Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/13/12 8:47 a.m.

Show Name:

Hoosier Kennel Club

 

Location (City, State):

Indianapolis, In

 

Field Rep(s):

 Tom Glassford

 

Show Date:

2/10/2012

Total Entry: 1776

 

 

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr Michael Sosne

Standard Poodle

Ch Jaset's Satisfaction

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs Sheila Smith

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH Mt View's Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Irish Setter

Ch Stoneypoint's Time To Reign

3rd:

English Springer Spaniel

Ch Wynmoor Champagne Supernova

4th:

Weimaraner

GCH Doc N Camelot Heaven Can Wait

Hound Group:

Judge's Name:    Mr Eugene Blake

1st:

Afghan Hound

Ch Thaon'swallstreet

2nd:

Basset Hound

Ch Topfield Scnchueeniemeenie Miney Moe

3rd:

Greyhound

Ch Gala Elfi Dancei

4th:

Black & Tan Coonhound

GCH CSG Clover Creeks Big Daddy

Working Group:

Judge's Name:    Mr John Studebaker

1st:

Samoyed

Ch  Sir Aston Martin Of England

2nd:

Kuvasz

GCH Szumeria's Wildwood Silver Six Pence

3rd:

Great Dane

Ch Treue' Band Of Angels

4th:

Standard Schnauzer

Ch Sketchbook Stack The Deck

Terrier Group:

Judge's Name:    Judge’s Name Mr Jan Richardson

1st:

Kerry Blue Terrier

GCH Perrisblu Kennislan Cheelsey

2nd:

Bull Terrier - White

Ch Aragon's Ruffin In At Honeytree

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

GCH Homebrewed Page Three Girl

4th:

Dandie Dinmont Terrier

Ch King's Mtn Fievel Mousekewitz

 

Judge's Name:    Judges Name Mrs Nancy Smith Hafner

1st:

Pug

Ch Riversong Doc Holiday

2nd:

Havanese

Ch Harbor's It Hard To Be Me

3rd:

Japanese Chin

GCH Pemwy Syug Lucky Mi

4th:

Pekingese

Katerrings I Gotta Be In Pictures

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr Robert Frost

1st:

Standard Poodle

Ch Jaset's Satisfaction

2nd:

Bulldog

Ch Itsa Brix

3rd:

Tibetan Terrier

GCHdeep Acres Field Of Gold

4th:

Boston Terrier

Ch Weywood's Knockout Kismet

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs Mildred Bryant

1st:

German Shepherd Dog

GCH  Babheim's Captian Crunch

2nd:

Bouvier des Flandres

Ch Austin Ally Van Aachen

3rd:

Australian Shepherd

Ch  Oakland Crusin In Chrome

4th:

Shetland Sheepdog

GCh  Leeason Rock My Scul

 

!Show Name:

The Progressive Dog Club

 

Location (City, State):

New York, New York

 

Field Rep(s):

Patricia Proctor

 

Show Date:

2/10/2012

Total Entry:  496

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Mr. Dennis McCoy

Pekingese

CH. Palacegarden Malachy

Toy Group:

Judge's Name:    Mr. Dennis McCoy    496

1st:

Pekingese

CH. Palacegarden Malachy

2nd:

Miniature Pinscher

GCh. Marlex Classic Red Glare

3rd:

Toy Poodle

Ch. Smash JP Sakura

4th:

Chihuahua - Smooth

GCh. Ayrwen Star Kissed Delight