Mr.Lloyd Graser Jr.

1st:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

2nd:

Briard

CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber

3rd:

Bearded Collie

GCH Daybar Blew By U

4th:

Collie - Rough

CH Wyndlair Cherokee Vindication

Junior Showmanship:

Judge's Name:   Mr.Brian Meyer

Best Junior:

       Grace Kofron