Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 12/10/12 9:20 a.m.

Show Name:

Greater Hickory KC

 

Location (City, State):

Winston Salem, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

Dec. 7, 2012

Total Entry: 

1197

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Kent Delaney

Pekingese

Ch. Yakee Easily Persuaded

Reserve Best In Show

 

Irish Water Spaniel

GCH Whistlestop’s Riley On Fire

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Kent Delaney – 8 entries

Best Junior:

Aaron Burlingame Jr. – Open Intermediate – English Springer Spaniel

Sporting Group:

Judge's Name:  Charlie Olvis - 215

1st:

Irish Water Spaniel

GCH Whistlestop’s Riley On Fire

2nd:

Weimaraner

GCH Northwoods Send Money Honey

3rd:

Cocker Spaniel - Black

GCH Brookwood Diamond In The Ruff

4th:

German Shorthaired Pointer

GCH Stelor’s Royalty Remembered

Hound Group:

Judge's Name:  Liz Muthard - 142

1st:

American Foxhound

Ch. Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Whippet

GCH DC Ableaim Que The Music

3rd:

Dachshund - Longhaired

GCH Briardach’s Rock Star

4th:

Rhodesian Ridgeback

Ch. Whirlaways Ida Belle’s A Ringing

Working Group:

Judge's Name: Judy Harrington - 225

1st:

Great Dane

GCH Longo Miller N Lore Diamond Lil

2nd:

Greater Swiss Mountain Dog

GCH Painted Mtn Oliver Twist Of Fate

3rd:

Giant Schnauzer

GCH Paynes Royal Velvet

4th:

Doberman Pinscher

GCH D’s Remember When

Terrier Group:

Judge's Name:  Col. Joe Purkhiser - 132

1st:

Lakeland Terrier

GCH Larkspur Acadia Save Me A Spot

2nd:

Sealyham Terrier

GCH Goodspice Fergus Pepper

3rd:

Russell Terrier

Mon Amour JP Part Time Lover

4th:

Miniature Bull Terrier

GCH Gridiron Minotaur Mission To Marzipan

Toy Group:

Judge's Name:   Barbara Keenan - 171

1st:

Pekingese

Ch. Yakee Easily Persuaded

2nd:

Toy Poodle

GCH Smash JP Sakura

3rd:

Affenpinscher

GCH Banana Joe V Tani Kazari

4th:

Pomeranian

Ch. Starlight’s Sugar Daddy

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Kent Delaney - 143

1st:

Dalmatian

GCH Spotlights Ruffian

2nd:

Standard Poodle

GCH Fantastico Da Maya

3rd:

Miniature Poodle

GCH Surrey Sugar Baby

4th:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

Herding Group:

Judge's Name:    Dr. Daniel Fleitas - 169

1st:

Briard

GCH Stormfield Seiso At Charson

2nd:

German Shepherd Dog

Ch. Karizma’s Ike Of Edale

3rd:

Border Collie

GCH Bon-Clyde’s Take One

4th:

Australian Shepherd

Ch. Brookridge Pop Tart

 

Show Name:

Texas Kennel Club, Inc

 

Location (City, State):

Dallas, TX

 

Field Rep(s):

Sue Vroom and Sandy D’Andrea

 

Show Date:

Fri. Dec. 7, 2012

Total Entry: 

1,680

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Mrs. Jacqueline M Rayner

Boxer

GCH Winfall I Dream of Style

Reserve Best In Show

 

Norwich Terrier

GCH Skycot’s Texas Hold’em

Jr. Showmanship

Judge's Name: 

Best Junior:

Ann Clair Lester

Sporting Group:

Judge's Name:  Mr.  Carl Anderson

1st:

English Springer Spaniel

GCH Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

Golden Retriever

GCH Summits Sonny Side Up

3rd:

Brittany

GCH Dual Lanes Cam JH

4th:

Cocker Spaniel - Black

CH Tamra’s N Positively’s Over The Top

Hound Group:

Judge's Name:  Mr. Lawrence J Sinclair

1st:

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

2nd:

Whippet

CH Star;line’s Oxford Victim Of Love

3rd:

Pharaoh Hound

GCH Faouziah’s Faramir

4th:

Dachshund - Longhaired

CH Kaycees Infineon At Doxhaus MLD

Working Group:

Judge's Name: Mr. Jack Ireland

1st:

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

2nd:

Siberian Husky

GCH Zvezda’s Icarus SD

3rd:

Akita

GCH Sherob Stardust It Had To Be You

4th:

Dogue de Bordeaux

GCH Evergreen’s Rub At Rising Star

Terrier Group:

Judge's Name: Dr. H Scott Kellogg 

1st:

Norwich Terrier

GCH Skycot’s Texas Hold’em

2nd:

Lakeland Terrier

CH Hi-Kel Terrydale Fortune Forward

3rd:

Skye Terrier

GCH Solana Big Lebowski

4th:

Cesky Terrier

CH Zlatapraha Gillespie Bluefire

Toy Group:

Judge's Name:  Mr. Robert Stein

1st:

English Toy Spaniel - B&PC

CH Royalist Ready to Reign

2nd:

Italian Greyhound

CH Everafter’s Best Bet Yet

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH Miletree Northern Star At Shirmont

4th:

Chihuahua - Long

GCH Mixtli (Martinez) Mexico

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  Ms. Betsy Dale 

1st:

Bichon Frise

GCH Saks Winning Card

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCH Vaje’s Jethrene Bodine

3rd:

Dalmatian

CH Nspird By M V Me Bad Bad Leroy Brown

4th:

Schipperke

CH Dante Fire When Ready H O F

Herding Group:

Judge's Name:   Mrs. Monica Canestini

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH Aubrey’s Tails Of Mystery

2nd:

Collie - Smooth

GCH Travler’s Pierce Arrow

3rd:

Belgian Tervuren

GCH Tacara’s Racelon Rembrandt NA NAJ OF HIT

4th:

Australian Shepherd

GCH Camelot’s Broadway Musical

 

Show Name:

Shoreline Dog Fanciers of Orange County (1)

 

Location (City, State):

 

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

12/07/2012

Total Entry: 

1122

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MS. MARCIE S. DOBKIN

Fox Terrier - Wire

GCH. CH. AFTERALL PAINTIG THE SKY

Reserve Best In Show

 

Boxer

GCH. CH. R AND G’S MYSTICAL DANCER

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MRS. PATTI WIDICK NEALE

Best Junior:

  BREANNA UYENO

Sporting Group:

Judge's Name:  MR. NORMAN L. PATTON                                 177

1st:

Weimaraner

GCH. SILHOUETTES LIFEINTHEFASTLANE

2nd:

Brittany

GCH. CH. BRITT’S RAMBLIN’ THE PERFECT CUT

3rd:

English Setter

GCH. CH. OAKLEY’S B’DAZZLED

4th:

Clumber Spaniel

GCH. CH. CLUSSEXX COLABORATION WITH TRADDIES

Hound Group:

Judge's Name:  MR. CHRISTOPHER TILGHMAN NEALE           137

1st:

Borzoi

CH. GCH. MAJENKIR BOOKSTOR VINTAGE GLAMOUR

2nd:

Basenji

GCH. JASIRI;SUKARI WIN TIN TIN

3rd:

Beagle - 15"

GCH. CH. BARRISTER’S MANHATTAN MELODRAMA

4th:

Dachshund - Wirehaired

GCH. CH. TIEVOLI RUMORS OH HAIL YEAH MW

Working Group:

Judge's Name: MRS. PATTI WIDICK NEALE                                 255

1st:

Boxer

GCH. CH. R AND G’S MYSTICAL DANCER

2nd:

Akita

GCH. CH. RUTHDALE’S CANDY FROM A BABY

3rd:

Great Dane

CH. ANADANES XTRA-TROPICAL SENSATION HAHAI V PI

4th:

Doberman Pinscher

GCH. CH. CARYOLA’S ANTIGUA

Terrier Group:

Judge's Name:   MR. RONALD N. RELLA                                        86

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. CH. AFTERALL PAINTIG THE SKY

2nd:

Irish Terrier

GCH. ROCKLEDGE MCCALLEN OF MEATH

3rd:

Miniature Bull Terrier

GCH. DYTONA VIP

4th:

Norwich Terrier

GCH. ASCOT SANSPUR AT YARROW

Toy Group:

Judge's Name:   MR. ROBERT E. HUTTON                                  175

1st:

Maltese

CH. GCH. SCYLLA’S SMALL KRAFT RE-LIT

2nd:

Havanese

GCH. BELLATAK MCDREAMY

3rd:

Brussels Griffon

CH. CASHNROSS’ FIRST GRIFF TINA FEY

4th:

Chinese Crested

CH. DEJAVU I WANT A TALK ABOUT ME

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. DORIS COZART                                        137

1st:

Lhasa Apso

GCH. RUFKINS SQUEEZIN INTO A SPEEDO KH.

2nd:

Standard Poodle

CH. PENNDRAGON OWAIN

3rd:

Bulldog

GCH. YEAGER’S PAXTON PEER OF CAMELOT

4th:

French Bulldog

GCH. CH. LEBULL’S NEW HOPE WOOLY BULLY

Herding Group:

Judge's Name:    MR. CHRISTOPHER TILGHMAN NEALE            103

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. CH. COVENTRY SWINGING ON A STAR

2nd:

Bouvier des Flandres

GCH. CH. HATCH TILLIE DE LA SALSA

3rd:

Shetland Sheepdog

ICON SUMMER BREEZE

4th:

Canaan Dog

GCH. CH. PLEASANT HILLMAGNUM OF SAMARA

 

Show Name:

Starved Rock K.C. (2)

 

Location (City, State):

Wheaton, IL

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

12/7/12

Total Entry: 896

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Jean Fournier

Kuvasz

GCH Szumeria’s Wildwood Silver Six Pence

Reserve Best In Show

 

Japanese Chin

GCH Pem We-Syng Lucky Mi

Jr. Showmanship

Judge's Name: Jean Fournier - 8

Best Junior:

Stephanie Szczurek – Open Senior - Pointer

Sporting Group:

Judge's Name: Michele Billings - 156

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH Mt. View’s Ripsnorter Silver Charm

2nd:

English Setter

GCH Stargazr’n Wingfield Time WillTell

3rd:

Brittany

GCH Star Flight Jumpin Jack Flash RN OA OAJ

4th:

Welsh Springer Spaniel

Ch Clussexx Win’Throp Loves Springtime

Hound Group:

Judge's Name: Michele Billings - 67

1st:

Harrier

GCH Downhome Hitech Innovator

2nd:

Basset Hound

GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

3rd:

Saluki

Ch Bay Watch Babe Von Agrani

4th:

Dachshund - Smooth

Speechless Kinders In It To Win It MS

Working Group:

Judge's Name: Christina Hubbell - 214

1st:

Kuvasz

GCH Szumeria’s Wildwood Silver Six Pence

2nd:

Alaskan Malamute

Ch Tugar’s America’s Most Wanted

3rd:

Doberman Pinscher

GCH Jaroe Legend Of Irish Spirit

4th:

Giant Schnauzer

GCH Kenro’s Witching Hour

Terrier Group:

Judge's Name: Michele Billings - 75 

1st:

Fox Terrier - Smooth

GCH J-Cobe Broxden Danea

2nd:

Kerry Blue Terrier

Ch Cordial Party Doll

3rd:

Irish Terrier

Ch Sharob’s Commander In Chief

4th:

Staffordshire Bull Terrier

GCH Cumhil Hellraiser

Toy Group:

Judge's Name: Stephen Hubbell - 168 

1st:

Japanese Chin

GCH Pem We-Syng Lucky Mi

2nd:

Shih Tzu

Ista’s Hurricain Chaser

3rd:

Yorkshire Terrier

Ch Stratford’s Diamond Jim

4th:

Papillon

GCH Wingssong Rock Star

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Stephen Hubbell - 95  

1st:

Standard Poodle

GCH Dobry He’s My Boy

2nd:

Miniature Poodle

Ch Dimarko Endurance

3rd:

American Eskimo Dog

GCH Nuuktok’s Atka Inukshuk

4th:

Dalmatian

GCH Diamond C’Ya At The Finishline

Herding Group:

Judge's Name: Michele Billings - 116  

1st:

Collie - Rough

GCH Wyndlair Cherokee Vindication

2nd:

Old English Sheepdog

GCH Lambluv Gambolon Blue Thunder

3rd:

Border Collie

GCH Majestic Avatar Storm Warning PT

4th:

Australian Shepherd

GCH McMatt’s Autumn Breeze