Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 8/28/12 8:40 a.m.

Show Name:

Conejo Kennel Club

 

Location (City, State):

Santa Barbara, CA

 

Field Rep(s): Lee Herr

 

 

Show Date:      

08/27/2012

Total Entry: 

960

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: MR. ROBERT WIDDEN

Basenji

GCH. JASIRI-SUKARI WINN TIN TIN

Reserve Best In Show

 

Fox Terrier - Wire

GCH. AFTERALL PAINTING THE SKY

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MR. ROBERT WIDDEN

Best Junior:

  CHRISTOPHER CHO

Sporting Group:

Judge's Name:  MR. DESMOND J. MURPHY

1st:

Clumber Spaniel

GCH. CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDIES

2nd:

German Shortaired Pointer

GCH. DOGWDCREEK’S LA VITA E BELLE

3rd:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCH. NICKLEBY’S HERO ON THE HUDSON

4th:

English Setter

GCH. OAKLEY’S B’DAZZLED

Hound Group:

Judge's Name:  MRS. DONNELLE RICHARDS

1st:

Basenji

GCH. JASIRI-SUKARI WINN TIN TIN

2nd:

Saluki

GCH. JAMORA MYSTIC TOPAZ

3rd:

Harrier

GCH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

4th:

Bloodhound

GCH. QUIET CREEK’S KISS AND TELL

Working Group:

Judge's Name: MR. EDD E. BIVIN

1st:

Standard Schnauzer

GCH. BLACKHAWK FINNEGAN’S WAKE

2nd:

Siberian Husky

GCH. TOPAZ SILVER LINING

3rd:

Doberman Pinscher

GCH. CARYOLA’S KAANDAS I’M A WILD THING

4th:

Samoyed

CH. AZTECA’S TRIPLE SEVEN

Terrier Group:

Judge's Name:   MR. DESMOND J. MURPHY

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. AFTERALL PAINTING THE SKY

2nd:

Scottish Terrier

GCH. LOMONDVIEW CLEMENTINA

3rd:

Border Terrier

GCH. MEADOWLAKE SIMPLY SINFUL

4th:

American Staffordshire Terrier

GCH. ALPINE’S RING OF FIRE

Toy Group:

Judge's Name:   MRS. SHARON A. KROGH

1st:

Maltese

CH. SCYLLA’S SMALL KRAFT RE-LIT

2nd:

Pekingese

GCH. WINDEMERE’S DUSTING OF WHITE AT PEVYNE

3rd:

Japanese Chin

GCH. VICTORY SPENCER

4th:

Chinese Crested

CH. DEJAVU I WANT ‘A TALK ABOUT ME

Non-Sporting Group:

Judge's Name:   MR. DAVID M. KROGH

1st:

Miniature Poodle

GCH. DURANDEL BELLA DONNA

2nd:

French Bulldog

GCH. LEBULL’S NEW HOPE WOOLY BULLY

3rd:

Lhasa Apso

GCH. RUFKINS SQUEEZIN INTO A SPEEDO

4th:

Dalmatian

GCH. KASTLE’S GO SPEED RACER

Herding Group:

Judge's Name:    MR. DEL RICHARDS

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. COVENTRY ALLURE AT WYNDSTAR

2nd:

Bearded Collie

GCH. WIGGLESWORTH THRILLER

3rd:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. MARIELS HARVEST MOON

4th:

Belgian Sheepdog

GCH. SANDERLE KINDRED R.