Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/13/12 8:35 a.m.

Show Name:

MANATEE KC

 

Location (City, State):

BROOKSVILLE,FL

 

Field Rep(s):

SYDNEY LEBLANC GOOD

 

Show Date:

1/12/12

Total Entry: 1716

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    KENNETH FALCONI

Miniature Pinscher

10 GCH MARLEX CLASSIC RED GLARE

Sporting Group:

Judge's Name:    JEFFREY PEPPER

1st:

Cocker Spaniel - Black

9 CH CASABLANCA'S THRILLING SEDUCTION

2nd:

English Springer Spaniel

9 CH WYNMOOR CHAMPANGE SUPERNOVA

3rd:

Golden Retriever

42 CH SANDPIPER'S BLONDES HAVE MORE FUN

4th:

Weimaraner

22 GCH NORTHWOODS SEND MONEY HONEY

Hound Group:

Judge's Name:    RAYMOND FILBURN

1st:

Whippet

26 CH STARLINE'S CHANEL

2nd:

Afghan Hound

7 CH THAON'S WALLSTREET

3rd:

American Foxhound

9 CH KIARRY'S BACK IN THE SADDLE

4th:

Irish Wolfhound

9 CH DUN MYRICA LYRE OF EAGLE

Working Group:

Judge's Name:    BONNIE LINNELL CLARKE

1st:

Rottweiler

23 CH CHANCELLOR HIGH FLYIN' GLADIATOR

2nd:

Giant Schnauzer

7 GCH SKANSEN'S HOLY NIGHT

3rd:

Doberman Pinscher

66 GCH HOLLY WOODS SEX AND THE CITY

4th:

Portuguese Water Dog

37 GCH POUCH COVE'S LONESOME DOVE CD

Terrier Group:

Judge's Name:    ANNE KATONA

1st:

Kerry Blue Terrier

14 GCH PERRISBLU KENNISHLAIN'S CHELSEY

2nd:

Skye Terrier

7 CH OF SKYELINE CAPTAIN HOOK

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

16 GCH HOMEBREWED PAGE THREE GIRL RN

4th:

Border Terrier

11 GCH FAIREVIEW MILE MARKER SE

Toy Group:

Judge's Name:    CHARLES TROTTER

1st:

Miniature Pinscher

10 GCH MARLEX CLASSIC RED GLARE

2nd:

Chihuahua - Long

 33 GCH SILVER BLUFF ROLLS ROYCE

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

15 GCH SHEEBA MARK TWAIN

4th:

Italian Greyhound

28 BO-BETT'S FIRST CLASS

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    RUTH ZIMMERMAN

1st:

Standard Poodle

17 CH JASET'S SATISFACTION

2nd:

Dalmatian

7 GCH SPOTLIGHTS RUFFIAN

3rd:

Schipperke

23 GCH DANTE FIRE WHEN READY

4th:

Tibetan Terrier

8 GCH SUNCLIPSE MYSTIQUE

Herding Group:

Judge's Name:    THOMAS KILCULLEN

1st:

Pembroke Welsh Corgi

9 GCH DALARNO NITE SONG AT MORNINGSTAR

2nd:

Bearded Collie

7 GCH DAYBAR BLEW BY U

3rd:

Beauceron

9 CH BEOWOLF RIME DES MONTS DU LAC

4th:

Australian Cattle Dog

7 GCH CASTLE BUTTE ITSA DONE DEAL

Junior Showmanship:

Judge's Name:   DANIEL DAHLBERG

Best Junior:

ANN CLAIRE LESTER

 

Show Name:

Northern Neck K.C. Of Va.(Thurs)

 

Location (City, State):

Fredericksburg,Va.

 

Field Rep(s):

 Jim Mitchell

 

Show Date:

1/12/2012

Total Entry:  679

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mary Ann Alston

Miniature Poodle

Ch Surrey Sugar Baby

Sporting Group:

Judge's Name:    Nathaniel Horn

1st:

Golden Retriever

Ch Summits Emmery It's In The Bag

2nd:

Pointer

Ch Seasyde Wynot Can Only Imagine

3rd:

Vizsla

Ch Artisan Grouse Point Pink Panther

4th:

Curly-Coated Retriever

Ch Kurly Kreek Artic Express

Hound Group:

Judge's Name:    Dr Richard Greathouse

1st:

Beagle - 15"

Ch Durrisdeer's Rudolpho

2nd:

Dachshund - Longhaired

Ch Briardach's Rock Star

3rd:

Petit Bassett Griffon Vendeen

Ch Celestial's C J's All's Well Thats End Well

4th:

Borzoi

Zharkov Teine Jansen

Working Group:

Judge's Name:    Dr Richard Greathouse

1st:

Akita

Ch Cr-Wicca's Trade Secret

2nd:

Samoyed

Ch Icycube's Zunchong Royal Solute

3rd:

Siberian Husky

Ch Canyonlands Blk Crusade

4th:

Great Pyrenees

Ch Rivergroves Casino Royale

Terrier Group:

Judge's Name:    David Kirkland

1st:

Scottish Terrier

Ch Mcvan's Be Bop Baby

2nd:

Irish Terrier

Ch Laochragh's Clancy

3rd:

Welsh Terrier

Ch Hapitails Lady Guinevere At Teritails

4th:

Norfolk Terrier

Yarrow Venerie Ticket To Ride

Toy Group:

Judge's Name:    Robt Hutton

1st:

Maltese

Ch Scylla's Small Kraft Re-Lit

2nd:

Pekingese

Pequest Devon

3rd:

Toy Poodle

Ch Smash JP Sakura

4th:

Italian Greyhound

Ch Caliente's Maker's Mark Of Bravehound

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Chas Olvis

1st:

Miniature Poodle

Ch Surrey Sugar Baby

2nd:

Schipperke

Ch De Lamer Pink Flamingo

3rd:

Lhasa Apso

Ch Xeralane's Kid Rock

4th:

Bulldog

Ch Hetherbull Topline O-O

Herding Group:

Judge's Name:    Jacqueline Stacy

1st:

Border Collie

Ch Bon-Clyde's Take One

2nd:

Old English Sheepdog

Ch Masquerade Mikey Likes It

3rd:

Puli

Ch CordmakerRumpus Bumbus

4th:

Briard

Ch Stormfield  Seiso At Charson