Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/7/12 8:47 a.m.

Show Name:

Lost Dutchman KC 2

 

Location (City, State):

Phoenix, AZ

 

Field Rep(s):

 Mary Dukes

 

Show Date:

02/06/12

Total Entry:  1018

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Sandy Wheat

Clumber Spaniel

Ch. Clussexx Collaboration With Traddles

Sporting Group:

Judge's Name:    Jim Reynolds - 185

1st:

Clumber Spaniel

Ch. Clussexx Collaboration With Traddles

2nd:

Golden Retriever

Ch. Summits Emery It's In The Bag

3rd:

German Wirehaired Pointer

GCH Mt View's Ripsnorter Silver Charm

4th:

Brittany

GCH Mich's Mt Ready Aim Fire

Hound Group:

Judge's Name:    Betty Stites - 135

1st:

Bloodhound

GCH Quiet Creek's Kiss And Tell

2nd:

Dachshund - Smooth

GCH Grandgables Sumbuddy Walden

3rd:

Basset Hound

GCH Barnyard 3 Oaks Spark Of Hope

4th:

Beagle - 15"

GCH Barrister's Eclat De La Foudre

Working Group:

Judge's Name:    Sharon Krogh - 190

1st:

Doberman Pinscher

Ch. Protocol's Veni Vidi Vici

2nd:

Great Dane

GCH De Joie's Tomfoolery V Lost Creek

3rd:

Samoyed

GCH Rossia's Denali Star

4th:

Bullmastiff

Ch Ridgetop's From Russia With Love

Terrier Group:

Judge's Name:    Patricia Taylor - 96

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH Steele Your Heart

2nd:

Border Terrier

GCH Devon Moonshadow Of Marlyn

3rd:

Cairn Terrier

Ch. Hjohoo's Just The Way Hjo Are

4th:

Airedale Terrier

Penaire's Chip Leader At Longvue

Toy Group:

Judge's Name:    David Krogh - 160

1st:

Affenpinscher

GCH Tamarin Top Banana

2nd:

Japanese Chin

Ch. Nisyros Al Pachino

3rd:

Miniature Pinscher

Ch. Chateau Acres Tickle My Fancy

4th:

Maltese

GCH Mollydear's Schubert Impromptu

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Jackie Stacy - 123

1st:

Chow Chow

GCH Fortune's All Eyez On Me

2nd:

Lhasa Apso

GCH Rufkins Squeezin Into A Speedo

3rd:

Bulldog

GCH Itsa Brix

4th:

Dalmatian

GCH Kastle's Go Speed Racer

Herding Group:

Judge's Name:    Jim Reynolds - 117

1st:

Pembroke Welsh Corgi

Ch. Coventry Allure At Wyndstar

2nd:

Old English Sheepdog

GCH Cottonwood Man In The Moon

3rd:

Bouvier des Flandres

GCH Hirsch's Top Notch Attire

4th:

Australian Cattle Dog

GCH Carben Copy's If The Shoe Fits

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Sandy Wheat – 7 entries

Best Junior:

Jordan Confer – Open Senior – Parson Russell Terrier