Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/10/12 9:20 a.m.

Show Name:

Central Indiana KC

 

Location (City, State):

Indianapolis IN

 

Field Rep(s):

 John McCartney

 

Show Date:

2/9/12

Total Entry:  1443 Dogs

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr.Eugene Blake

Standard Poodle

Ch.Jaset's Satisfaction

Sporting Group:

Judge's Name:    Dr.Steven D Herman

1st:

English Springer Spaniel

Ch.Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

Golden Retriever

Ch.Summits Emery It's In The Bag

3rd:

Cocker Spaniel - ASCOB

Ch.Gazon Solar Eclipse

4th:

Gordon Setter

GCh.Buteo's Midnight Silence

Hound Group:

Judge's Name:    Mr.Roger R Hartinger

1st:

Afghan Hound

Ch.Thaon's Wallstreet

2nd:

Greyhound

Ch.Gaia Elfin Dance

3rd:

Whippet

Ch.Karasar's Remembrance

4th:

Basset Hound

Ch.Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

Working Group:

Judge's Name:    Mrs.Ruth H Zimmerman

1st:

Doberman Pinscher

GCh.Protocol's Veni Vidi Vici

2nd:

Kuvasz

GCh.Szumeria's Wildwood Silver Six Pence

3rd:

Rottweiler

GCh.Ecko Ridge's Big Easy Fast And Furious

4th:

Standard Schnauzer

Ch.Sketchbook Stack The Deck HT

Terrier Group:

Judge's Name:    Mrs.Judith V Daniels

1st:

Kerry Blue Terrier

GCh.Perrisblu Kennislain's Chelsey

2nd:

Staffordshire Bull Terrier

GCh.Homebrewed Page Three Girl

3rd:

Border Terrier

Ketka's Salty Dog

4th:

Fox Terrier - Smooth

Ch.Broxden Anthem Dressed 2 The 9

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs.Mildred K Bryant

1st:

Pug

GCh.Caper's Sirius Endeavor

2nd:

Pekingese

GCh.Windemere's Dusting Of White At Pevyne

3rd:

Pomeranian

Ch.CR Chase What Matters

4th:

Chihuahua - Smooth

Ch.Jo-Li's Simon Says-S

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs.Paula Hartinger

1st:

Standard Poodle

Ch.Jaset's Satisfaction

2nd:

Bulldog

Ch.Itsa Brix

3rd:

Bichon Frise

Ch.Heights PDQ

4th:

Dalmatian

Ch.Mt.Bryton's Covert Operative

Herding Group:

Judge's Name:    Mr.Paul (Pogo) A Thomann

1st:

Collie - Rough

GCh.Fantasy's Law Of Attraction

2nd:

German Shepherd Dog

GCh.Babheims Captain Crunch

3rd:

Old English Sheepdog

GCh.Aryakas Hermes

4th:

Polish Lowland Sheepdog

Ponwood's Smoky