Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/19/12 1:10 p.m.

Show Name:

MANATEE KC

 

Location (City, State):

BROOKSVILLE,FL

 

Field Rep(s):

SYDNEY LEBLANC GOOD

 

Show Date:

1/18/12

Total Entry:  1505

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    JOSEPH JOLY III

Standard Poodle

23 CH JASET'S SATISFACTION

Sporting Group:

Judge's Name:    WENDY WILLHAUCK

1st:

German Wirehaired Pointer

7 GCH MT VIEW'S RIPSNORTER SILVER CHARM

2nd:

Weimaraner

10 GCH NORTHWOODS SEND MONEY HONEY

3rd:

Brittany

7 GCH DUAL LANES CAM JH

4th:

English Springer Spaniel

11 CH WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVA

Hound Group:

Judge's Name:    PETER MACHEN

1st:

Dachshund - Longhaired

21 CH AVIANCE SOLO'S HE'S THE ONE SL

2nd:

Afghan Hound

9 GCH MAHALI ARRIVA MEADOWLARK

3rd:

Borzoi

9 GCH GREYHAVEN THIS ROUGH MAGIC SC

4th:

Whippet

23 GCH BO-BETT'S SPEED DEMON

Working Group:

Judge's Name:    DONALD BOOXBAUM

1st:

Boxer

52 GCH WINFALL I DREAM OF STYLE

2nd:

Doberman Pinscher

66 GCH D'S DEVIL WEARS PRADA

3rd:

Standard Schnauzer

7 GCH BARDWOODS BLACK PRINCE

4th:

Portuguese Water Dog

17 GCH TORRID ZONE WILDCATS ALL I WANT FOR CHRISTMAS

Terrier Group:

Judge's Name:    KEKE KAHN

1st:

Fox Terrier - Smooth

8 CH J-COBE BROXDEN DANEA

2nd:

Welsh Terrier

7 CH GERI'S GALES BARON ROJO

3rd:

West Highland White Terrier

7 GCH BLYTHEFELL FERGUS

4th:

Miniature Schnauzer

21 GCH ALLARUTH JUST KIDDING V SOLE BAYE

Toy Group:

Judge's Name:    PETER MACHEN

1st:

Italian Greyhound

17 GCH BO-BETT'S OPEN BUTTON

2nd:

Maltese

11 CH SCYLLA'S SMALL KRAFT RE-LIT

3rd:

Havanese

20 CH HARBOR'S IT HAD TO BE ME

4th:

Toy Fox Terrier

7 GCH BARBARY ROUGH 'N READY

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    ANN HEARN

1st:

Standard Poodle

23 CH JASET'S SATISFACTION

2nd:

Bichon Frise

7 CH GLENLEIGH GANGS 'N ROSES

3rd:

French Bulldog

35 CH BANDOG BAYOU'S THE WARRIOR

4th:

Bulldog

14 GCH EVERGREEN'S MISS CONGENIALITY

Herding Group:

Judge's Name:    WENDY WILLHAUCK

1st:

Beauceron

7 CH BEOWOLF RIME DES MONTS DU LAC

2nd:

Australian Shepherd

12 GCH MYSHARES DANCING QUEEN

3rd:

Shetland Sheepdog

27 GCH LEEASON ROCK MY SOUL

4th:

Pembroke Welsh Corgi

11 GCH DALARNO NITE SONG AT MORNINGSTAR

Junior Showmanship:

Judge's Name:  KELLIE DAHLBERG 

Best Junior:

ANGELA CHASE

 

Show Name:

 Terrier Association Of Oregon

 

Location (City, State):

 Portland, Oregon

 

Field Rep(s):

John P Wade

 

Show Date:

January 18, 2012

Total Entry:   310

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Ms Marjorie J Underwood

Fox Terrier - Wire  #10

 GCH Steele Your Heart

Terrier Group:

Judge's Name:  Ms Marjorie J Underwood    

1st:

Fox Terrier - Wire  #1258

GCH Steele Your Heart

2nd:

Fox Terrier - Smooth  #1241

GCH Slyfox Sneaks A Peek 

3rd:

Kerry Blue Terrier  #1274

GCH Perrisblu Kennislain's Chelsey

4th:

Border Terrier  #1172

GCH CH Meadowlake Simply Sinful

 

Show Name:

Mt Rainer Working Dog Club

 

Location (City, State):

Portland, OR

 

Field Rep(s):

John P Wade

 

Show Date:

January 18, 2012

Total Entry:  

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Mr William (Bill) Shelton

Alaskan Malamute  #369

GCH CH Catanya's Latin Lover

Working Group:

Judge's Name:    Mr William (Bill) Shelton

1st:

Alaskan Malamute  #369

GCH CH Catanya's Latin Lover

2nd:

Kuvasz  #761

GCH Szumeria's Wildwood Six Pence

3rd:

Boxer  #475

 GCH CH R And G's Mystical Dancer

4th:

Tibetan Mastiff  #1079

GCH Shang-Hai's Shadow Of The Cascades