Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/6/12 8:53 a.m.

Show Name:

SAWNEE MOUNTAIN KC

 

Location (City, State):

ATLANTA,GA

 

Field Rep(s):

GOOD/HURLEBAUS

 

Show Date:

2/3/12

Total Entry: 1930

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    STEPHEN HUBBELL

Beagle - 15"

19 CH TORQUAY BE NICE TO ME

Sporting Group:

Judge's Name:    NORMAN PATTON

1st:

Cocker Spaniel - Black

17 CH CASABLANC'S THRILLING SEDUCTION

2nd:

English Springer Spaniel

27 CH WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVA

3rd:

German Wirehaired Pointer

7 GCH REECE AFTERHOURS TRICKERATION JH

4th:

Weimaraner

28 GCH NORTHWOODS SEND MONEY HONEY

Hound Group:

Judge's Name:    DENISE CORNELSSEN

1st:

Beagle - 15"

19 CH TORQUAY BE NICE TO ME

2nd:

Petit Bassett Griffon Vendeen

6 GCH JAREN'S READY SET DON'T GO AT R-N-B

3rd:

Whippet

21 CH BO-BETT'S SPEED DEMON

4th:

Rhodesian Ridgeback

6 CH WHIRLAWAYS IDA BELLE'S A RINGING

Working Group:

Judge's Name:    VIRGINIA LYNE

1st:

Boxer

22 GCH WINFALL BROOKWOOD STYLED DREAM

2nd:

Giant Schnauzer

7 CH SKANSEN'S HOLY KNIGHT

3rd:

Rottweiler

39 CH CHANCELLOR HIGH FLYIN' GLADIATOR

4th:

Standard Schnauzer

23 GCH PEPPER TREE ZORRO V MORGENWALD

Terrier Group:

Judge's Name:    MIKE MACBETH

1st:

Cairn Terrier

19 GCH HAMPTON COURT'S PICK POCKET

2nd:

Bedlington Terrier

5 WRIGHTWYN'S POWER PLAY

3rd:

Skye Terrier

5 CH OF SKYELINE CAPTAIN HOOK

4th:

Fox Terrier - Smooth

8 CH J-COBE BROXDEN DANEA

Toy Group:

Judge's Name:    ANNE KATONA

1st:

Chinese Crested

8 SOLINO'S RIVE GAUCHE

2nd:

Pug

9 GCH KENSHEI'S AND THAT'S THE WAY IT IS

3rd:

Italian Greyhound

15 GCH MAR4CHWIND FINISHING TOUCH

4th:

Pekingese

17 CH BENAIRE'S N'ELPHASUN'S RAZZMATAZZ

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    ANGELA PORPORA

1st:

Tibetan Spaniel

9 KAN SING'S TENZIN

2nd:

Lowchen

9 MUSICBOX'S TAIL OF TWO CITIES

3rd:

Schipperke

15 CH DANTE FIRE WHEN READY H O F

4th:

Dalmatian

5 CH SPOTLIGHTS RUFFIAN

Herding Group:

Judge's Name:    CHRISTINA HUBBELL

1st:

Pembroke Welsh Corgi

31 GCH DALARNO NITE SONG AT MORNINGSTAR

2nd:

German Shepherd Dog

17 CH WOLF CREEK GALAXY OF MERIVERN

3rd:

Border Collie

33 GCH KENSINGTON'S ARTFUL DODGER

4th:

Shetland Sheepdog

5 GCH LEEASON ROCK MY SOUL

Junior Showmanship:

Judge's Name;  MICKEY POLIMENI

Best Junior:

ANN CLAIRE LESTER

 

Show Name:

Sahuaro State KC 1

 

Location (City, State):

Phoenix, AZ

 

Field Rep(s):

 Mary Dukes

 

Show Date:

02/03/2012

Total Entry:  1224

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    James Reynolds

Bloodhound

GCH Quiet Creek's Kiss And Tell

Sporting Group:

Judge's Name:    Bettyann Hale - 294

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH Mt View's Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Vizsla

GCH Kezdet’s Russet Leather River Whisper

3rd:

English Setter

GCH Oakley's B'dazzled

4th:

Labrador Retriever

Ch. Laurglen Ardent Rogue At Hyspire

Hound Group:

Judge's Name:    James Reynolds - 162

1st:

Bloodhound

GCH Quiet Creek's Kiss And Tell

2nd:

Harrier

GCH Downhome Hitech Innovator

3rd:

Afghan Hound

GCH Sura's Paris Nights

4th:

Ibizan Hound

GCH Harehill's Ace In The Hole

Working Group:

Judge's Name:    Eva Berg - 217

1st:

Doberman Pinscher

Ch. Protocol's Veni Vidi Vici

2nd:

Boxer

GCH R And G's Mystical Dancer

3rd:

Mastiff

Ch. Jadem's Oliver Twist

4th:

Great Dane

GCH De Joie's Tomfoolery V Lost Creek

Terrier Group:

Judge's Name:    Terry Stacy - 106

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH Steel Your Heart

2nd:

Border Terrier

GCH Devon Moonshadow Of Marlyn

3rd:

Miniature Bull Terrier

GCH Dytona VIP

4th:

Miniature Schnauzer

Ch. Regency's Playmaker

Toy Group:

Judge's Name:    Jackie Stacy - 164

1st:

Havanese

GCH Bellatak McDreamy

2nd:

Pug

GCH Winsome-Nirvana-Blaque Triple Play

3rd:

Shih Tzu

Ch. Foxfire Pocket Edition

4th:

Miniature Pinscher

Ch. Chateau Acres Tickle My Fancy

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Ken Berg - 129

1st:

Bulldog

GCH Itsa Brix

2nd:

Dalmatian

GCH Kastle's Go Speed Racer

3rd:

Tibetan Terrier

Ch. Players Paint A Picture

4th:

French Bulldog

GCH Lebull's New Hope Wooly Bully

Herding Group:

Judge's Name:    Tom Hale - 134

1st:

Bouvier des Flandres

GCH Hirsch's Top Notch Attire

2nd:

Canaan Dog

GCH Pleasant Hill Magnum Of Samara

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

Ch. Coventry Allure At Wyndstar

4th:

Shetland Sheepdog

Ch. Sandcastle Desert Diamond

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Dr. H. Scott Kellogg – 11 entries

Best Junior:

Shelby Shank – Novice Senior – Australian Shepherd

 

Show Name:

Sand&Sea K.C.(Fri)

 

Location (City, State):

Wildwood,N.J

 

Field Rep(s):

 Jim Mitchell

 

Show Date:

2/3/2012

Total Entry:  991

 

Breed

Name

Best in Show

  Judge  Whitney Coombs     Beagle Ch Lanbur Devil Wears Prada

Jr Show Judge   Mrs Agi Hejja

Best Jr,Ashleigh  Rutzel

Sporting Group:

Judge's Name:    Gloria Geringer

1st:

Pointer

Ch Tahari's To Wild To Be Serious

2nd:

Cocker Spaniel - Black

Ch Mario N Beechwood's Midnight Express

3rd:

English Springer Spaniel

Ch Cerise Tender Is The Night

4th:

Vizsla

Ch Artisan Grouse Point Pink Panther

Hound Group:

Judge's Name:    Gloria Geringer

1st:

Beagle - 13"

Ch Lanbur Devil Wears Prada

2nd:

Pharaoh Hound

DC Hallam's Ethan RameL Mc

3rd:

American Foxhound

Ch Kiarry's Pandora's Box

4th:

Borzoi 19

Ch Phaedra Manolo Whispered  Dream JC

Working Group:

Judge's Name:    Jane Treiber

1st:

Doberman Pinscher

Ch Scarface DE Black Shadow

2nd:

Boxer

Ch Hi-Tech Hi Drama Of Sherry Shoot,JP

3rd:

Great Dane

Ch Hladik's Jump Up And Kiss Me

4th:

Bullmastiff 11

Ch Banstock Gotta Feeling From Highpoint

Terrier Group:

Judge's Name:    Beth Sweigart

1st:

West Highland White Terrier

Ch Blythefell Fergus

2nd:

Airedale Terrier8

Ch Joval Angel's Whisper

3rd:

Miniature Schnauzer7

Ch Blythewood Full Metal Jacket

4th:

Sealyham Terrier

Ch Goodspice Fergus Pepper

Toy Group:

Judge's Name:    Peter Green

1st:

Toy Poodle

Ch Smash JP Sakura

2nd:

Miniature Pinscher

Ch Kimro's Dora The Explorer

3rd:

Shih Tzu 15

Ch Krissy's Savvy Jasper

4th:

English Toy Spaniel - KC&R

Ch Southdown Nevermind

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Inge Semenschin

1st:

Miniature Poodle

Ch Surrey Sugar Baby

2nd:

Xoloitzcuintli

Ch Bayshore Georgio Armani

3rd:

Schipperke

Ch DeLamerPoint Break

4th:

Standard Poodle

CH

Herding Group:

Judge's Name:    Ken Rayner Jr

1st:

Cardigan Welsh Corgi

Ch Aubrey's Tails Of Mystery

2nd:

Collie - Rough

Ch Devinwood A Perfect Stranger

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

Ch Nchanted Silk Lining

4th:

Border Collie

Ch Bon Clyde's Take One